Bol lifli yiyecekler tüketmek sizi daha uzun süre tok tutar, sindiriminizi düzenler ve kolon sağlığınızı artırır. Yeteri kadar lif almak zor olabilir ancak bir tanesi almaya değer. Yüksek lif kaynağı bu listeyle başlayın…

Sebzeler

Enginar, 10gr lif
Brokoli, bir bardakta 5 gr lif
Brüksel Lahanası, bir bardakta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Enginar, Amerikan Tarım Bakanlığı’nın antioksidan zengini yiyecekler listesinde 7 numarada yer alıyor. Enginar ayrıca karaciğerdeki öd salgısı akışını artırarak yüksek yağ oranına sahip öğünlerinizi sindirmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Tahıllar

Bulgur, bir bardakta 8 gr lif
Kinoa, bir bardakta 5 gr lif
Esmer pirinç, bir bardakta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Bulgur, kırılmış buğdaydır ve Akdeniz mutfağının temel gıda maddelerinden biridir. Vejetaryenler için iyi bir protein kaynağıdır. Kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur ve düşük glisemik indeksli diyete şahane bir ilavedir.

Fasulye

Kuru Fasulye, bir bardakta 19 gr lif
Nohut, bir bardakta 13 gr lif
Barbunya, bir bardakta 13 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Kuru fasulye tansiyonu düşürmeye yarayan magnezyumu barındırır. Kuru fasulye aynı zamanda mükemmel bir folik asit kayağıdır. Bir porsiyon, günlük ihtiyacınızın yaklaşık olarak 3’te 2’sini karşılar.

Çok Lifli Başka Yiyecekler

Meyve ve Yemişler

İncir, bir kapta 14 gr lif
Mor erik, bir kapta 12 gr lif
Armut, 5gr lif
Badem, bir kapta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: İncir, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve eskiden kabızlık sorununu gidermek için önerilirdi.