Varisli damarlar şişmiş, bükülmüş, mavimsi veya yeşil damarlardır. Vücudunuzda herhangi bir damarınız varis olabilir, ancak en çok etkilenen damarlar bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdakilerdir. Çünkü sürekli ayakta ve dik durmak alt bedeninizin damarlarındaki basıncını arttırır. Günümüzde varis tedavisi oldukça gelişmiş yöntemlerle yapılır. İşte detaylar…

Eskiden birçok hekim varisli damarları olan hastaların, tedavilerine başlamadan önce çocuk sahibi olmalarını beklemelerini söylerlerdi. Günümüzde varis tedavisinin gelişmesi ve yeni teknolojiler sayesinde bu beklemenin gerek kalmadığını söyleyebiliriz. Eskiden varis tedavisini uzun süre ertelemenin olası nedenleri arasında büyük bir ameliyat olduğu ve komplikasyon oranı yüksek olduğu vardı. O zamanlar varisli damarlar için bir çeşit arkaik bir prosedür olan bağlama ve sıyırma tedavisi uygulanıyordu.

Ultrason Teknolojisi Varisi Tespit Ediyor

Günümüzde ise bu bahsettiğim bağlama ve sıyırma yöntemi artık nadiren yapılıyor. Nedeni ise gelişen teknolojiyle birlikte varis tedavisi için farklı damar çıkarma tekniklerinin bulunmasıdır. En sık kullanılan yöntemlerden birisi de varisli damarlardaki arızaların tespiti için kullanılan ultrason teknolojisidir. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki varisli damarlara sahip olan kadınların, hamilelik sırasında daha fazla varise sahip olma olasılığı oldukça yüksektir. Dolayısıyla bu duruma maruz kalmamak adına varis tedavisinin önceden yapılması gerekir.

Varis Tedavisini Ertelemeyin

Varisli damarları tedavi etmek için ideal bir zaman yoktur tedavi zamanlaması için hastanın ve doktorunun sorunun ne zaman rahatsız edici boyuta geldiğine karar vermesi gerekir. Beklemenin hiçbir avantajı yoktur. Varisli damarlar yer çekimi nedeniyle ilerler, bu yüzden zaman geçtikçe daha da kötüleşebilir.

Varisli Damarlarınızla Vedalaşın

Varisli damarlarınızla vedalaşmak için bu işin uzmanı olan kalp ve damar cerrahlarına danışmalısınız. Birçok doktor sizi lazer veya radyofrekans enerjisi ile tedaviye yönlendirebilir ama son zamanlarda en iyi sonuç alınan yöntem damarlara kimyasal bir çözelti enjekte edilen skleroterapi tedavisi bulunur. Eskiden bu yöntem “örümcek damarlarını” tedavi etmek için kullanılırdı. Ancak FDA kısa süre önce bazı büyük varisli damarları tedavi etmek için kullanılabilecek yeni enjekte edilebilir bir ilacı onayladı. Bu tedavi yöntemiyle 1 saatlik bir operasyon sonucunda, hastanede yatmadan, genel anestezi olmadan, kan kaybı yaşamadan ve aylarca kompresyon (hortum) kullanmadan tedavi olmanız mümkün.

Varis tedavisiyle ilgili detaylı bilgi için bizlere +90 551 DR YRBKN / +90 551 379 72 56 telefondan ulaşabilirsiniz.

Varis tedavisiyle ilgili bir başka yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.