Connect with us

Aile Sağlığı

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Tarih:

on

gripten korunmanın yolları

Hastalık taşıyan virüsler hava yoluyla insandan insana geçebilir mi? Gribe yakalanmış kişiden uzak mı durmalıyız?

İş arkadaşlarınızdan biri burnunu çekmeye, öksürmeye ya da hapşırmaya başladığında konsantrasyonunuzu kaybedecek kadar endişe duyanlardan mısınız? Hastalıkla boğuşan arkadaşınızla aynı ortamda bulunmak ve aynı havayı soluyor olmak, aldığınız her nefeste vücudunuza virüs taşıdığınız hissini mi uyandırıyor? Kesinlikle yalnız değilsiniz… Peki hastalık taşıyan virüsler hava yoluyla insandan insana geçebilir mi? Bu sorunun cevabı, belki! Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde nerdeyse her evde bir hasta var.  Gripten korunmanın yolları , bu tür hastalıkların nasıl yayıldıklarını bilmekle başlar.

VİRÜSLER TAŞINIYOR

Hasta bir kimseyle aynı ortamı paylaşmak, taşınan virüsün kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir. Sıklıkla soğuk algınlığına sebep olan virüsler, rhinovirüs olarak adlandırılırlar ve bu tip virüsler, temas yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Bahsedilen temas, illa kişilerin birbirine dokunması değildir. Hastalık taşıyan bireyin hapşırık veya öksürük yoluyla ‘kirlettiği’ ele ve dezenfekte etmeden dokunduğu eşyalara temas etmek, rihibovirüslerin kişiler arasında dolaşmasına sebep olur. El dezenfektasyonu, bu sebeple çok önemlidir. Bir şekilde ‘kirlenen’ elimizi ağız ya da burnumuza götürdüğümüzde bu tip virüslerin vücudumuza girebileceği yolu da açmış oluruz.

SOĞUK ALGINLIĞI DİREKT TEMAS İLE BULAŞIR

Yapılan çalışmalarda özellikle soğuk algınlığının kişiden kişiye geçme olasılığı üzerinde durulmuştur. İshal, boğaz ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıklar, hasta kişilerle aynı ortamda bulunup aynı havayı soluyarak bulaşmazlar. Bu tip hastalıklar genellikle direkt temas ile kişiden kişiye geçerler. Kalp hastalıkları, diyabet ve benzer hastalıklar ise kişiden kişiye bulaşmazlar.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar