Connect with us

Aile Sağlığı

Bayılmak Kalp Hastalığı Habercisi Olabilir

Tarih:

on

Bayılma, beyne yeteri kadar kan gitmediğinde gerçekleşir. Araştırmalara göre her 3 kişiden biri hayatının bir döneminde bayılıyor. Kolay iyileştirilebilecek durumlar bayılma sebebi olabileceği gibi, daha ciddi sağlık sorunları da kendini bayılmayla gösterebiliyor.

Bayılma vakaları incelendiğinde çoğu zaman altta yatan herhangi bir kötü sonuç bulunmuyor. Ancak bazı vakaların ardında kardiyovasküler problemler olabiliyor. Hâlihazırda kalp problemleri olduğu bilinen kişilerin bayılmaya daha yatkın olduklarını söyleyebilirim. Bayılmanın sebeplerini üç başlık altında toplayabiliriz.

Vazovagal Bayılma

Görülen bayılma nöbetlerinin yarısı düşük kan basıncı nedeniyle beyne yeterli kan gitmemesinden kaynaklanır. Sıcak hava, kalabalık ortam, kan görmek, yoğun öksürük nöbeti, paniklemek, kötü haber almak gibi durumlar bayılmaya neden olabiliyor. Bu tür bayılmalar özellikle 35 yaş altı insanlarda daha sık görülüyor. Nedeni ise sinir sistemlerinin daha hassas olması ve hızlı tepki verebilmesi.

Ortostatik Hipotansiyon

Ortostatik hipotansiyon olarak adlandırılan, aniden ayağa kalkıldığında tansiyon düşmesi de bir başka bayılma nedenidir. Özellikle uzun süre oturulduğunda kan geçici olarak bacaklarda toplanır. Ayağa kalkıldığında ise beyne kan ulaşması zaman alabilir. Vücudun susuz kalması ve aşırı sıcak bu sorunu daha da arttırır.

Yaşlı insanlarda kan damarlarının sertleşmesi ve kan basıncını izleme sisteminin hassasiyetini kaybetmesi nedeniyle ortostatik hipotansiyon daha sık görülür.

Kardiyak Bayılma

Bayılma sebeplerinin en endişe verici türü, kalbin normal olarak pompalanmasını önleyen kardiyak bayılmalardır. Bayılma olaylarının yaklaşık yüzde 15’i kardiyak sebeplerden kaynaklanır.

Kalbin çok hızlı ya da çok yavaş atması durumlarında kan basıncı düşebilir ve bayılma gerçekleşebilir. Kalp kapakçıkları, özellikle aort kapakçıklarının sertleşmesi ile ilgili sorunlar da kan akışını etkileyerek bayılmaya neden olabilir. Ayrıca kalp krizi geçirmiş kişilerde oluşabilen kalp kası hasarları, kalbin doğal pompalama yeteneğini etkilediğinden, kalp hastalarında bayılma yaygın görülür.

Bayılma sebebini araştırın

Bayılırsanız ya da sürekli bayılacakmış gibi hissediyorsanız, mutlaka altında bir sebep olup olmadığını öğrenmek için bir doktora başvurun.

Bayılma öncesi ve sonrası hatırladığınız belirtileri not alın ve doktorunuzla paylaşın.

Bayılma esnasında yanınızda bulunan birileri varsa ne gibi tepkileriniz olduğunu öğrenin.

Bu tarz bilgiler, yaşınız ve tıbbi geçmişiniz ile birleştirildiğinde doktorunuz için önemli ipuçları oluşturur.

Bayılma genellikle aniden olur ancak, öncesinde çok kısa da olsa bazı belirtiler hissedilebilir.

-Baş dönmesi, kafa karışıklığı, mide bulantısı

-Kulaklarda yoğun çınlama

-Hızlı ve derin nefes alıp vermek

-Soğuk terlediğini hissetmek

-Bulanık veya lekeli görüş

Bu belirtileri hissederseniz, uygun bir yere uzanın ya da beyninize kan akışını hızlandırmak için başınız dizlerinizin arasında olacak şekilde oturun. Unutmayın ki bayılmak bilinç kaybına neden olur ve oturarak bayılsanız bile düşmeden kaynaklı yaralanmaları en aza indirmiş olursunuz.

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar