Cazibenin bile bilimsel kriterleri olduğunu biliyor muydunuz? Kadınlar, vücut ölçüleri simetrik olan erkeklerden etkilenirken, erkekler ise ince belli ve geniş kalçalı kadınlardan hoşlanıyor. İşte araştırmalar sonucu çekiciliğin bilimsel tanımı…

Çekici insanlar, genelde istenen her şeye sahiptirler. Onlar; daha az acı çekerler, daha çok sevgiye maruz kalırlar ve daha iyi hediyeler alırlar. Okul çağında daha popülerdirler, daha çok arkadaşa sahiptirler ve genellikle daha az dalga geçilen taraftadırlar. Erişkin hayatlarında ise daha az yalnız kalırlar, daha kolay evlenirler, daha iyi bir işe sahip olurlar ve daha yüksek maaşlar alırlar. Çekici insanlar daha sağlıklı, zeki ve güvenilir bulunurlar. Hatta politikaya girmeye karar verecek olurlarsa, seçilme ihtimalleri daha yüksek olacaktır. Peki bazı insanlar neden daha çekici görünürken bazıları çekici değildir?

STRES HORMONU

Yeni yapılan araştırmalara göre, çekiciliğin en temel unsurları bedenimizin maruz kaldığı oksidatif stres (bedenimizdeki oksijen baskısının hücresel boyutta yanma olarak tarif edilebilecek duruma sebebiyet vermesi) ve antioksidanlardır. Psikologlar tarafından yapılan bir araştırmada, kadınların gözünde fiziksel olarak çekici bulunan erkeklerin kanında oksidatif stres bulgularının en az düzeyde olduğu gösterilmiştir. Düşünce bilimine göre, cazibeyi doğuran bazı özellikler sonradan edinilemez ancak zaman içerisinde zayıf yönler gelişerek kişinin çekiciliği artış gösterebilir. Bunu destekleyen en önemli örneklerden biri, içinde bulunduğunuz dönemde çekici bulduğunuz bir erkeğin eski bir fotoğrafına baktığınızda gördüğünüz farktır. Bu teori, yeni doğan bebeklerin yüzlerindeki çekicilik unsurlarını da kapsayan birçok araştırma tarafından desteklenmiştir. Bu araştırmalar, fiziksel çekiciliğin aslında sağlıklı olmanın biyolojik bir sinyali olduğunu savunmaktadır. Günümüzde ise çekiciliğin ölçüsü daha ziyade görsel ve duyusal parametrelerle bağlantılı olarak algılanıyor. Örnek vermek gerekirse; bir insanın yüz şekli, saç rengi, bedeninin anatomik yapısı, hatta salgıladığı bireysel kokudan bahsedilebilir.

ASİMETRİ ÖNEMLİ 

Birçok çalışma, saç ve ten rengi, bacak boyu, omuz yapısı, kilo, bel çevresi gibi çekiciliğin sebeplerinden sayılabilecek özellikleri incelemiştir. Çekicilikte, altta yatan en önemli faktör dalgalı asimetridir. Bazı çalışmalara göre, çift taraflı asimetrisi olan insanların yani vücutlarının her iki tarafında da aynı özelliklere sahip olanların daha çekici bulunduğu tespit edilmiştir. Dalgalı asimetriye sahip insanlarda tüm vücut bölümleri simetrik değildir. Bilimsel teoriye göre, bu dengesizliğin sebebi gelişim çağında yaşanan önemli değişikliklerdir. Dalgalı asimetrinin, gelişimin erken çağında yani insan bedeninin güçsüz olduğu dönemde maruz kalınan stresin günümüze yansıyan kanıtı olduğu düşünülmektedir.

ÇEKİCİ ERKEKLERİN STRES ORANI DÜŞÜK, BEDEN ÖLÇÜLERİ SİMETRİK

New Mexico üniversitesi psikologları tarafından 18-38 yaş arası erkeklerde oksidatif stres bulgularının değerlendirildiği bir araştırma yayınlandı. Erkeklerin kulak yüksekliği, bilek ve dirsek genişliği, dört parmağının uzunluğu, ayak bileği çapı ve ayak ölçüsü gibi çift taraflı 10 farklı fiziksel özellikleri ölçüldü ve karşılaştırıldı. Kan ve idrar numuneleri alınarak oksidatif stres göstergeleri incelendi ve son olarak bir grup kadına erkeklerin incelenen bu beden yapılarının ve yüzlerinin fotoğrafları gösterilerek fiziksel çekicilik değerlendirmesi yapmaları istendi. Çalışmanın sonucunda kadınlar tarafından çekici bulunan erkeklerin kan ve idrarındaki oksidatif stres bulgularının diğer gruba oranla daha düşük seviyede olduğu tespit edildi. Aynı zamanda çekici bulunan erkeklerde beden ölçülerinin daha simetrik olduğu görüldü. Bazı araştırmacılar ise, çeşitli vücut şekillerini ve ölçülerini sınıflandırarak daha çok arzulanan tipi belirlemeye çalıştı. Bu çalışmalar, erkeklerin ince belli ve geniş kalçalı kadınlara daha çok ilgi duyduğunu gösterdi. Aynı zamanda California Üniversitesi’nin yaptığı bir başka çalışma, ince belli ve geniş kalçalı kadınların ve bu kadınların doğurdukları çocukların IQ testlerinde daha yüksek puan aldığını göstermiş.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.