Sadece kilo vermek amaçlı değil sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken şeylerin başında düzenli egzersiz yapmak gelir. Düzenli egzersiz, yoğun iş temposu ve şehir hayatının içinde kaybolanlar için mucize niteliğinde bir dilekten ibaret. Yapılan araştırmalar; haftada üç gün 30-60 dakika boyunca aerobik yapmanın, kolesterol seviyesini düzenlediğini, yüksek tansiyonu kontrol altına aldığını ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü gösterdi. O halde egzersizle kalp hastalığı riskinizi azaltın.

Egzersiz Şart!

Yeni araştırmalar ise daha da dikkat çekici. Ailenizde kalp rahatsızlığı varsa, 9 Nisan 2018’de Circulation tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, egzersiz yapıp zindeliğinizi arttırarak, kalp hastalığına yakalanma riskinizi önleyebilirsiniz.

Araştırmacılar, mevcut fiziksel aktiviteleri ve aile öyküsü ile ilgili ankete katılan, 40-69 yaşları arasındaki yaklaşık 502.000 kişiden veri topladı. Araştırmada katılımcıların günlük aktivite seviyesi, kavrama gücü ve kardiyovasküler uygunlukları ölçüldü. Altı yıl sonra, araştırmacılar üç kategoride en yüksek puan alan kişilerde daha düşük kalp krizi ve inme vakaları olduğunu buldular. Özellikle, aile öyküsünde kalp hastalığı olanlarda bu oran daha güçlüydü. Buradaki mesaj, ailenizde kalp hastalığı öyküsünün olması sizin de aynı öyküye sahip olacağınız anlamına gelmediğidir. Hareketi hayatınıza dahil edip, düzenli egzersiz yaparak, genetik riskinizden korunabilirsiniz.

Fiziksel Olarak Aktif Olun…

Fiziksel olarak aktif olmak, kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmanıza yardımcı olur evet. Bir diğer araştırma verilerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir egzersiz programına yeni katılan ve kalp rahatsızlığı tanısı konmuş hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, kendine güvende artış, daha düşük stres ve daha az kaygı gibi yaşam kalitesinin diğer ölçütlerinde iyileşmelerin meydana geldiği gözlenmiştir. Dolayısıyla egzersiz programları ve günlük aktiviteler kalp hastalarında daha erken iyileşme sağlamaktadır.

Ayrıca araştırmalar, egzersiz programlarına katılan ve düzenli spor yapan kalp hastalarının ölüm oranının yüzde 20-25 oranında azaldığını da ortaya koymuştur. Bu, kalp rahatsızlığı olan hastalar için fiziksel aktiviteyi destekleyen güçlü bir kanıttır.

O halde hayatınıza egzersizi dahil etmeye ne dersiniz?

Sağlıkla kalın.

Kalp sağlığı ile ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.