Hamilelik süresince günlük hayatımızda dikkat ettiklerimizden daha fazla kendimize zaman ayırmamız gerekebilir. Çünkü hamilelik döneminde oluşan değişiklikler cildimizi doğrudan etkiler. Tanfer Sağlık ve Estetik Merkezi’nden Estetisyen Tuğçe Ürüm, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Güneşten Korunmazsanız Kahverengi Lekeler Oluşabilir

Öncelikle cildinizin hava alması çok önemlidir. Uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız. Sivilce oluşumunu önlemek için cildi temiz tutmak çok önemli. Düzenli olarak cildinizi temiz tutmanız ve gözeneklerinizin nefes almasını sağlamanız pek çok sivilce sorununun çaresi olacaktır.

Hamilelikte cilt lekeleri, sık karşılaşılan problemlerdendir. Güneşin ultraviyole ışınları en fazla yüz bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde hassasiyete neden olduğu için bu kısımların güneşten iyi korunması gerekir. Gebelik döneminde östrojen hormonu, bu bahsettiğimiz bölgelerde kahverengi lekelere neden olur. Bu yüzden en az SPF 50 yüksek koruma faktörü içeren, yüzde 100 doğal güneş kremleri kullanarak cildinizi koruyun.

Lekeleri Mineralli Bir Ürünle Kapatın

Yüzünüzdeki şişlikler ve hormonların yaratmış olduğu lekeleri sadece mineralli bir ürünle kapatabilirsiniz. Cildiniz hassaslaşır ve özen ister. Hamileyken paraben içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.

“Hamilelikte saç dökülmesi gibi rahatsızlıklarda kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmalı” diyen Tanfer Sağlık ve Estetik Merkezi’nden Estetisyen Tuğçe Ürüm, “Boya yaptırdığınızda, saç derinizden kolayca kanınıza karışan zararlı maddeler bebeğinizin gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Hamilelik boyunca ve sonrasında saçlarınız için parabensiz şampuan ve saç kremlerini kullanabilirsiniz” dedi.

Doğal Yağlarla Nemlendirin

Hamilelik süresince karın, kalça, göğüs gibi bölgelerin gerilmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ciltteki gerilmeleri önlemek için mutlaka yağ kullanılmalı. Vücut şampuanı yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. İçerisinde alkol olan ürünler ne kadar vücudunuza değmez ise o kadar iyidir. Sabah-akşam vücudunuzun her bölgesini doğal yağlarla, bitkisel kremlerle nemlendirebilirsiniz.

Hamilelik döneminde meydana gelebilen çatlaklara karşı badem yağı, avokado yağı, kakao ve Hindistan cevizi yağı kürü kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bu dönemde düzenli olarak kullanacağınız yağlar çatlak oluşumunu önleyecektir.

Avokado Ve Hindistan Cevizi Yağı İle Çatlaklardan Korunun

Estetisyen Tuğçe Ürüm, “Kakao yağı ve avokado yağı, özellikle karındaki çatlak oluşumuna çok iyi geliyor. Vücudunuzu yumuşacık ve pırıl pırıl yapıyor. Göbekte ne bir kaşıntı, ne bir gerilme, ne de çatlak oluşuyor. Göğüs çatlaklarında özellikle Hindistan cevizi yağını ufak masajlarla ne kadar yumuşatırsanız o kadar rahat edersiniz, özellikle emzirirken… Üstelik göğüs çatlaklarından da korumuş olacaksınız. Bacaklardaki çatlak oluşumunda da bu yağlar iyi gelecektir, kuruluk ve pul pul dökülmeler olmayacaktır” diyerek anne adaylarına tüyolar verdi.

Asetondan Uzak Durun

Mümkün olduğunca oje, aseton gibi içeriğinde kimyasal bulunan ürünlerden uzak durmalısınız.

Bol su içmelisiniz. Güzellik içten gelir, bu yüzden sık sık su içmeniz sağlıklı bir vücudun güzelliğini yansıtmanızı sağlayacaktır.

Hamilelikle ilgili bir diğer yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.