Yeni bir çalışmaya göre yeni coronavirüs orijinal türünden mutasyona uğradı. Uzmanlar yeni coronavirüsün mutasyona uğramış halinin daha bulaşıcı olduğunu öne sürüyor.

Yeni coronavirüs hayatımıza girdiğinden beri farklı özellikleriyle bilim insanlarını adeta şaşkına döndürdü. Zaman içinde, bilinen diğer coronavirüslerin aksine kolay ve hızlı yayılması bir yana daha tehlikeli olduğu da ortaya çıktı.

Covid-19’a neden olan yeni coronavirüs hakkında bu zamana kadar edinilen bilgiler ışığında ilerleme sağlansa da araştırmalar SARS-CoV-2’nin sürprizlerinin bitmediğini gösteriyor. Yeni bir çalışmaya göre yeni coronavirüs orijinal türünden mutasyona uğradı. Uzmanlar yeni coronavirüsün mutasyona uğramış halinin daha bulaşıcı olduğunu öne sürüyor.

Mutasyon sonrası virüs daha kolay çoğalıyor

Henüz onaylanmamış olan çalışmada SARS-CoV-2’nin 5 binden fazla suşu (aralarında genetik farklar bulunan alt tür grupları) incelendi. Araştırmacılar DNA’ları incelenen örnekleri Teksas eyaletinin Houston bölgesindeki ilk enfeksiyon dalgası sırasında ve devamındaki süreçte topladı.

Yeni coronavirüs örneklerinin alındığı bölgede araştırmacılar salgının ilk zamanları birkaç farklı virüs türüne rastladı. Ancak devam eden salgın sürecinde toplanan neredeyse her genetik örneğin, virüsün yüzeyinde bir mutasyon içerdiği keşfedildi.

Bu mutasyon virüse taç benzeri görünümünü veren başak proteininin yapısını değiştirdi. Bu değişiklikle coronavirüs boğaz arkasındaki hücrelere daha kolay tutunabilir hale geldi. Araştırmacılar bu durumun artan bulaşma ve bulaşıcılık ile ilgili olduğunu düşünüyor. Mutasyona uğramış suşlarla enfekte olan kişilerin teşhis edildiklerinde burunlarının ve boğazlarının gerisinde daha fazla viral yük olduğu görüldü ve bu da yeni türlerin daha bulaşıcı olabileceği düşüncesini ortaya çıkarıyor.

Virüs boğaz gerisindeki hücrelere daha kolay girebiliyor ve burada daha fazla çoğalabiliyorsa enfekte kişilerin daha fazla virüs yaymasını bekleyebiliriz. Yani geldiğimiz noktada daha da bulaşıcı hale gelen bulaşıcı bir virüsle karşı karşıyayız.

Coronavirüs aşısının her yıl güncellenmesi gerekebilir

Özellikle belirli virüsler arasında yaygın olarak görülen mutasyonlar, başından beri yeni coronavirüs için de öngörülüyordu. Halk arasında endişeye neden olsa da bilimsel bir bakış açısıyla mutasyonları keşfetmek faydalı olabiliyor. Bilim insanları bu sayede virüsün davranışları hakkında daha fazla bilgi ediniyor.

Öte yandan yeni coronavirüsün mutasyona uğramış olması mevcut aşı çalışmalarını nasıl etkileyecek diye merak edebilirsiniz. Virüs üzerinde yapılan çalışmalar gösterdi ki virüsün temel yapısında değişiklik oluşmuyor. Yani onaylanacak bir aşı, virüsün temel yapısı istikrarlı kaldığı sürece işe yarayacak. Ancak mutasyonlar gelişmeye ve norm haline gelmeye devam ederse aşının da değişmesi gerekebilir. Herhangi bir yılda birkaç farklı suşa sahip olabilen influenzada olduğu gibi aşının her yıl güncellenmesi söz konusu olabilir.

Coronavirüsün mutasyona uğramış olması ve daha fazla mutasyon geçirebileceği sonucu, kendinizi ve başkalarını Covid-19’dan korumak söz konusu olduğunda hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece bize maske kullanmak, sosyal mesafeye uymak ve el hijyenine dikkat etmek için daha fazla sebep veriyor.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.