Kalbinizin sağlığınız için oldukça önemli olduğunu biliyorsunuz. Peki ya damar sağlığınız sizin için ne kadar önemli? Vücudumuzun aklınıza gelebilecek hemen her yeri damarlarla çevrilidir ve bu damarlar tüm organlara kan akışını sağladığından damar sağlığının ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek olmadığını düşünüyorum.

Ne yazık ki, vücudunuzun damar ağını etkileyen hastalıkların erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti yoktur. Bu yazımda damar sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler neler tüm detayları bulabilirsiniz.

Damar Sağlığı ve Hastalığı Nedir?

Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelen kalp ve damar hastalıklarında genetik faktörler oldukça etkilidir. Damar hastalıkları da günümüzde oldukça yaygındır.

Damar hastalığı, vücudunuzun damar ve kan damarlarını etkileyen geniş bir hastalık yelpazesidir. Hastalıklar, periferik arter hastalığı (PAD), ateroskleroz veya klodikasyon gibi birçok farklı isimle bilinir.

“Tıkanmış borular” veya zayıf dolaşım olarak adlandırılan bu koşulları bile duymuş olabilirsiniz. Tüm bu terimler, atardamarlarınızın ya da damarlarınızın bir zamanlar olduğu gibi çalışmama yollarını ifade eder.

Arterler kandaki oksijeni kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşırlar. Kalbiniz attığında, arterler hafifçe genişleyebilir. Kalp atımlar arasında olduğunda, damarlar daralır. Bu oksijenlerin organlara daha verimli hareket etmesine yardımcı olur.

Damarlar vücudunuzdan oksijenden zengin kan iletme sürecini başlatmak için vücudunuzdan oksijensiz kan taşırlar. Damarlar arterler kadar esnek değildir. Damar sistemi üzerinden kan akarken açılıp kapanabilen vanaları vardır.

Nedenleri ve Riskleri

Vasküler hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmese de, çoğu koşul birbirine bağlıdır. Genetik faktörler oldukça etkilidir. Ancak tüm bu hastalıklar ile ilgili tek ortak risk faktörü genetik hikayedir. Eğer ailenizde damar hastalıkları varsa bu hastalığa sizin de yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Bu sebeple aksatmadan rutin sağlık kontrollerinizi yaptırmanızı öneririm.

Genetik faktörün dışında genel olarak vasküler hastalık aterosklerozdan kaynaklanır. Plak olarak adlandırılan yağ birikintileri, atardamarın iç kısmında toplanır ve damar boyunca akan kan akışını azaltır. Bu, vücutta oksijen bakımından zengin kan verilmesine neden olabilir. Damar hastalığı ciddi sorunlara neden olabilir.

Vasküler hastalık için risk faktörleri arasında…

  • sigara içme
  • yaş
  • yüksek tansiyon (hipertansiyon)
  • diyabet
  • yüksek kolestorol
  • şişmanlık
  • egzersiz eksikliği bulunur.

Kalp sağlığı ile ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.