Connect with us

Aile Sağlığı

Çocuklarda Orta Kulak iltihabı

Tarih:

on

Havalar soğudu, okullarda mikroplar ve enfeksiyonlar arttı. Özellikle nezle, grip, sinüzit, farenjit ve bademcik iltihapları gibi hastalıkların yaygınlaşması ile 7 yaşına kadar olan çocuklarda orta kulak iltihabı nedeniyle doktora başvurular sıklaştı. Kısa süre içinde tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı ; baş dönmeleri, kulak zarında hasar hatta yüz felcine kadar ciddi sorunlara neden oluyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, anne babalar tarafından fark edilmeyen ve kısa süre içinde tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarının ciddi sorunlara yol açtığını belirtti .Mikropların orta kulağa, boğaz ve burun enfeksiyonları esnasında genizden östaki borusu aracılığı ile ulaşması ile oluşan orta kulak iltihabının, baş dönmeleri, kulak zarında hasar hatta yüz felcine kadar ciddi sorunlara neden olabileceğini belirtiyor.

Belirtileri Nelerdir?

Çocukluk çağının; en sık doktora başvuru gerekçelerinden birisi olan orta kulak iltihabının, kulak ağrısı, kulak akıntısı (her zaman olmayabilir, olmaması orta kulak iltihabı olmadığı anlamına gelmez), ateş (her zaman olmayabilir, olmaması orta kulak iltihabı olmadığı anlamına gelmez), geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü, bebeklerde ağlama ve  huzursuzluk, kulak kepçesini çekiştirme, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, işitme azlığı daha nadir olarak da, kulaklarda çınlama ve dolgunluk, baş dönmesi gibi belirtiler ile kendisini gösterdiğini belirten Pata, geç kalınmadan uzmana gidilmesi gerektiğini vurguluyor.

Neler Yapılmalı?

Anne ve babaların orta kulak iltihabı karşısında en sık yaptığı hatalara da değinen Pata, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların burnunu sümkürtmeye çalışmak ve basınçlı okyanus suyu spreyleri ile çocuğun burnunu temizlemeye çalışmanın yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

Çocuklarda anne sütü almama, biberonla beslenirken veya meme emerken yatarak beslenme, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, alerji, larengofarengeal reflü, pasif de olsa sigara içiciliği, kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda yaşama, kalabalık aileler, bağışıklık sistemi problemleri, yarık damak gibi bazı doğumsal rahatsızlıklar gibi faktörlerin de orta kulak iltihabı geçirilmesindeki risk faktörleri olduğunun bilgisini veren Prof. Dr. Yavuz Selim Pata çocukların bu hastalıktan korunması için de kritik bilgiler veriyor.

Yukarıdaki risk faktörlerinden sakınmamız gerektiğini belirten Pata, “özellikle küçük yaştaki çocuklarda anne sütü almasına dikkat etmeliyiz. Beslenme esnasında çocuğun yatay düzlemle en az 45 derecelik açıda olması gerekir. Ayrıca çocuklarımızın yatmadan iki saat öncesinden itibaren yeme içmesini kesmeliyiz. Sigara dumanı ile temasını da kesinlikle önlemeliyiz” diyor.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri