Connect with us

Aile Sağlığı

Evdeki Zararlı Maddeler

Tarih:

on

Çamaşır suyu, oje gibi günlük hayatınızda kullandığınız ürünlerin sağlığınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Bu ürünler yerine doğal maddeler kullanmalısınız…Hemen hemen hepimizin evinde bulunan ve devamlı kullandığımız bu evdeki zararlı maddeler yerine doğal alternatifleri kullanmanın zamanı geldi. İşte bu ürünler:

1-Çamaşır suyu

Ev hanımlarının büyük bölümü çamaşır suyundan ayrı bir hayat düşünemiyor. Bazen giysileri beyazlatmak, bazen de ortam dezenfeksiyonu için çamaşır suyu sıklıkla kullanılıyor. Çamaşır suyunun keskin kokusunu bilmeyen yoktur. Yapılan araştırmalar, bu kokuyu solumanın burnunuzdan başlayarak ciğerlerinize kadar tüm solunum yollarında hasara yol açtığını belirtiyor. Gözleriniz ve cildiniz üzerindeki olumsuz etkilerini de düşünecek olursak, bir an önce doğal bir alternatif bulmamız gerektiğini fark edebiliriz. Çamaşır suyundan vazgeçemeyenler; beyaz sirke, kabartma tozu ya da peroksit tabanlı ürünler kullanarak aynı temizlik etkisine zarar görmeden ulaşabilirler.

2- Sinek kovucular

Sivrisineklerden korunmak, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan da korunmak demek. Piyasada satılan ürünlerin kanserojen etkileri, yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıktı. Hem cildinize, hem de emilimi ile birlikte tüm vücudunuza zarar veriyorlar! Bunun yerine bitkisel alternatifleri deneyin. Mesela esansiyal yağlar… Limon, okeliptus ve lavanta, sivri sineklerin hiç hoşlanmadıkları kokular arasında yer alır. Bu yağları, açık havada cildinize ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz.

3- Naftalin

Hepiniz yaz başında kazaklarınızın arasına yerleştirdiğiniz naftalinin kaybolduğunu ancak keskin kokusunun devam ettiğini fark etmişsinizdir. Yapılan araştırmalar, naftalin kokusunu uzun süre solumanın akciğer ve gırtlak kanserine sebep olduğunu gösterdi. Naftalin buharıyla adeta kaplanan giysileri giydiğinizde bu zararlı gaz, cildiniz tarafından kolaylıkla emilir ve tüm vücut sağlığınız için tehdit oluşturur. Giysilerin arasına naftalin yerine lavanta keseleri ya da sedir ağacı esansı yerleştirebilirsiniz. Vakumlu hurçlar da iyi birer alternatif.

4- Oda kokuları

Eviniz güzel koktuğunda, yaptığınız temizliğin hakkını verdiğinizi hissedersiniz. Ortamın mis gibi kokuyor olması, ferah bir yerde olduğunuzu hissettirmeye yeter. Bu sebeple aldığınız oda kokularını, evinize itinayla yerleştirir ve gün boyu solursunuz. Yapılan araştırmalar, bu ürünlerin ortama yaydığı kokunun akciğer ve göz hastalıklarına sebep olduğunu gösterdi. Doğal vanilya da güzel ve kalıcı bir koku bırakır.

5- Ojeler

Ojenin içinde bulunan tolüen adlı maddenin özellikle sinir sistemi tahribatına yol açtığı belirlendi. Tolüen, buharlaşarak vücudunuza girer. Bilinçli tüketiciler bu maddeyi içermeyen ürünleri tercih etmeye başladılar bile. Tolüen sadece ojede değil, duvar boyası ve mum yapımında da kullanılıyor.

NPE’ye dikkat!
NPE’ye (nonilfenol etoksilat) deterjan, şampuan ve temizlik maddelerinde sıklıkla rastlanır. NPE; östrojen hormonunu taklit ederek erken adet görmeye, erkeklerde sperm sayısında azalmaya ve üreme hastalıklarının gelişmesine sebep olur. Alışverişlerinizde NPE içermeyen ürünler almaya dikkat edin.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri