Hamilelik, kadınların en çok yaşamak istediği deneyimlerden biridir. Bir çocuk sahibi olmak belki de bir insanın yaşayabileceği en güzel duygulardandır. Ancak gebelikte belli başlı problemler ortaya çıkabilmektedir. Çünkü hamilelik sürecinde vücutta çok fazla değişiklik meydana gelir. Aynı şekilde kadının psikolojisinde de belirli değişiklikler gözlenmektedir. Bunlar tamamen normal durumlardır. Vücut, kendini yeni bir canlıya daha iyi bakabilmek için yeniden düzenlemektedir. Bu düzenleme sırasında da kimi zaman anormal değişiklikler meydana gelir. Bunlardan birisi de varis hastalığıdır. Çoğu kadının hamileyken başına gelen sağlık problemlerinden birisi olan varis, bacaklarda bulunan toplardamar genişlemesi sonucunda ortaya çıkmakta ve damarların mavi bir hal alması ile görülmektedir. Bunun yanında ağrı, kaşınma gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Gebelikte varis, diğer hastalarda da olduğu gibi ihmal edilmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Gebelikte Varis Neden Görülür?

Varis, ilerleyen yaşlarda görülebilen bir hastalık olmasına rağmen hamilelik gibi vücudun kendi kendini yeniden düzenlediği durumlarda da görülebilmektedir. Hamilelikte varis, oldukça sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan bir durumdur. Çoğu anne adayı bu rahatsızlıktan dolayı doktora başvurmaktadır. Varis, tedavi edilmesi gereken ve ihmale gelmeyecek hastalıklar arasındadır.

Hamilelik süreci varis oluşumunu bir anlamda kolaylaştırmaktadır. Çünkü bebeğin ihtiyacı nedeniyle anne adayının vücudundaki kanın pompalanma miktarı da artmaktadır. Bunun akabinde ise toplardamarlarda olması gerekenden fazla kan birikmektedir. Bu durum varise sebep olabilmektedir. Ayrıca bu dönemde varis oluşmasındaki bir başka sebep olarak ise rahimde bulunan bebeğin annenin kasıklarındaki toplardamarlara yaptığı basınç gösterilebilmektedir. Gebelikte varis hastalığının önlenmesi için ise şunlar önerilmektedir;

  • Bol bol yürüyüş,
  • Aşırı sıcak suyla banyo yapmamak,
  • Ağır kaldırmamak,
  • Uzun süre hareketsiz kalmamak,
  • Çok fazla su tüketmek,
  • Dar giysilerden uzak durmak,
  • Topuklu ayakkabı tercih etmemek,
  • Dinlenirken bacakları yukarıda tutmak,
  • Sol tarafa doğru yatmak,
  • Uzun süre ayakta kalmamak

Hamilelikte görülen varislerin tedavisi, bebeğe ve anne adayına herhangi bir zarar gelmemesi amacıyla genellikle varis çorabıyla yapılmaktadır. Bunun dışında doktorun önerisi doğrultusunda gebelikte varis tedavisi için bitkisel ilaçlar, alternatif tedavi yöntemleri ya da lazer gibi yöntemler de kullanılabilmektedir.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56