Connect with us

Aile Sağlığı

Enfeksiyon Hastalıkları için Önlemler

Tarih:

on

Enfeksiyon Hastalıkları

Okul ve iş yerlerinizde öksürme, hapşırma, yüksek ateş gibi belirtiler gösteren hastalığı olan kişilerle yakın temas halinde bulunmanız gerekiyorsa; kendinizi korumak için ekstra tedbirli olun.

Enfeksiyon hastalıkları, her yaş ve cinsiyetten insan için tehlike oluşturur. Özellikle okul ve iş yerleri gibi beraber ve yakın temas halinde bulunulan yerlerde kendinizi korumak için ekstra tedbirli olmanız gerekir. Özellikle bağışıklık sistemi henüz yeteri kadar gelişmemiş çocukların bir arada bulunduğu okul ortamları, enfeksiyon hastalıklarının yayılmasında son derece etkilidir. Bu gibi yerlerde sadece çocukların korunması yetmez, yöneticilerin de gerekli tedbirleri alması gerekir. Enfeksiyon hastalıklarının bulaşıcılığı, hastalığın cinsine göre farklılık gösterir. Bazılarından korunmak mümkünken daha sinsi ilerleyen bazılarından kaçınmak ise neredeyse imkansızdır.

İŞE GİTMEYİN

Faranjit, sinüzit, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; öksürme ve hapşırma yoluyla bulaşır. Bu sebeple, öksürme ve hapşırma gibi etkiler gösteren bir hastalığınız olduğunda işe ya da okula -mümkünse- gitmeyerek etrafınızdakileri korumak, öncelikle sizin görevinizdir. Bu kadar hassas düşünmeyerek kalabalık ortamlara girmeye devam eden hasta kişilerle karşılaştığınızda, mümkün olduğu kadar onlardan uzak durmalı, ortak eşya kullanmaktan kaçınmalısınız.

ORTAK TUVALETE DİKKAT !

Üst solunum yolu enfeksiyonları dışında bir de ortak tuvalet kullanımı yoluyla, kişiden kişiye kolayca bulaşan parazit enfeksiyonları vardır. Mümkün olduğu kadar temizliğinden emin olmadığınız tuvaletleri kullanmayın. Restoran sırlarını anlattığım daha önceki yazılarımdan birinde, tuvalete girdiğinizde ilk bakmanız gereken yerin çöp kovaları olduğunu yazmıştım. Eğer kova doluysa, oradan hemen uzaklaşın. Bu tuvaletin uygun aralıklarla temizlenmediği anlamına gelir. Düzenli ve gereken sıklıkta temizlenen bir ortamda çöp kovasının dolu olması, mümkün değildir. Kişiden kişiye kolaylıkla bulaşan bir diğer tehlikeli enfeksiyon ise mantar başta olmak üzere, deri enfeksiyonlarıdır. Bu tip enfeksiyonlar, temas yöntemiyle bulaşırlar. Temas, illa problemli bölgeye direkt dokunmak anlamına gelmez. Ortak eşya kullanmak da bu tip enfeksiyonların bulaşmasında önemli rol oynar. Üst solunum yolu, parazit ve deri enfeksiyonları; kendilerini kolay ele verdiklerinden, korunması nispeten kolay enfeksiyonlardır.

HASTAYI ORTAMDAN UZAKLAŞTIRIN!

Dönem dönem ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden tehlikeli enfeksiyon hastalıkları vardır. Domuz gribi ve Hepatit A; bunlara en iyi örnekler arasındadır. Bu tip hastalıkların belirtileri hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Yapılacak ilk şey, şüphe edilen kişiyi ortamdan uzaklaştırmak olmalıdır.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri