Dr. Mehmet Öz’ün ‘kahvaltıyı yasaklıyorum’ demesinin etkileri uzun süre etti. Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden onlarca soru aldım. Bu yazımda da kahvaltı konusuna açıklık getirmek istedim.

Kahvaltıyla ilgili kafalar biraz karışmış durumda. Biz doktorlar olarak her zaman kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söyleriz. Bu doğru, kahvaltı hala günün en önemli öğünü. Ne demiş bir atasözü ‘Kahvaltını krallar gibi et, öğlen yemeğini dostunla paylaş, akşam yemeğini düşmanına ver.’

Dr. Öz’ün 2020 yılına özel hazırladığı ‘Sistem 20’ adlı plan kahvaltıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak üzerine kurulu bir plan değil. Kahvaltıyı tabi ki yapın, ama uyandıktan 3 saat sonra. Yani öğününüzün adı geç kahvaltı olsun.

Kahvaltı, metabolizmayı başlattığı için önemli bir öğün. Kahvaltıyı atlamak, gün içinde kalori yakımını azaltır ve günlük işlerde gerek duyulan enerji ihtiyacı karşılanamaz. Ancak kahvaltıyı kalkar kalkmaz yapmak da hareketleri azaltıyor. Araştırmalarca da doğrulanan, kahvaltıyı uyandıktan birkaç saat sonra, gerçekten açlık hissedildiğinde yapmak.Acıktığınızda kahvaltı yapın

Şimdi diyeceksiniz ki “Ama uyandığımda aç oluyorum.” Burada önemli olan ‘Sistem 20’ planını iyi anlamak. Çünkü geç kahvaltı bu planın bir parçası ve bu plan doğru uygulanırsa sabahları aç uyanmazsınız.

20 maddede 20 kilo

Sistem 20, yaşam tarzınızı 20 ana adımda düzenlemeyi hedefler. Ayrıca bu yöntemle 20 kilo kaybedebilir ve sağlık risklerinizi yüzde 20 azaltabilirsiniz. Ancak bu sistemin bütünsel bir plan olduğunu unutmayın. Yani istediğiniz sonuçları elde etmek için tüm tavsiyelere bağlı kalmanız önemli.

Dr. Öz’ün programı tasarlarken, günlük yaşantınıza daha sağlıklı alışkanlıkları dahil etmeyi amaçladığını biliyorum.‘Sistem 20’yi size açıklamak istiyorum. Öncelikle ‘Sistem 20’ bir diyet programı değil, yaşam tarzınızı düzenlemeye yönelik bir yaklaşım. Beslenme, uyku, egzersiz ve zihin sağlığı konularına iyileştirmeler ve düzenlemeler getirerek, yaşam tarzınızda zamanla büyük sonuçlar elde edebileceğiniz küçük değişiklikler içerir.

Sistem 20 ile yaşam tarzınızı değiştirecek 20 ana adım.

 -Her gün aynı saatte uyanın

-Güne birkaç dakikalık meditasyon ve germe-esneme egzersizleri ile  başlayın

-Kardiyo egzersizleri yapma alışkanlığı edinin

-Sabah kahvenize Hindistan cevizi yağı gibi MTC içerikli yağlar ekleyin

-Her akşam 19.00 itibariyle yemek yemeyi bırakın

-Yemek yemeye 11.00 itibariyle başlayın

-İlk öğün ile son öğüne yeşillik ve protein ekleyin

-Öğle veya akşam yemeğine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin

-İlave şekeri beslenme düzeninden çıkarın

-Düşük karbonhidratlı atıştırmalıkları tercih edin

-Tatlı ihtiyacı için dondurulmuş yaban mersini veya üzüm tercih edin

-Haftada 1 gün kendinize izin verin

-Kafein alımını 15.00’ten sonra bırakın

-Yatmadan 1 saat önce telefonunuzu kapatın

-Her gün 1 dakika boyunca plank egzersizi yapın

-Bel çevrenizi 90 cm’nin altında tutmayı hedefleyin

-Kan basıncınızı 120/80’de tutmayı hedefleyin

-Açlık kan şekerini 100’ü altında tutmayı hedefleyin

-LDL kolesterol seviyenizi 100’ün altında tutmayı hedefleyin

-RealAge yani gerçek yaşınızı 2 yaş düşürmeyi hedefleyin

 

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.