Hastalıklara karşı savaşınızda ilk tercihiniz ilaçlar oluyorsa bir kez daha düşünün. Basit yanıklar, mide rahatsızlıkları ve siğiller gibi problemlere evinizden çıkmadan çözüm bulabilirsiniz.

Kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlarda ya da hafif mevsimsel rahatsızlıklarla karşılaştığımızda çoğumuz eczanelerin ya da doktorların kapısını çalarız. Çözümü hemen ilaçlarda ararız. Çoğu insan ilaç almanın sıkıntı veren durumlardan kurtulmanın tek yolu olduğunu düşünür. Ancak ilaçların belli yan etkileri olduğu unutulur. Bahsettiğim durumlar için aslında çözümün ecza deponuzda olduğunu söylesem! Yani mutfağınızda.

Zencefil: Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bulantı, kusma, şişkinlik ve krampları hafifletir. Araştırmalar zencefildeki bileşenlerin direkt olarak mide ve bağırsaklarda çalıştığını göstermiştir. Zencefili yemeklerde baharat olarak, ya çiğneyerek kullanabilirsiniz.

Tuzlu su: Boğaz ağrısı en sık görülen ve hayatımızı zorlaştıran viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Genellikle kendiliğinden geçer, ancak bu süreci geçirmek çok sıkıntı verici olabilir. Boğaz ağrısı için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz müdahaleniz tuzlu su. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyup karıştırın. Bu karışımla günde birkaç kez yapacağınız gargara ile ağız içi ve boğazdaki bakterilerin çoğundan kurtulabilirsiniz.

Sirke: Salataların vazgeçilmezi sirke cildiniz için de vazgeçilmeziniz olabilir. Özellikle siğillerden şikayetçiyseniz, günde birkaç kez pamuk yardımı ile siğil üzerine sirke sürebilirsiniz. Sirke eğer çok yakarsa biraz suyla seyreltmek işe yarayabilir. Siğillere cildin üst katmanında oluşan viral bir enfeksiyon neden olur. Sirkedeki asit de bu enfeksiyonla savaşır.

Sarımsak: Sarımsak kesinlikle soframızdan eksik etmememiz gereken bir besin kaynağı. Bağışıklığı güçlendirici etkisi birçok çalışma ile kanıtlandı. Her ne kadar koku sorunu oluştursa da çiğ tüketilmesi tavsiye ediliyor. Piştiği takdirde bileşenleri bozuluyor ve etkisini kaybediyor.

Tam yağlı süt: Özellikle kadınlar ve mutfakta çok vakit geçirenler ufak kazalarla karşılaşmışlardır mutlaka. Hele bir de biraz sakarlık varsa yanıklardan korunmak pek de kolay olmaz. Basit yanıklar için dolabınızda tam yağlı süt bulundurmak müdahalenizi kolaylaştırabilir. Sütteki protein cildin kendini onarmasına, laktik asit ve yağlar da cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Egzersiz: Beden ve ruh sağlığı için egzersizin önemi büyük. Ancak özellikle diz ağrısı çekenler egzersizi pek tercih etmiyorlar. Hatta hareketsiz kalmanın daha iyi geleceğini düşünüyor olabilirler. Bu son derece yanlış bir inanış. Aksine diz ağrısı çekenlere hareketsiz kalmamaları ve kendilerini zorlamadan mutlaka egzersiz yapmaları tavsiye ediliyor. Zira hareketsiz kalmak diz ağrısını daha da kötüleştirebiliyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz