Connect with us

Alternatif Sağlık

Cerrahi Sonrası Fizik Tedavi

Tarih:

on

Cerrahi Sonrası Fizik Tedavi Neden Gerekli?

İnsan vücudu sürekli hareket halinde ve yaralanmalara karşı açık bir yapıdır. Vücudumuza yeterli özen göstermediğimiz müddetçe hayatımız boyuncu birçok farklı tıbbi problem ile karşılaşabiliriz. Bu problemlerin bir kısmı ile vücudumuz kendisi mücadele eder ve rejenerasyon(yenileme) sürecini başlatarak ciddi bir sorun oluşturmadan tamir eder. Daha kronik ve büyük yaralanmalarda ise bu iyileşme sürecine ilaçlar, fizik tedavi, alternatif ve cerrahi tedaviler destek olur.

Sağlık problemi yaşayan birçok insan önce konservatif tedavileri dener şayet sonuç alınamaz ise bu süreci cerrahi uygulamalar takip eder. Patolojinin durumuna göre bazen fizik tedavi sorunu çözerken bazı durumlarda cerrahi operasyon şarttır.

Cerrahi operasyon sonrası fizik tedavi çok ama çok önemlidir

Cerrahi operasyon gerçekleşmeden önce bile hastaların fizik tedavi alması gerekmektedir. Özellikle operasyon öncesi fizik tedavi almış hastalarda iyileşme süresi genelde daha kısa olur.Cerrahi sonrası yaralı dokuyu korumak için bir süreliğine immobilizasyon(hareketsizlik) dönemi olur. Bu dönem ile birlikte kaslar esnekliğini kaybetmeye ve zayıflamaya başlar. Daha ileri vakalarda hareket kısıtlılıkları, eklem limitasyonları oluşur. Cerrahi öncesi fizik tedavi alan kişiler, almayanlara göre daha rahat ve olumlu bir süreç geçirirler. Chinese of Journal adlı dergide yayınlanan makale de tedavi öncesi hareket açıklığı ve esnekliği daha iyi olan hastaların, tedavi sonrasında hareket açıklığının istenilen seviyeye gelmesi ve iyileşme sürelerinin daha kısa olduğu bulunmuştur.

Cerrahi sonrası fizik tedavinin 3 temel amacı vardır; İyileşmeyi hızlandırmak, hareketliliği yeniden sağlamak ve hastaları rehabilite etmektir. Cerrahi sonrası fizik tedavi süreci ile erken dönemde hareket kısıtlılığının önüne geçilir. Operasyon sonrası ilgili bölgeye yapılacak olan soğuk uygulama ve elektro terapi uygulaması ağrıyı azaltmaya yardımcı olucaktır. Skar doku(yara izi) hareketliliğinin sağlanması ilk aşamada çok önemlidir. Skar dokuya yapılacak olan masaj, yumuşak doku mobilizasyonu gibi uygulamalar ile skar doku hareketliliği sağlanacaktır. Skar dokuya müdahale edilmezse sert bir yapıya dönüşür ve hareket kısıtlılığına neden olur. Cerrahi operasyon sonrası kaslar zayıflamaya ve esnekliklerini kaybetmeye başlar demiştik. İlk haftadan itibaren cerrahi bölgeyi koruyacak şekilde yapılacak olan egzersizler iyileşme sürecini hızlandırır. İlk haftalarda hareket açıklığını koruyacak, arttıracak şekilde yapılan egzersizlere önem verilmektedir. Çünkü ilk haftalarda kaslarımız zayıf bir pozisyondadır ve yüklenmeyi kaldıramazlar, aynı zamanda kaslar esnekliğini kaybetmeye meyilli yapıdadırlar ve bu yüzden eklem hareket açıklığını önce sağlayıp daha sonra kaslara kademeli bir şekilde yük verilmesi gerekmektedir.  6 veya duruma göre 8.haftadan sonra başlanacak olan dirençli egzersizler ile kaslar yüklenecek ve hem daha sağlıklı hem de fonksiyonel bir pozisyon alacaktır.

Tekrar yaralanma riskini en aza indirmek için…

Esneklik, kuvvet gibi parametreler sağlandıktan sonra sağlıklı bir vücut için olmazsa olmaz olan denge, koordinasyon, stabilizasyon gibi egzersizlere geçilmelidir. Genelde bu parametreler gözden kaçmaktadır. Stabilizasyon, denge, koordinasyon hem fonksiyonel olarak kişiyi daha iyi bir noktaya taşımaktayken hem de tekrar yaralanma riskini en aza indirmektedir. Hatta bu parametreler sporcularda başarıyı arttırmaktadır. O yüzden özellikle erken dönemde başlayan, basitten kolaya doğru giden pilates topuyla yapılacak olan egzersizler hem stabilizasyonu hemde denge gibi parametreleri geliştirmektedir. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir makalede diz cerrahisi sonrası fizik tedavi almış hasta grubunda ödem ve ağrı, fizik tedavi almamış gruba göre daha çok azalmış ve fizik tedavi alan grupta diz ekleminin hareket açıklığı daha erken sağlanmıştır.  Osteoarthritis Cartilage dergisinde 2017 Yılında yapılan çalışmada total diz artroplastisi geçirmiş hastalarda devam eden hareket kısıtlılığı için yapılan rehabilitasyon süreci sonunda hastaların hareket açıklıkları daha çok artmış ve yaşam kaliteleri pozitif yönde etkilenmiştir. Vücudumuz sadece yaralanma durumunda değil her zaman özen gösterilmesi gereken bir yapıdır. Yapılacak olan egzersizler sağlıklı bir kişide yaralanmalara karşı daha dayanaklı bir şekilde durmamızı sağlamaktadır. Sağlıklı bir yaşam için vücudunuzu dinleyin ve her zaman hareket halinde kalın…

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Tarih:

on

Sağlıklı beslenme tüm vücudunuzun genel sağlığı için ilk koşul. Saç sağlığından tırnak sağlığına kadar…

Son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz…

Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerek.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Böceklere Karşı Doğal Çözümler

Tarih:

on

Böcekleri evinizden uzak tutmak için kullandığınız tüm kimyasalları bir kenara bırakabilirsiniz. Şimdi doğal yöntemler deneme zamanı.

Bahçenizden, verandanızdan veya balkonunuzdan böcekleri ve haşereleri uzak tutmak için bir dizi farklı bitki, çalı ve çiçek var.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu bitkiler ve faydaları kimyasal içerikli ürünler yerine doğal çözümler sunuyor.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri