Connect with us

Aile Sağlığı

Çok Lifli Yiyecekler

Tarih:

on

lifli yiyecekler

Bol lifli yiyecekler tüketmek sizi daha uzun süre tok tutar, sindiriminizi düzenler ve kolon sağlığınızı artırır. Yeteri kadar lif almak zor olabilir ancak bir tanesi almaya değer. Yüksek lif kaynağı bu listeyle başlayın…

Sebzeler

Enginar, 10gr lif
Brokoli, bir bardakta 5 gr lif
Brüksel Lahanası, bir bardakta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Enginar, Amerikan Tarım Bakanlığı’nın antioksidan zengini yiyecekler listesinde 7 numarada yer alıyor. Enginar ayrıca karaciğerdeki öd salgısı akışını artırarak yüksek yağ oranına sahip öğünlerinizi sindirmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Tahıllar

Bulgur, bir bardakta 8 gr lif
Kinoa, bir bardakta 5 gr lif
Esmer pirinç, bir bardakta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Bulgur, kırılmış buğdaydır ve Akdeniz mutfağının temel gıda maddelerinden biridir. Vejetaryenler için iyi bir protein kaynağıdır. Kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur ve düşük glisemik indeksli diyete şahane bir ilavedir.

Fasulye

Kuru Fasulye, bir bardakta 19 gr lif
Nohut, bir bardakta 13 gr lif
Barbunya, bir bardakta 13 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: Kuru fasulye tansiyonu düşürmeye yarayan magnezyumu barındırır. Kuru fasulye aynı zamanda mükemmel bir folik asit kayağıdır. Bir porsiyon, günlük ihtiyacınızın yaklaşık olarak 3’te 2’sini karşılar.

Çok Lifli Başka Yiyecekler

Meyve ve Yemişler

İncir, bir kapta 14 gr lif
Mor erik, bir kapta 12 gr lif
Armut, 5gr lif
Badem, bir kapta 4 gr lif

Yüksek Lifli Yiyecekler Hakkında: İncir, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve eskiden kabızlık sorununu gidermek için önerilirdi.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

petek temizleme | amana servis | kredi | gezi önerisi | istanbul gezilecek yerler önerisi | web tasarım ajansı istanbul | istanbul seo uzmanı | eu | mutlu panda | namaz vakitleri | en yakın nöbetçi eczane | noteflight letterboxd contently peatix