Connect with us

Aile Sağlığı

Hastalıklardan Korunma Yolları

Tarih:

on

hastalıklardan korunma yolları

Mevsim itibariyle soğuk havalar iyice kendini hissettirmeye başladı. Kışla gelen tek şey, kar değil elbette. Hastalıklar da bu aylarda kapımızı çalmaya başlar. İşte hastalıklardan korunma yolları…

Mevsim gereklerine uygun önlemler almak, tüm aile fertlerinin rahat bir kış geçirmeleri için yapılması gereken ilk şeydir.
Kış; hem hava, hem de sağlık koşullarının değiştiği ve belli risklerin arttığı bir mevsimdir.
İnsan bedeni, her türlü riske karşı kendini koruyabilecek şekilde yaratılmıştır. Ancak bu kusursuz düzen, herkes için aynı işlemez ve aramızda daha hassas olanlarımız kolaylıkla hasta olabilir. Kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlı ve zayıf bünyeli kişiler bu grup içinde sayılabilir.
Çocuklar da kışın gelmesiyle hasta olma riskinde artış görülenler arasındadır.

AŞININ ÖNEMİ BÜYÜK

Birçoğumuz hoşlanmasak da titreten soğukların, insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Mesela soğuk hava, halk sağlığı için son derece önemli bir etkiye sahiptir.Belli bir derecenin altında seyreden hava şartları, hastalıkların ortaya çıkması ve yayılmasında rol oynayan mikroorganizmaların ölmelerine sebep olarak insanlığı koruyan bir görev üstlenir.

Yapılan istatistikler, yılın bu aylarında ölüm oranlarında ciddi artışlar olduğunu gösteriyor.Soğuk hava, kan basıncını artıran bir etki gösterir. Hali hazırda kardiyovasküler rahatsızlıkları olanlar için risk, daha da artar. Kış aylarında adeta pik yapan ölümlerin sebebini araştıran bilim adamları, ani kalp krizi, inme ve diğer kardiyovasküler hastalıkların, ölüm sebeplerinin başında geldiğini tespit etmiş. Bir kalp cerrahı olarak kişisel gözlemim de kardiyovasküler hastalıkların kış aylarında artış gösterdiği yönünde.Hiç şüphe yok ki kış aylarının gelmesiyle ortaya çıkan bir diğer hastalık ise griptir. Grip virüsü, yayılmak için adeta serin ve kuru havaları bekler. Güneşten uzaklaşıldıkça hastalıklarda da o derece artış görülür.

Gripten korunmak, kış aylarında alınacak önlemlerin başında gelir. Biz doktorlar, ne kadar uğraşırsak uğraşalım grip aşısının fayda ve gerekliliği konusunda insanları ikna etmekte zorlanıyoruz. Kimi iğneden korkarken, kimi faydalarına yeterince ikna olmadığından grip aşısı yaptırmaktan uzak duruyor. Oysa grip, öldürebilen bir hastalık!

DOĞAL YETİŞMİŞ BALIKLARI ÇİFTLİK BALIKLARINA TERCİH EDİN

Güneşten yeterince faydalanamadığımız kış aylarında D vitamini ihtiyacımızı karşılamak elbette mümkün. D vitamini, kalp ve cilt sağlığı açısından son derece önemli olmakla birlikte, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde de büyük rol oynar. Hayat tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler D vitamini seviyenizi artırmanıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, kilo vermenin doğal olarak D vitamini seviyesini artırdığını gösterdi! Doğal yoldan D vitamini seviyesini yükseltmenin diğer yolları ise kolesterol seviyenizi düşürmek, düzenli spor yapmak ve balık yemek olarak sayılabilir. Balık seçiminizi yaparken, doğal yetişmiş balıkları, çiftlik balıklarına tercih edin.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

petek temizleme | amana servis | kredi | gezi önerisi | istanbul gezilecek yerler önerisi | web tasarım ajansı istanbul | istanbul seo uzmanı | eu | mutlu panda | namaz vakitleri | en yakın nöbetçi eczane | noteflight letterboxd contently peatix