Bizimle iletişime geçin

Alternatif Sağlık

Ecza deponuz, mutfağınız

Avatar

Düzenleyen

on

Hastalıklara karşı savaşınızda ilk tercihiniz ilaçlar oluyorsa bir kez daha düşünün. Basit yanıklar, mide rahatsızlıkları ve siğiller gibi problemlere evinizden çıkmadan çözüm bulabilirsiniz.

Kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlarda ya da hafif mevsimsel rahatsızlıklarla karşılaştığımızda çoğumuz eczanelerin ya da doktorların kapısını çalarız. Çözümü hemen ilaçlarda ararız. Çoğu insan ilaç almanın sıkıntı veren durumlardan kurtulmanın tek yolu olduğunu düşünür. Ancak ilaçların belli yan etkileri olduğu unutulur. Bahsettiğim durumlar için aslında çözümün ecza deponuzda olduğunu söylesem! Yani mutfağınızda.

Zencefil: Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bulantı, kusma, şişkinlik ve krampları hafifletir. Araştırmalar zencefildeki bileşenlerin direkt olarak mide ve bağırsaklarda çalıştığını göstermiştir. Zencefili yemeklerde baharat olarak, ya çiğneyerek kullanabilirsiniz.

Tuzlu su: Boğaz ağrısı en sık görülen ve hayatımızı zorlaştıran viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Genellikle kendiliğinden geçer, ancak bu süreci geçirmek çok sıkıntı verici olabilir. Boğaz ağrısı için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz müdahaleniz tuzlu su. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyup karıştırın. Bu karışımla günde birkaç kez yapacağınız gargara ile ağız içi ve boğazdaki bakterilerin çoğundan kurtulabilirsiniz.

Sirke: Salataların vazgeçilmezi sirke cildiniz için de vazgeçilmeziniz olabilir. Özellikle siğillerden şikayetçiyseniz, günde birkaç kez pamuk yardımı ile siğil üzerine sirke sürebilirsiniz. Sirke eğer çok yakarsa biraz suyla seyreltmek işe yarayabilir. Siğillere cildin üst katmanında oluşan viral bir enfeksiyon neden olur. Sirkedeki asit de bu enfeksiyonla savaşır.

Sarımsak: Sarımsak kesinlikle soframızdan eksik etmememiz gereken bir besin kaynağı. Bağışıklığı güçlendirici etkisi birçok çalışma ile kanıtlandı. Her ne kadar koku sorunu oluştursa da çiğ tüketilmesi tavsiye ediliyor. Piştiği takdirde bileşenleri bozuluyor ve etkisini kaybediyor.

Tam yağlı süt: Özellikle kadınlar ve mutfakta çok vakit geçirenler ufak kazalarla karşılaşmışlardır mutlaka. Hele bir de biraz sakarlık varsa yanıklardan korunmak pek de kolay olmaz. Basit yanıklar için dolabınızda tam yağlı süt bulundurmak müdahalenizi kolaylaştırabilir. Sütteki protein cildin kendini onarmasına, laktik asit ve yağlar da cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Egzersiz: Beden ve ruh sağlığı için egzersizin önemi büyük. Ancak özellikle diz ağrısı çekenler egzersizi pek tercih etmiyorlar. Hatta hareketsiz kalmanın daha iyi geleceğini düşünüyor olabilirler. Bu son derece yanlış bir inanış. Aksine diz ağrısı çekenlere hareketsiz kalmamaları ve kendilerini zorlamadan mutlaka egzersiz yapmaları tavsiye ediliyor. Zira hareketsiz kalmak diz ağrısını daha da kötüleştirebiliyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz

Okumaya Devam Et
Yorum bırakmak için tıklayın

Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sağlık

Böceklere Karşı Doğal Çözümler

Avatar

Düzenleyen

on

Böcekleri evinizden uzak tutmak için kullandığınız tüm kimyasalları bir kenara bırakabilirsiniz. Şimdi doğal yöntemler deneme zamanı.

Bahçenizden, verandanızdan veya balkonunuzdan böcekleri ve haşereleri uzak tutmak için bir dizi farklı bitki, çalı ve çiçek var.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu bitkiler ve faydaları kimyasal içerikli ürünler yerine doğal çözümler sunuyor.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Selülit Gerçekleri

Avatar

Düzenleyen

on

Selülit hakkında bilmeniz gereken gerçekler…

Selülit hayatın neredeyse kaçınılmaz bir parçası. Herkes bu sinir bozucu cilt durumunu geliştirebilir… Vücudunuzdaki bu izleri tanımalı ve nasıl kurtulacağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

 

“Selülit Nasıl Giderilir” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Yeterli miktarda su almanın 10 farklı yolu…

Avatar

Düzenleyen

on

Su içmekte zorlanıyor musunuz?

İyi haber şu ki, su ihtiyacınızı farklı yollarla da karşılayabilirsiniz. Aslında, günlük su ihtiyacınızı doğru sebze ve meyveleri tüketerek de destekleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

“Seyehat Esnasında Su Tüketin” konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar