Nümeroloji, evrendeki hiçbir şeyin rastlantıya dayanmadığı ve her şeyin sayısal bir düzende meydana geldiğini varsayıyor. Siz de sayılarla birlikte kendi karakter analizinizi yapabilirsiniz. İşte nümerolojiye göre basit karakter tahlili… Psikiyatrik analiz ile yapılmış bilimsel bir çalışmaya göre, matematiğin düşüncesinin bile bazı insanların beyninde fiziksel ağrıya yol açabileceği gösterildi. Hazır böyle bir çalışma yapılmışken matematiğin insan hayatı üzerine olan etkisini araştırmaya başladım. Son günlerde tekrar popülarite kazanan, tarihi ve bilimsel değeri olduğu söylenen nümeroloji konusuna denk geldim. Doğum tarihi ile hayat analizi yapma konusunu ele alacağım.

Nümeroloji, yeni bir şey olmamakla beraber yıllardır süregelen bir meraktır. İnsanlık tarihinin doğuşundan beri sayılar; bilginin kaynağı olmuş, insanları anlamaya yaramış ve onların etrafındaki dünyayı keşfetmelerine yardımcı olmuştur. Ortaya çıkışı milattan önce 6’ncı yüzyılda Yunan matematikçi Pythagoras’ın doğduğu yıllara denk gelmektedir. Bu matematikçi, Pythagorean denilen, ‘Sayı Sistemi’ni bulmuş bir filozof ve teorisyendir. Sayılar üzerindeki araştırmaları nümeroloji bilimini doğurmuştur.

Pythagoras, en son teorisi olan nümerolojide her rakamın yaşam üzerinde bir titreşim enerjisi yaydığını ve bu dalgaların da insan hayatına etkisi olduğunu varsaymıştır. Bu konuyla ilgili araştırma yaparken, Glynis McCants’in yazmış olduğu ‘Glynis Has Your Number’ adlı kitapla karşılaştım. Başlangıcında yer alan ‘Sevinmenin gerçek ruhu ve yücelik hissi, en kusursuz mükemmelliğe ulaşmanın mihenk taşlarıdır ve şiirlerde olduğu kadar matematikte de bu duyguya ulaşılır’ cümlesi kitabı okumam için adeta beni zorladı.

Hazırsanız kitaptan bazı örneklerle, sayıların karakteriniz üzerindeki etkilerini nümerolaji bilimine dayanarak beraber inceleyelim. Nümerolojide, sayıların insan hayatında meydana getirdiği titreşimi tespit edebilmek için 1-9 aralığındaki rakamlar yorumlanmıştır. Kullanacağınız formülü kısaca açıklamak isterim. Doğum tarihinizdeki tüm rakamları toplayın ve ortaya çıkan iki haneli sayının rakamlarını tekrar toplayın, yine iki basamaklı bir sayıya ulaşıyorsanız bunu tek basamağa düşürene kadar aynı işlemi tekrar edin.

Örnek:
Doğum tarihi: 27.04.1977
2+7+4+1+9+7+7=37
3+7=10
1+0=1

1 NUMARALI YAŞAM YOLU

Bu gruptaki insanlar, hayatları boyunca her alanda bir numara olmayı hedeflerler. Eğer bir numara olamadıklarını hissederlerse bu onları çok mutsuz edebilir. Başarmak için çok çalışırlar, hedefledikleri bir şeye ulaştıklarında hemen yenisine doğru koşmaya başlarlar. Hedeflerine o kadar odaklanırlar ki, beden sağlıklarına vakit ayıramazlar. Sağlıklı yaşam için şart olan fiziksel egzersizi de bir hedef olarak görüp programlamazlar ise hiçbir zaman yapamazlar ve sağlıkları kötü etkilenmeye başlar. Bu gruptaki insanlarda boyun ağrısı, bel ağrısı ve diz ağrısı gibi şikayetlere sık rastlanır. Bunlara önerilen en iyi egzersiz, temel nefes ve esneme pozlarından oluşan yogadır.

2 NUMARALI YAŞAM YOLU

Geniş bir kalbe sahip olmaları ve derinden sevmeleriyle bilinirler. Yazar kitabında, ‘Hayatım boyunca tanıdığım, üzüntü ve kederden ölen ne kadar insan varsa hepsinin doğum tarihlerinin nümerolojisinde 2 rakamına ulaştım’ demiştir. Duygularını çok yoğun yaşayan bu insanlar, daha sağlıklı olabilmek için hislerine sınır koymayı öğrenmelidirler. Ne zaman birisi yardım istese ilk koşan ve derdini soran yine bu grubun insanlarıdır. Başkalarını mutlu etmek adına çok zaman harcadıklarından kendilerini son plana atarlar, bu sebeple de depresyona meyillidirler. Ancak kendi hayatlarına öncelik vermeyi öğrendiklerinde ruhsal ve bedensel sağlıklarına kavuşacaklardır.

3 NUMARALI YAŞAM YOLU

İletişimci ruhludurlar ve her daim kendilerini ifade etmek isterler. Seslerini duyuramadıklarını hissederlerse, larinks iltihabı ve boğaz ağrısı gelişir ve gerçekten de konuşamaz hale gelebilirler. İkili ilişkilerinde, karşı tarafın artık sözlerini dikkate almamaya başladığını hissederlerse, ilişki boyutları ne olursa olsun durumu tekrar gözden geçirip işi, ayrılma kararı vermeye kadar vardırabilirler. Bu gruptaki insanlar, karşı tarafça dinlenmeme ihtimalini gördüklerinde duygularını yazmalı ve karşılarındaki kişinin duygularını okumasına izin vermelidirler.

4 NUMARALI YAŞAM YOLU

Bu gruptaki insanlar için en zor şey rahatlamaktır, özgürlüğe çok fazla ihtiyaç duyarlar. Eğer özgür olmadıklarını hissederlerse kaçmak için aşırı alkol tüketmek veya aralıksız çalışmak gibi sağlıklarını kötü etkileyecek yollara başvururlar. Bu gruptakilerin ilaç kullanırken bile çok dikkatli olmaları gerektiği tavsiye edilmiştir.

5 NUMARALI YAŞAM YOLU

Bu gruptaki insanlar, hayatlarının belirli bir kalıp içersinde olmasını isterler. A+B’nin C’ye eşit olmadığı gibi basit bir kural bile onları rahatlatmaya yeter. Günlük yaşantıları kontrollerinin dışına çıkarsa ve bunu düzeltemeyeceklerini hissederlerse ciddi bir baş ağrısı duymaya başlarlar. Bunaldıkları anda ise panik atakları başlar. Eğer bu gruptaysanız ve başınız ağrımaya başladıysa, bir an önce etrafınızda sizi rahatsız edenin ne olduğunu tespit edin. Bu sayede bu şeyin gerçek bir probleme dönüşmesini de engellersiniz.

6 NUMARALI YAŞAM YOLU

Bu gruptaki insanlar, sorumluluğu severler. Dünyayı kurtarmaya çalışan insanların genellikle bu gruba ait oldukları düşünülür. Yemek yemeyi de sevdiklerinden dünyayı kurtarırken, fiziksel olarak da ‘dünya’ gibi olabilecekleri bir gerçektir. Bu gruba en önemli tavsiye, hayatlarındaki herkesi düşünürken kendilerini de biraz düşünüp şuursuzca yemek yeme alışkanlıklarından vazgeçmeleridir. Özellikle 6 kadını, aşırı annelik duygusundan kaçınmalıdır. Emzirmeye aşırı düşkünlükleri, meme kistiyle karşılaşmalarına sebep olabilir.

7 NUMARALI YAŞAM YOLU

Sosyal olsalar da kendilerine ait özel bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu gruptakiler kendilerine ait özel bir zaman ayıramayacaklarını hissettikleri anda tıpkı 5 numaralı yaşam yolunda olanlar gibi sağlıklarını kötü etkileyecek yollara başvurabilirler. Bu grup insanlarının sağlıklı kalabilmeleri için duygularını temizlemek adına günlük tutmaları önerilir. Bu gruptaki insanlar üzerinde suyun inanılmaz derecede sakinleştirici bir etkisi vardır. Bunaldıkları anda denize veya havuza koşmak isterler, buna imkan yoksa ılık bir köpüklü banyo bile onları rahatlatabilir.

8 NUMARALI YAŞAM YOLU

Bu gruptaki insanlar hayatlarının erken dönemlerinde sağlık sorunları çekmeye başlarlar. Sağlık kontrollerini sık yapmaları önerilir. Kendilerini ve ailelerini garantiye alacak kadar finansal kaynak bulmak en çok bu grup için önemlidir. Parasal hedefleri ön planda olduğundan sağlık problemlerini geçiştirirler. Basit bir sırt ağrısını önemsemez ancak müdahale aşamasını geçtikten sonra konuyla ilgilenirler. Stresli olduklarında bel ağrısıyla karşılaşırlar.

9 NUMARALI YAŞAM YOLU

Genelikle sorumluluk sahibidirler. Çok zor durumda kalsalar bile başkalarından yardım istemekte zorlanırlar. Eğer zor durumdaysam ve karşımdaki insan beni gerçekten seviyorsa durumumu ben söylemeden o hissetmeli ve kendiliğinden bana yardım etmeli gibi bir inanışa sahiptirler. Hayatları boyunca başlarına gelen kötü olayları hiçbir zaman unutmazlar ve bunları paylaşıp hafifletmektense kendi içlerinde taze tutarak devamlı bir stres hali yaşarlar. Dünyanın yükünü boyun ve omuzlarında taşıdıkları için, boyun ve omuz ağrısı çekerler.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.