Connect with us

Ömrünüzü Uzatmak

Enerjinizi Yükseltecek Yöntemler

Tarih:

on

enerjinizi yükseltecek yöntemler

Bitmeyen yorgunluklara ve kronik strese karşı siz de önleminizi alın. Her gün karahindiba otu çayı içip beş dakika yoga yaparak yorgunluğu yenin.

Teknolojideki gelişmeler milyonlarca insanı adeta prize takılı şekilde çalışmaya ve bu sebeple kronik strese, bitmeyen yorgunluklara ve kötü sağlığa gebe bırakıyor. Yeni araştırmalar sayesinde enerji yoksunluğuna sebep olan etkenlere karşı artık çözümlerimiz var. Üstelik bunlar yorgunluğun kaynağına inip doğal yollardan sorunu çözmemizi sağlıyor. İşte enerjinizi yükseltecek yöntemler…

GLUTENLE DEMİR OLMAZ! 

Toplumun yüzde 25’inden fazlası gluten hassasiyetine sahipken sadece yüzde 1’i bu problemden haberdar. Eğer yemekten sonra enerjik hissetmek yerine şişkinlik, gaz veya kabızlık şikayetiniz varsa; gluten hassasiyetiniz olabilir demektir. Gluten gibi teşhis edilmemiş gıda hassasiyetleri, bağırsak duvarınızda enflamasyona sebep olarak, demir dahil olmak üzere önemli besinleri sindirmenizi engelleyebilir. Demir tüm hücrelerinize oksijen taşımakta yardımcı olan alyuvarlarınızın içindeki hemoglobin denilen maddenin ana bileşenidir ve demir eksikliği olması sonucunda kendinizi yorgun hissetmeniz önlenemez bir sonuçtur. Bu durumu engellemek için en iyi çözüm, beslenme planınızdan gluteni çıkartmak ve demir alımını ve sindirimini artıran bir besin düzenine geçmek olacaktır.

İYOT ALIMINI ARTIRIN

İyot, tiroid bezinizin temel yakıtıdır. Tiroid beziniz tarafından üretilen hormonlar metabolizmanızın aktivitesini düzenler ve yeteri kadar yakıtı olmaması durumunda enerjiniz düşer, sağlıklı kilo dengenizi korumakta güçlük çekersiniz ve hatta saçlarınız dökülebilir. Tuzluğunuzu her market rafında bulabileceğiniz iyotlu tuz ile doldurmak en iyi çözüm olacaktır. Eğer yorgunluktan öteye giden bulgularınız varsa, hormon tedavisi üzerinde uzman bir doktora görünerek tiroid seviyelerinizi kontrol ettirmelisiniz.

KARA CİĞERİNİZİ ŞARJ EDİN 

Karaciğeriniz bedeninizin enerji santralidir. Zararlı gıdalar, tatlandırıcılı içecekler ve sigara kullanımı, karaciğerinizin bedeninizdeki toksinleri atmasını zorlaştırır. Bu zararlı maddeler vücudunuzda birikerek yorgunluğa yol açar. Karaciğerinizin detoksunu sağlamak için; günde iki kez olmak üzere her gün karahindiba otu çayı için.  

Stresi yenmenin yolları

 Sevdiğiniz şarkılardan oluşturduğunuz bir albümü dinlemek kortizol seviyenizi yüzde 66 oranında düşürebilir. Şarkıları dinlemek için yer ve mekan size kalmış.
 Öğlen uykusu stres hormonu kortizol düzeyini yüzde 50’ye varan oranlarda düşürebilir.
 Lavanta veya biberiye koklayın! Lavanta ile iyi uyursunuz. Her ikisi ile stres hormonu kortizol yüzde 24 düşer.
 Yeni bir araştırmaya göre; bir ay boyunca haftada bir masaj yaptırmak kortizol seviyesini yüzde 31 azaltıyor.
 Sabah işe gitmeden bir kivi (C vitamininden en zengin meyveler arasındadır) yemenizi öneririm. Yüksek C vitamini stres hormonu olan kortizolü dengeler.
 Mor lahana, kortizol seviyesini düşürür. Yeşil lahanaya göre sekiz kat fazla C vitamini içerir.

Yorgunluğu neler artırır?

 KOLESTEROL HAPLARI

American Medical Association Literature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; kolesterol hapları sadece kolesterolünüzü değil aynı zamanda enerjinizi de düşürüyor. Hücrelerinizin enerji döngüsü içerisinde gerçekleşen şekerin enerjiye dönüşümünü sağlayan kimyasal reaksiyonu engelliyor ve bedeniniz enerji kaybetmeye başlıyor. Bu ilaçları bırakmak doğru değil, bunun yerine takviye olarak günlük 100 miligram coenzyme- Q10 almanızı öneririm.

 MİDE ASİTİ DÜZENLEYİCİ İLAÇLAR

Mide yanması şikayeti ile kullanılan ilaçlar kan magnezyum seviyelerini düşürebilir, bu durum iştahsızlık ve yorgunluğa sebep olabilir. Tabii ki ilaçları bırakıp midenizi tehlikeye atmamalısınız, bunun yerine günde 400 miligram magnezyum takviyesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

 DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapları kadınların testosteronunu çalar; yani enerjisini, duygu durumunu ve hafızasını çalar diyebiliriz. Ayrıca bu haplar damar tıkanıklığına da yol açabilirler.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

COVID-19 dışındaki hastalıklar için hastaneye gidilmeli mi?

Tarih:

on

Normalleşme sürecinde COVID-19 dışında başka bir hastalık için hastaneye gitmeli miyim?

Coronavirüs ile mücadele ettiğimiz aylar boyunca pek çok kişi hastane randevularını erteledi ve doktor kontrollerine gitmedi. Ancak unutmayın ki Covid- 19’a yakalanma korkusu nedeniyle hastaneye gitmemek sağlığınız üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir ya da hayatınıza mâl olabilir.

 

“COVID-19 Korkusu Sizi Sağlığınızdan Etmesin” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

D Vitamini COVID-19’dan Koruyor Mu?

Tarih:

on

Yapılan bazı çalışmalarda, yüksek D vitamini seviyesine sahip olan COVID-19 hastalarının virüsten kurtulma olasılığının çok daha yüksek olduğu görüldü.

COVID-19’un kış ayında ortaya çıkması ve yine bu aylarda yoğun yayılım göstermesi, o zamanlardan beri ‘havalar ısındığında virüs gidecek mi?’ sorusunu hep merak ettirdi.  Uzmanların bu konudaki ilk görüşleri virüsün tamamen yok olmayacağı yönündeydi. Artık havalar ısındı ve virüsün yayılımı da yavaşlamaya başladı. Şimdi merak edilen soru ise bu bir tesadüf mü yoksa virüs gerçekten yaz aylarında yok mu olacak?

Coronavirüsün tamamen yok olmasını sağlayacak olan sıcaklığın 70 derece civarı olduğunu biliyoruz. Coronavirüs bu sıcaklıkta yaşayamıyor ve yok oluyor. Yaz aylarında ise böyle bir sıcaklığa ulaşılmıyor, dolayısıyla da COVID-19 yaz aylarında yok olacak demek pek de mümkün değil. Ancak Rusya İnsan Sağlığı Kurumu’nun yaptığı bir çalışma ile yeni tip coronavirüsün 30 derece ve üzeri sıcaklıklarda bulaşıcılığını kaybettiği gözlendi. Yani coronavirüsün güneş ışığını sevmediği aşikâr. Ayrıca güneş ışığına bir de düşük nem oranı eklendiğinde virüsün yapısı bozulmaya uğruyor ve etkisi kayboluyor.

Araştırmacılara göre her şey yolunda giderse COVID-19’un SARS ve diğer tip coronavirüsleri gibi davranması ve sıcak havalarda yok olup kış aylarında diğer grip, nezle salgınları gibi rutin bir döngüye girmesi olasılık dâhilinde. Elbette henüz COVID-19 bu rutin döngüye dahil olan bir virüs mü kesin bir şey söylemek zor.

D Vitamini yüksek olan hastalar COVID-19’dan kurtulabiliyor

Hava sıcaklıkları arttığında virüs yok olacak mı olmayacak mı diye araştırmalar yapılırken ortaya güneşin bir başka açıdan virüs üzerinde etkili olabileceği sonucu çıktı. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; D vitamini COVID-19 hastalarındaki ciddi komplikasyonları azaltmaya yardımcı oluyor. 20 yıldan fazla süredir D vitamini hakkında araştırma yapan uzmanlar, D vitamini seviyeleri ile COVID-19 ölüm oranları arasındaki ilişkiyi inceledi ve en yüksek enfeksiyon ve ölüm oranlarının D vitamini seviyesi düşük olanlar arasında görüldüğü ortaya çıktı. Araştırmacılar D vitamininin COVID-19 sonuçlarını olumlu yönde etkilediğini kesin olarak söyleyemese de düşük D vitamini ile COVID-19 ölümleri arasındaki bağlantıyı inkar etmiyorlar.

Bazı ülkeler coronavirüs tedavisinde uygulanan destekleyici yöntemlere D vitamini takviyesi eklemeye ve vatandaşlarını takviye D vitamini almaları konusunda yönlendirmeye başladı. Yapılan çalışma, yüksek D vitamini seviyesine sahip olan COVID-19 hastalarının virüsten kurtulma olasılığının çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Bununla birlikte Amerika’daki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da, ciddi D vitamini eksikliği olan hastaların coronavirüs ile ilgili ciddi sağlık sorunları yaşama olasılığının iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Sitokin fırtınası ile D vitamini seviyesi bağlantılı

Coronavirüs ile D vitamini arasındaki ilişkiyi inceleyen uzmanlar, bazı coronavirüs hastalarında görülen düşük D vitamini seviyeleri ile, aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu hiper-inflamatuar bir durum olan sitokin fırtına tepkisi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu keşfetti. Sitokin fırtınası akciğerlere ciddi şekilde zarar verebiliyor ve akut solunum sıkıntısı sendromuna yol açabiliyor. Bu durum da COVID-19 hastalarını ölüme götürüyor gibi görünüyor.

Gıdalardan da D vitamini alabilirsiniz

D vitamininin en büyük kaynağı güneştir. Güneşe maruz kalındığında ciltte üretilen D vitamini daha sonra karaciğere taşınır. Buradan da, bağırsaklardaki yiyeceklerden kalsiyum taşınmasını arttıran ve kalsiyumun iskeleti güçlü tutmak için yeterli olmasını sağlayan aktif bir hormona dönüştürüldüğü böbreklere taşınır. Gün içinde 30 dakika güneşe maruz kalmak D vitamini almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca somon balığı, mantar, takviye eklenmiş gıdalar ve vitamin tabletleri de D vitamini almanızı sağlar.

 

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Oruç Tutmak Tüm Vücuda İyi Geliyor

Tarih:

on

Oruç tutmak belli bir bölgeye ya da organa fayda sağlamıyor, tüm vücut üzerinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Oruç tutmak, artık sağlık ve kilo kaybı konularında sıkça duyulan sözcükler olmaya başladı. Her ne kadar farklı yöntemlerle denense de aç kalmak üzerine kurulu bir sistem. Özellikle kilo vermek isteyenler arasında oldukça popüler. 2016 yılında Journal of Translational Tıp dergisinde yapılan bir araştırma 8 hafta boyunca aralıklı oruç tutanların, diğer kontrol grubuna göre daha fazla vücut yağı kaybettiğini ortaya koydu. Obesity dergisinin 2018’de yaptığı bir başka çalışmaya göre ise oruç tutmak, kalori kısıtlamaları olan düzenli bir diyete göre daha fazla kilo ve yağ kaybı sağlıyor. Ancak oruç tutmanın faydaları araştırıldıkça artık daha çok uzman tarafından sadece kilo kaybı için değil, sağlık için de önerilir hale geldi. Üstelik oruç tutmak belli bir bölgeye ya da organa fayda sağlamıyor, tüm vücut üzerinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor.


Cilt

Serbest radikallere maruz kalmak cilt hücrelerine zarar vererek kırışıklıklara, lekelere ve ince çizgilere neden olabilir. Oruç tutmak, hücreleri daha dayanıklı hale getirir, cildin daha pürüzsüz ve daha sıkı kalmasını sağlayan oksidatif stresin neden olduğu hasara dayanmalarına yardımcı olur.

Kaslar

Kilo verirken daima kasları ve yağ dokularını kaybedersiniz. Ancak oruç tutmak yağ yakımını arttırır. Bu nedenle diğer diyetlerden daha fazla ve daha az kas kütlesi kaybedersiniz. Daha yağsız kas kütlesi de metabolizmayı hızlandırır.

Beyin

Oruç bilişsel işlevi arttırır, yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik eder hatta ruh halinizi daha olumlu hale getirebilir. Periyodik olarak kalori kısıtlaması beyne bağlantılarını güçlendiren koruyucu proteinler üretmesi için sinyal verir.

Kalp

Oruç tutmak kötü kolesterol seviyesini yüzde 32’ye, trigliseritleri yüzde 42’ye kadar düşürebilir ve kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde kalp hastalığı riskiniz önemli ölçüde azalır.

Pankreas

Bir yemeğin ardından yiyeceklerden glikozu emmek ve enerji için kullanmak üzere pankreas insülin salgılar. Oruç tutmak vücudu insüline daha duyarlı hale getirir bu nedenle glikozu işlemek için daha az glikoza ihtiyaç duyulur. Bu da daha düzenli kan şekeri sevilerini teşvik eder ve tip 2 diyabete karşı korur.

Karaciğer

Yapılan bazı araştırmalar oruç tutmanın karaciğer yağlanmasıyla savaşabileceğini düşündürüyor. Oruç tutmak karaciğerin yağ asitlerini emmesini ve aşırı yağın orada depolanmasını önleyen proteinlerin üretimini teşvik eder.

Karın

12-14 saat arası oruç tutmak, inatçı karın yağları da dahil olmak üzere vücudun enerji için yağ yakmaya başlamasını sağlar. Bir çalışmaya göre bir gün 500 kalori ve diğer gün normal beslenme düzenini sürdürenler, yani aralıklı oruç tutanların, geleneksel diyet yapanlar kadar kilo verdiği görüldü.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

petek temizleme | amana servis | kredi | gezi önerisi | istanbul gezilecek yerler önerisi | web tasarım ajansı istanbul | istanbul seo uzmanı | eu | mutlu panda | namaz vakitleri | en yakın nöbetçi eczane | noteflight letterboxd contently peatix