Connect with us

Kadın Sağlığı

Gebelikte Karşılaşabileceğiniz Fiziksel Problemler

Tarih:

on

Bu yazımızda sitemiz yazarlarından Prof. Dr. Gazi Yıldırım, gebelikte karşılaşabileceğiniz fiziksel problemler neden olur, nasıl gelişir ve bu problemler karşısında yapılması gerekenler hakkında öneriler veriyor.

GEBELİKDE KRAMPLAR

 Neden

Gebelik ürününün büyümesiyle rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi kramp olarak algılanmaktadır. İleri haftalarda ise rahmi doğuma hazırlayan hazırlık sancıları kramp şeklinde belirti verir. Bağırsaklar, idrar yolları problemleri nedeniyle de kramplar hissedilebilir. Bacaklardaki kramplar ise çoğunlukla magnezyum, kalsiyum eksikliği nedeniyle olmaktadır. Bazen sinir sıkışmaları, bel fıtığı da kramplara yol açabilir.

Nasıl Gelişir

Gebelik materyali büyümeye başladığında ilk haftalarda gebelerde sanki adet olacakmış gibi kasık ağrısı olabilir. Bu henüz gebeliğe adapte olmayan rahmi yerinde tutan bağ dokularının gerilmesi nedeniyledir. İleri haftalarda ise vücutta su miktarının artması ile ellerde, ayaklarda yerçekimi etkisiyle ödem artmaktadır. Bu ödem ve benzeri dolgu maddelerinin yumuşak dokularda artması nedeniyle uzuvlara giden sinirlerde sıkışmalar izlenebilir. Dirsekteki sinir sıkışması elde ve kolda hissizlik, ağrı, uyuşma yapabileceği gibi, bacaklardaki sinir sıkışmalarında bacak krampları gözlenebilir. Yine kalsiyum ve magnezyumdan fakir beslenme durumunda kas krampları görülebilir. Vaktinden önce rahim kasılmalarının başlaması çoğu hastada fark edilmez olabilirken bazı gebelerde kramp şeklinde algılanabilir.

Öneriler

Diyette kalsiyum, magnezyum alınması, süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebze tüketilmesiyle sağlanabilir. Kalsiyum ve magnezyum içeren ilaçlar gebelikte rahatlıkla kullanılabilir. Ödem nedeniyle ayaklardaki şişlikler ayakları yukarı kaldırıp istirahat ettirmek ya da buz kompresi uygulayarak azaltılmaya çalışılır. Sinir sıkışmaları ise çık ciddi olmadıkları durumlarda önemli değildirler. Ancak sıkışma nedeniyle nörolojik olarak tanı konulan uzuvda fonksiyon kaybı olacak düzeyde ciddiyet olduğu durumlarda küçük cerrahi müdahalelerle sinir serbestleştirilmesi yapılabilir.

GEBELİKDE BEL AĞRILARI

Neden

Gebelik haftası ilerledikçe vucut postürünün değişmesi ve eklem hareketliliğinin artması ile oluşur.

Nasıl Gelişir

Gebelikde ilerleyen haftalarda doğuma hazırlık olarak kanda plasentadan yapılan birtakım hormonlarda artış olur. Bu hormonlar özellikle kalça ve bel bölgesindeki eklemleri etkiler.  Bel ağrısının önemli bir nedeni de gebelik yaşıyla beraber vücut postürünün değişmesidir. Gebelerin karnının öne doğru çıkık olmasıyla bel kavsi daha da artar. Bu durum kalça ve bacak kemiklerine binen yük dağılımını bozar ve ağrı oluşur.

Öneri

Yatarak istirahat etmek, hareket aralarında uygun pozisyonlarda mola vermek, uyurken bacak arasına yastık yerleştirmek ve bel bölgesini desteklemek, ovalayıcı masaj yapmak ve gerekli olduğu durumlarda parasetamol içeren ağrı kesicileri almak önerilebilir.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

Hayatın Ritmi 88. Bölüm – Covid-19 Savunma Planı – Egzersiz Reçetesi – Kemik Erimesi

Tarih:

on

← ÖNCEKİ BÖLÜM                                                                       SONRAKİ BÖLÜM →

Covid-19 savunma planında bu bölümde sıra egzersiz reçetesinde. Bu egzersizleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kemik erimesi hakkında merak ettiklerinizi de bu bölümde bulacaksınız.

Covid-19 savunma planının 3. günü…

Vücudumuzu koruyacak, evde yapabileceğimiz egzersizler neler? Hangi egzersiz akciğerlerimize faydalı? Dr. Halit Yerebakan Covid-19 savunma planına uygun basit ve sağlıklı hareketleri gösteriyor.  

Herkesi ilgilendiren teşhisi zor hastalık, kemik erimesi… İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kemik erimesinin neden olabileceği hastalıkları açıklıyor.

Menopoz ve kemik erimesi arasındaki bağlantı ne? İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın kemik erimesinin bilinmeyenlerini anlatıyor. 

Uzman Diyetisyen Yekbu Köseoğlu‘ndan K vitamini zengini vitaminler listesi… 

Fizyoterapi Uzmanı Canan Akar, kemik yoğunluğunu arttıran evde yapılabilecek basit egzersizleri gösteriyor.

