Connect with us

Aile Sağlığı

Burun Akıntıları

Tarih:

on

burun akıntıları

Şikayetini anlatamayacak yaşta çocuğu olan aileler, çocuklarının burun akıntıları ve geniz akıntılarının renginden hastalık teşhisi koyurlar. Peki bu ne kadar doğru?

Hastalıklar, adeta kusursuz bir makina gibi işleyen bedenimizde bir şeylerin ters gitmeye ya da değişmeye başlamasıyla gelişirler. Kusursuz bir örtüyle örtünen bedenimiz, içeride neler olup bittiğini görmemizi engeller. Biz yetişkinler tam olarak mesajı alamasak da vücudumuzu dinleyebiliriz. Ya çocuklar? Şikayetini tam olarak anlatamayacak yaşta çocuğu olan ebeveynler, bebeklerinin vücudunda olup bitenleri anlamak için onları çok daha dikkatli izlerler.

AİLELER KORKUYOR

Özellikle şikayetlerini dile getiremeyecek yaşta bebeği olan ebeveynler, bebeklerinin sümük ve geniz akıntılarını yakın takibe alırlar. Bebeklerinde görmeye alışık olduklarının dışına çıkan her türlü renkteki sümük ve benzeri akıntılar, birçok kişi için acil doktor randevusu anlamına gelir. Özellikle koyu yeşil balgam veya sümük salgılanması, ebeveynlerin korkuya kapılmaları için yeterlidir. Şüpheye düşen aileler, genellikle soluğu doktor odalarında alıyorlar. Antibiyotikler, doğru ve yerinde kullanıldığında hayat kurtarır. Ancak özellikle çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı, ileriki yıllarda tahmin bile edemeyeceğiniz sonuçlar doğurabilir. Konumuz olan yeşil renkte geniz akıntısı görülen çocuklara reçete edilen antibiyotik miktarının çokluğu, araştırmacıları bu alanda çalışmaya itmiş.

ANTİBİYOTİK GEREKMİYOR 

Doktorların konu edildiği bu araştırma, hastalara konan sinüzit teşhisi oranı ve reçete ayrıntılarının incelenmesinden oluşuyor. Araştırmaya dahil edilenlerin bir kısmı sümük ve geniz akıntılarının normal renkte olduğunu, bir kısmı da koyu yeşil ve benzeri renkte akıntıları olduğunu bildirmişler. Araştırma sonuçlarına göre; normal sayılabilecek renkte sümük ve geniz akıntısı olduğunu söyleyen hastaların sadece yüzde 1’ine sinüzit teşhisi konurken, yüzde 8’ine antibiyotik reçete edilmiş. Şikayetleri arasında koyu yeşil ve benzeri renkte sümük ve geniz akıntıları olduğunu belirten hastaların ise yüzde 38’ine sinüzit teşhisi konurken, yüzde 59’una antibiyotik reçete edildiği tespit edilmiş. Bu çarpıcı sonuçlar, yeşil renkte akıntının hastalık belirtisi olduğuna duyulan inancın, aynı zamanda bir tıp efsanesi olduğunu da ispatlıyor. Peki yeşil renkte sümük ve benzeri akıntınız var ise gerçekten antibiyotik kullanmanız gerekli mi? Bu sorunun cevabı: Hayır!

ANTİBİYOTİK, HASTALIK SÜRESİNİ KISALTMAYA YARAMIYOR

Antibiyotik tedavisi uygulanan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada; tedavi sonunda hastalar, daha iyi ve sağlıklı hissetmediklerini beyan etmişler. Bu araştırmada sümük ve benzeri akıntıların renklerindeki değişimler de gözlemlenmiş. Kullanılan antibiyotik, akıntının renginde bir değişiklik yapmadığı gibi hastalık süresinde de bir kısalmaya yol açmamış. Günümüzde antibiyotik kullanımı, çok sayıda araştırmaya konu ediliyor. Halk arasında da bilinen bir gerçek var ki; gereksiz antibiyotik kullanmak, iyileştirmeye çalıştığımız hastalıktan bile daha tehlikeli olabilir. Hastaların bilinçlenmesi; en az bilinçli doktorlara başvurulması ve doğru yöntemleriyle iyileştirilmek kadar önemli.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri