Connect with us

Alternatif Sağlık

Ecza deponuz, mutfağınız

Tarih:

on

Hastalıklara karşı savaşınızda ilk tercihiniz ilaçlar oluyorsa bir kez daha düşünün. Basit yanıklar, mide rahatsızlıkları ve siğiller gibi problemlere evinizden çıkmadan çözüm bulabilirsiniz.

Kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlarda ya da hafif mevsimsel rahatsızlıklarla karşılaştığımızda çoğumuz eczanelerin ya da doktorların kapısını çalarız. Çözümü hemen ilaçlarda ararız. Çoğu insan ilaç almanın sıkıntı veren durumlardan kurtulmanın tek yolu olduğunu düşünür. Ancak ilaçların belli yan etkileri olduğu unutulur. Bahsettiğim durumlar için aslında çözümün ecza deponuzda olduğunu söylesem! Yani mutfağınızda.

Zencefil: Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bulantı, kusma, şişkinlik ve krampları hafifletir. Araştırmalar zencefildeki bileşenlerin direkt olarak mide ve bağırsaklarda çalıştığını göstermiştir. Zencefili yemeklerde baharat olarak, ya çiğneyerek kullanabilirsiniz.

Tuzlu su: Boğaz ağrısı en sık görülen ve hayatımızı zorlaştıran viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Genellikle kendiliğinden geçer, ancak bu süreci geçirmek çok sıkıntı verici olabilir. Boğaz ağrısı için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz müdahaleniz tuzlu su. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyup karıştırın. Bu karışımla günde birkaç kez yapacağınız gargara ile ağız içi ve boğazdaki bakterilerin çoğundan kurtulabilirsiniz.

Sirke: Salataların vazgeçilmezi sirke cildiniz için de vazgeçilmeziniz olabilir. Özellikle siğillerden şikayetçiyseniz, günde birkaç kez pamuk yardımı ile siğil üzerine sirke sürebilirsiniz. Sirke eğer çok yakarsa biraz suyla seyreltmek işe yarayabilir. Siğillere cildin üst katmanında oluşan viral bir enfeksiyon neden olur. Sirkedeki asit de bu enfeksiyonla savaşır.

Sarımsak: Sarımsak kesinlikle soframızdan eksik etmememiz gereken bir besin kaynağı. Bağışıklığı güçlendirici etkisi birçok çalışma ile kanıtlandı. Her ne kadar koku sorunu oluştursa da çiğ tüketilmesi tavsiye ediliyor. Piştiği takdirde bileşenleri bozuluyor ve etkisini kaybediyor.

Tam yağlı süt: Özellikle kadınlar ve mutfakta çok vakit geçirenler ufak kazalarla karşılaşmışlardır mutlaka. Hele bir de biraz sakarlık varsa yanıklardan korunmak pek de kolay olmaz. Basit yanıklar için dolabınızda tam yağlı süt bulundurmak müdahalenizi kolaylaştırabilir. Sütteki protein cildin kendini onarmasına, laktik asit ve yağlar da cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Egzersiz: Beden ve ruh sağlığı için egzersizin önemi büyük. Ancak özellikle diz ağrısı çekenler egzersizi pek tercih etmiyorlar. Hatta hareketsiz kalmanın daha iyi geleceğini düşünüyor olabilirler. Bu son derece yanlış bir inanış. Aksine diz ağrısı çekenlere hareketsiz kalmamaları ve kendilerini zorlamadan mutlaka egzersiz yapmaları tavsiye ediliyor. Zira hareketsiz kalmak diz ağrısını daha da kötüleştirebiliyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Tarih:

on

Sağlıklı beslenme tüm vücudunuzun genel sağlığı için ilk koşul. Saç sağlığından tırnak sağlığına kadar…

Son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz…

Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerek.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Böceklere Karşı Doğal Çözümler

Tarih:

on

Böcekleri evinizden uzak tutmak için kullandığınız tüm kimyasalları bir kenara bırakabilirsiniz. Şimdi doğal yöntemler deneme zamanı.

Bahçenizden, verandanızdan veya balkonunuzdan böcekleri ve haşereleri uzak tutmak için bir dizi farklı bitki, çalı ve çiçek var.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu bitkiler ve faydaları kimyasal içerikli ürünler yerine doğal çözümler sunuyor.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar