Uzmanlara göre Coronavirüs yayılmaya devam edecek. Devletin aldığı önlemlerin yanında, bireysel olarak da önleminizi alın.

COVID-19 hakkında gerek sosyal medyada gerek halk arasında o kadar fazla yanlış bilgi dolaşıyor ki şaşırıyorum. Kimisi için dünyanın gelmiş geçmiş en kötü salgını kimisi içinse basit bir soğuk algınlığı. Hatta halkın önde gelenleri kameralar karşısında bile aynı hataya düşebiliyor. Ancak her iki yaklaşım da doğru değil.

Ne çok rahat davranın, ne de panik yapın. Sadece önleminizi alın. Zira uzmanlara göre COVID-19 herkes için ölümcül değil ama risk grubundakiler için oran oldukça yüksek. Coronavirüs ve diğer enfeksiyonlara karşı korunmak için hijyen çok önemli. Bunu her fırsatta söylüyoruz. Ancak hijyen kuralları dışında günlük yaşantınızda yapabileceğiniz bazı değişiklikler korunma sisteminizi daha da güçlendirmenizi sağlayabilir.

Düzenli bir yaşam tarzı benimseyin

Korunma planınıza yaşam tarzınızı düzene sokarak başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir vücut yeterli uykuya ihtiyaç duyar. Düzenli ve yeterli uyuduğunuzdan emin olun. Tabi 7 saatlik gece uykusundan bahsediyorum.

Egzersiz yapmıyorsanız eğer, iki günde bir yarım saatlik bir egzersiz programına başlamanızı öneririm. Soğuk ve kuru havalar virüslerin çoğalması için uygun ortam oluşturur. Bu nedenle soluduğunuz havanın nemli olmasına ve bulunduğunuz ortamların sık sık havalandırılıyor olmasına özen gösterin. Meditasyon yapmak her ne kadar ruhsal sağlık için gerekli görülse de bağışıklık sistemini desteklediği de biliniyor. Virüslerle savaşması için bağışıklığınızın güçlü olması önemli.

Elbette hijyene dikkat edin

Hijyen kurallarını belki de artık ezbere biliyorsunuz. Ama ben bir kez daha hatırlatmak istiyorum. El sıkışmak, sarılmak ve öpüşmek kesinlikle yapmamanız gerekenler arasında. Ellerimizi yüzümüze götürmek istem dışı ve çok sık yaptığımız bir şey. Bilmeden yaptığımız bu hareket neticesinde sadece 1 saatte onlarca virüsü ellerimizden ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize taşıyoruz. Özellikle Coronavirüslerin birçok yüzeyde 3 güne kadar yaşadığını unutmayın.

Ellerinizi sık sık yıkamanız gerektiğini de bu vesileyle tekrar hatırlatmak istiyorum; en az 20 saniye, bol sabun ve su… Yanınızda en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı bulundurmanızı tavsiye ederim. Böylece istediğiniz her ortamda ellerinizdeki virüs ve bakterileri yok edebilirsiniz.

Sürekli temas ettiğiniz yüzeylerin temizliği de önemli. Steril bir ortam sağlamak için dezenfektan temizlik ürünleri kullanmaya özen gösterin. Temizlediğiniz yüzeylerin en az 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.

Stok değil, hazırlık yapın

Evinizde size ve ailenize en az iki hafta yetecek kadar temel temizlik ve gıda ürünlerinin bulunduğuna emin olun. Özellikle risk grubundaki yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları bulunanların evlerinden çıkmamaları gerektiğinde ya da virüse maruz kaldığından şüphelenilenlerin kendilerini evlerinde izole etmeleri için hazırlıklı olmakta fayda var. Hazırlık listesinde tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, dezenfektan ürünler, raf ömrü uzun gıdalar ve dondurulmuş yiyecekler, varsa reçeteli ilaçlarınız ve reçetesiz satılan ilaçlar öncelikli olmalı.

Bağışıklığınızı güçlendirmeye hemen başlayın

Bağışıklık sisteminin zayıf olması virüsler ve diğer tüm hastalıklar için vücuda açılan kocaman bir kapının olması demek. Virüse maruz kalsanız bile güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde en hafif şekilde atlatabilirsiniz. Tabi bunun için beslenmenizde mutlaka sebze ve meyveler olmalı. Turunçgiller, böğürtlen ve kivi gibi vitamin değerleri yüksek meyveler ile yeşil yapraklı sebzeler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alımını sağlar.

D3, C vitaminleri, çinko ve beta glukan içeren besinler bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Kara mürver şurup veya pastilleri de göz ardı edilemeyecek kadar faydalı.

Son olarak grip aşısı olmanızı da öneriyorum. Grip aşısı elbette COVID-19’dan korumuyor. Ancak mevsimsel gribe yakalanarak belirtileri karıştırmanızı en aza indirmiş olursunuz.

Kimsenin bağışıklığı yok

Hayvan Coronavirüsleri insanları etkileyecek şekle geldiklerinde hafif ya da orta şiddette hastalıkları tetiklerler. Mevsimsel gripten farklı olarak COVID-19 yeni bir virüs. Bazıları virüs türlerine karşı bağışıklık geliştirebilirler. Ancak yeni coronavirüs için henüz kimsenin bağışıklığı yok.

Uzmanlara göre coronavirüs yayılmaya devam edecek ve nihayetinde daha fazla kişiyi etkileyecek. Bu salgının dünya çapında ne kadar yıkıcı olacağı henüz ön görülemiyor. COVID-19’un yayılmasının durdurmak için ülkemiz dâhil birçok ülkede büyük ölçekli toplantılar, spor müsabakaları iptal ediliyor veya erteleniyor, okullar tatil ediliyor ve bazı işyerleri uzaktan çalışma yöntemine geçiş yapıyor.

Aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor

Coronavirüs’e karşı hala bir aşı yok. Bilim insanları bazı aşı denemeleri yapmış ve test aşamasına gelmiş olsalar da en iyi ihtimalle 1,5 yıldan önce herhangi bir aşı hazır olmayacak. Aynı şekilde COVID-19’u kontrol altına almak için kullanılabilecek antiviral ilaçlar için de çalışmalar halen devam ediyor.

COVID-19’dan korunmak için aşı ya da tedavi bulunmasını beklemeye gerek yok. Maruz kalmaktan kaçınmak ve enfeksiyon riskinizi azaltmak şimdilik yapabileceğiniz en etkili korunma yöntemleri.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.