Connect with us

Dr Halit Yerebakan YouTube Kanalı

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Tarih:

on

Konuk hekim: Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Koyuncu

Bu videomuzda böbrek taşı nedir, nasıl oluşur gibi sorulara cevap veriyoruz.

Kanınızdaki zararlı maddeler böbreklerdeki süzgeçten su ile beraber süzülür. Süzgeçten geçen maddeler (tuzlar, kimyasal maddeler) yanında süzülen su o kadar fazladır ki, günlük bu sıvı miktarı yaklaşık 100 litredir. Süzgeçlerden sonra yer almakta olan küçük kanallardan bu sıvı ve tuzlar geçerken bir denge içinde tekrar vücuda emilir. Bu geri emilme olmasa idi, vücudumuzdan atılan 100 litre idrar için bizim her gün 100 litre su içmemiz gerekirdi. İşte tüplerden, vücuda geri emilen sıvı yanında tuzlar da vücudumuzda bir denge içinde tutulur. Mineral tuzların yapısını düşünün, tıpkı değil aslında onlarda birer kristal yapıdaki moleküllerdir. Emilmeden atılan fazla madde ve tuzlar ile toplam günde yaklaşık 1-2 litre dir ve buna idrar adı verilir.

Kanda, aşırı alınan ya da vücutta oluşan maddeler çok yüksek miktarda olursa ya da özellikle az su içilmesine bağlı az miktarda idrar sıvısı olursa, bu maddeler daha yüksek yoğunlukta (konsatrasyonda) idrar ile atılır . Yoğun olan maddeler belirli bir eşik yoğunluk değerini aşınca kristalleşir ve bu kristallerde birbirine yapışarak kumları ve bunlar da birleşerek taşı oluşturur. Peki ne kadar su içiyorsunuz? Cevabı için sitemizdeki ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

COVID-19

Dr. Öz ve Dr. Yerebakan Covid-19 Gelişmelerini Değerlendiriyor

Tarih:

on

Covid-19 ve aşı ile ilgili son gelişmeleri Dr. Öz ve Dr. Yerebakan değerlendirdi.

• Bazı bilim insanları virüsün mutasyona uğradığını ve bu yeni halinin 10 kat daha bulaşıcı yani tehlikeli olduğunu söylüyor. Coronavirus mutasyona uğradı mı?

• Son günlerde Rusya aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaparak aşıyı bulduğunu ilan etti ve üretime başladı. Rusya’nın bulduğu aşı Covid-19’a karşı etkili mi?

• Covid-19’a karşı uzun vadeli stratejilerimiz ne olmalı?

• Hala 1. dalgayı mı yaşıyoruz? Bahsedilen 2. dalgayı görecek miyiz?

*Bu videonun çekim tarihi 19 Ağustos 2020’ dir. Kısa zaman aralıkları ile güncel gelişmeleri içeren yeni değerlendirme videolar hazırlayıp, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Tarih:

on

Sağlıklı beslenme tüm vücudunuzun genel sağlığı için ilk koşul. Saç sağlığından tırnak sağlığına kadar…

Son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz…

Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerek.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri