“Şekeri hayatınızdan çıkarın.” Ben dahil hemen hemen tüm doktorlar aynı fikirdeyiz. Tabi uygulamak söylemek kadar kolay değil. ‘Şekeri bırakın’ dediğim yazılarımda sık sık alternatif istiyorsunuz. O yüzden evimde de başvurduğum yöntemleri sizinle paylaşmak istedim.

Çok fazla şeker sağlığınız için iyi değil, bunu zaten biliyorsunuz. Obezite, metabolik bozukluklar, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kronik enflamasyon ve karaciğer yağlanmasının kapılarını açar. Tüm bu hastalıklardan korunmak için şekeri kesmek ilk adım sayılabilir. Tabi sadece çayınıza koyduğunuz ve yediğiniz tatlılardaki şekerden bahsetmiyorum. Aklınıza bile gelmeyecek düzinelerce işlenmiş üründe şeker bulunuyor.

Şeker yiyeceklere lezzet katıyor elbette ve birçok kişi yemek zevkinden vazgeçmek istemiyor. Ama şeker alımını keserek, en azından azaltarak da damak zevkinizi koruyabilirsiniz.

Doğal şekerleri deneyin

Meyve, tahıl ve süt bazlı ürünlerde doğal olarak şeker bulunduğu artık biliniyor. Üstelik bu gıdalar zengin besin değerleri ile de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları. Herhangi bir sağlık sorunu ya da alerjiniz yoksa doğal şeker içeren ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Sorun, şeker gıdaya sonradan eklendiğinde çıkıyor. Amerikan kalp derneğine göre erkekler için günde maksimum 9, kadınlar için 6 çay kaşığı ilave şeker alınmalı. Her gün sadece bir kutu gazlı içecek tüketen biri yaklaşık 17 çay kaşığı şeker almış oluyor, bu da ayda 4,5 kilogram ek şeker demek.

Şekersiz de lezzeti bulabilirsiniz

Şeker alımınızı azaltmak için ilk adım, işlenmemiş gıdalardan oluşan çok yönlü besleyici bir diyete başlamak olabilir. ‘Ya lezzet’ derseniz, onun için de ufak tüyolar vereceğim.

Baharatlar: Yemeğinize baharat eklemek sandığınızdan fazla lezzet verebilir. Tarçın, Hindistan cevizi, karanfil, zencefil, yenibahar ve kakule genellikle tatlılık ile ilişkilidir.

Vanilya özü: Aroması nedeniyle yiyecekleri daha lezzetli hale getirebilir. Araştırmalar da bu tezi doğruluyor. Badem veya portakal özü gibi diğer özütleri de kullanabilirsiniz.

Meyveler: Ah bu tatlı krizleri… Atlatmanın en doğal yolu da meyveler. Çiğ meyveyi, salatalara doğrayarak, yoğurt, süzme peynir veya tahılla karıştırarak kendi doğal tatlınızı yapabilirsiniz. Sıcak bir tatlı isterseniz de meyveleri karamelize edip tüketebilirsiniz.

Kuru meyveler: Kuru incir, kuru kayısı, hurma, kuru üzüm gibi kuru meyveler de tatlı krizlerinize derman olabilir. Pastalardan tencere yemeklerine kadar her tür yiyeceğe eklenebilir ve şekeri aratmaz. Tabi kuru meyvelerin yüksek kalorili olduğunu unutmayın. Ayrıca satın alırken etiketlerini mutlaka okuyun.

Sebzeler: Bazı sebzeler de şeker içerir. Özellikle patates ve havuç gibi kök sebzeler tatlı düşkünlerini mutlu edebilir.

Tuza dikkat: Tabi ki tatsız tuzsuz beslenin demiyorum, ama şekeri azaltırken, lezzet bulmak için tuzu arttırmayın. Çok fazla sodyum, başka sağlık problemlerine neden olabilir.

 

DİKKAT!

Satın aldığınız ürünlerin içeriklerinde bunlar yazıyorsa, işlenmiş şeker tüketiyorsunuz demektir:

-Mısır şurubu veya yüksek fruktozlu mısır şurubu

-Fruktoz, dekstroz, sükroz ve –roz ile biten diğer kelimeler

-Ham, şeker pancarı, şeker kamışı veya malt şekeri

-Nektar, meyve nektarı veya konsantre meyve suyu

 

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.