Hepsi ve daha fazlası ‘Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi’nde…

Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi” programının tüm bölümleri ve diğer içerikleri için youtube sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Selülit Gerçekleri

Tarih:

on

Selülit hakkında bilmeniz gereken gerçekler…

Selülit hayatın neredeyse kaçınılmaz bir parçası. Herkes bu sinir bozucu cilt durumunu geliştirebilir… Vücudunuzdaki bu izleri tanımalı ve nasıl kurtulacağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

 

“Selülit Nasıl Giderilir” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

COVID-19 Hamilelikte Ne Kadar Etkili?

Tarih:

on

COVID-19 yayılmaya başladığı andan itibaren tüm dünyaya korku saldı. Özellikle hamile ve yeni doğum yapan kadınlar bu konuda iki kat daha endişeli. Peki COVID-19 fetüs ve yeni doğanlar üzerinde ne kadar etkili?

COVID-19’un bir anda ortaya çıktığı bu süreç özellikle hamile, yeni doğum yapmış ve bebek sahibi olmayı düşünenlerin bebekleri ve kendi sağlıkları ile ilgili soru işaretlerini beraberinde getirdi. İnsan sağlığını tehdit eden bu coronavirüsün yeni ve yakın zamanda ortaya çıkmış olması maalesef bu konuda kesin sonuçlar elde edilebilmesi için yeterli değil. Ancak yine de yürütülen çalışmalardan bazı sonuçlar elde edilmeye başlandı.

Anne adayları COVID-19’dan etkilenebiliyor

Belki birkaç ay öncesine kadar huzurlu bir hamilelik süreci geçiriyordunuz ya da yeni coronavirüsün yayılmasından hemen önce hamile kaldığınızı öğrendiniz. Küresel anlamdaki böyle bir salgının hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız için endişe uyandırması son derece doğal.

Tekrar hatırlatmak istiyorum ki bu yeni bir virüs ve hamile kadınlar üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor. Bu konu hakkında araştırma yapan uzmanların ilk tezleri, hamile kadınların COVID-19 ile enfekte olmaları durumunda, hastalık belirtisi göstermelerinin daha muhtemel olduğu yönünde. Mevcut bilgiler ışığında uzmanlar, aynı yaş grubundaki kadınlar ve erkeklerde olduğu gibi hamile olan kadınların da belirtilerinin hafif ila orta şiddette olabileceğini düşünüyor.

Erken doğum riski araştırılıyor

Bu süreçte anne adaylarının en büyük korkusu düşük yapma ya da gebelik sürecinde herhangi bir komplikasyon yaşama riski oluyor. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi verilerine göre, yeni coronavirüs ile enfekte olan hamile kadınlarda düşük ya da komplikasyon riski henüz görülmedi.

Amerikalı uzmanların SARS ve MERS gibi diğer coronavirüslerden elde ettiği verilere dayanılarak COVID-19’a maruz kalan hamile kadınların erken doğum gibi bazı komplikasyonlara karşı yüksek risk altında olabileceği düşünülüyor. Ancak son derece sınırlı veriler bu tezi doğrulayabilmiş değil. Yani enfekte olmak erken doğumun doğrudan nedeni olmayabilir.

UNUTMAMAKTA FAYDA VAR!

COVID-19’un nasıl yayıldığını bilmeyen artık yoktur sanırım. Öksürük veya hapşırık yoluyla havaya karışan damlacıklar ya da yüzeylerden kolaylıkla yayılıyor.

Korunmak için neler yapılması gerektiğini de bildiğinizi düşünüyorum. Ancak yine de kısa bir hatırlatma;

-Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın

-Yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmayın

-Sosyal mesafenizi koruyun

-Hasta hissediyorsanız mutlaka kendinizi izole edin

-Bağışıklığınızı güçlendirmek için sağlıklı bir beslenme planı uygulayın

Virüs fetüse bulaşmıyor

Annelerin ve anne adaylarının soru işaretlerinden biri de, enfekte olmaları durumunda virüsün bebeğe ya da fetüse bulaşma riski. Bu konuda şu ana kadar, COVID-19 ile enfekte olan ve belirtiler gösteren dokuz hamile kadın incelendi. Doğan bebeklerin hiçbirinde virüse rastlanmadı. Ayrıca yeni coronavirüs amniyotik sıvıda, yenidoğanın boğazında veya anne sütünde görülmedi. Yani elde edilen verilere göre virüsün fetüse bulaşması, fetüs üzerinde herhangi bir komplikasyona neden olması oldukça düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Emziren annelere gelirsek, dediğim gibi, anne sütünde COVID-19 virüsü olduğuna dair bir kanıt yok. Virüsün yayılma şekli düşünüldüğünde koruyucu önlem olarak, annelerin bebeklerine yaklaşmadan önce ellerini yıkamalarını ve maske kullanmalarını önerebilirim.

Şunu da eklemek isterim ki adetlerimizde yeri olan kırk uçurma ya da bebek görmesi gibi ziyaretlerden ve aile toplantılarından kaçınmanız önemli.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri