Connect with us

Aile Sağlığı

Bağışıklık Ve Açlık Arasında Sistematik Bir İlişki Var

Tarih:

on

Aç kalmak bağışıklık hücrelerinin kemik iliğine çekilmesini ve burada daha fazla güçlenmesini sağlıyor. Böylece hastalıklar daha kısa sürede ve daha kolay atlatılabiliyor.

Hollywood yıldızlarının zayıflamak ve formda kalmak için tercih ettikleri intermittent fasting, yani aralıklı oruç laboratuvarlarda inceleniyor ve uzmanlar tarafından bir süredir uzun uzadıya değerlendiriliyor. ‘Gerçekten aç kalmaya değer mi? Bunun sağlığa nasıl bir faydası olabilir?’ Yıllar boyu bazıları aralıklı orucun iltihaplı romatizma ve diğer rahatsızlıklara iyi geldiğini iddia etti. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda ise aralıklı açlığın farelerde MS’i iyileştirdiği görüldü. Oruç tutmak üzerine yapılan çalışmalar bu kadarla sınırlı değil. Oruç tutmanın sağlığa yararlı olduğuna dair daha fazla kanıt var.

Hücreler iliğe çekilip güçleniyor

Oruç tutmanın insanlara ne gibi faydaları olabileceğini araştırmak amacıyla üç yeni çalışma yapıldı. Fareler üzerinde yapılan bu çalışmalarda araştırmacılar, farelere çok az yiyecek ve yaklaşık bir gün boyunca sadece su verdiler. Bu farelere odaklanan çalışmaların her birinde farklı tipte bir bağışıklık hücresi incelendi ve bu hücrelerin açlığa karşı nasıl tepki verdiğine bakıldı.

Üç çalışmadan ikisi, geçmiş enfeksiyonlara karşı bağışıklık oluşturmaya ve patojenleri tanımlayarak yok etmeye yardımcı olan T ve B hücrelerine baktı. Aç kalan farelerde T ve B hücrelerinin kan dolaşımından ve organ dokularından kaybolduğu görüldü. Bu bağışıklık hücreleri vücuttaki açlık nedeniyle, hayatta kalmak için besin açısından zengin kemik iliğine çekildi. Bu durum kulağa olumsuz gibi gelse de, kemik iliğine çekilen T hücrelerinin burada güçlerini arttırdığı görüldü. Bu oldukça önemli bir bulgu çünkü T hücreleri patojenleri ve kanserli hücreleri öldürmek için moleküler üretir.

Çalışmaların ilerleyen aşamalarında farelere daha önce sahip oldukları bir patojen enjekte edildi. Aralıklı aç bırakılan fareler hastalığı iki günde atlatırken, düzenli beslenen fareler ise bir haftada atlatabildi. Araştırmacılar bu sonuçların ardından şu sorulara odaklandı; kemik iliğindeki sır ne ve hücreler kemik iliğine çekilmesi için eğitilebilir mi? Eğer bu sorular çözümlenebilirse sağlık üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olunabilir.

Yapılan çalışmalardan üçüncüsü de monosit denen, hastalık durumunda iltihaplanmaya neden olan beyaz kan hücrelerini mercek altına aldı. Hem insanlarda hem de farelerde açlık durumunda, beyaz kan hücrelerinin kan akışında azaldığı gözlemlendi. Çalışmada ayrıca farelerin kemik iliğinde hala monosit üretildiği ama kan dolaşımına salınmadığı görüldü. Yani bir şekilde aç kalmak kemik iliği ve kan arasında bir barikat oluşturarak daha az beyaz kan hücresinin vücutta hareket etmesini sağladı. Beyaz kan hücrelerinin daha az hareket etmesi demek, genel enflamasyonun azalması demek.

Bu çalışmalardan şu sonuç çıkıyor; oruç tutmak iyi bir şey. Ayrıca şu soruyu da düşünmeden edemiyorum; yeme miktarımızı değiştirerek bağışıklık sistemimiz üzerinde kontrol sahibi olabilir miyiz?

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile Sağlığı

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Öneriler

Tarih:

on

Pandemi sürecinde bozulan uyku düzeninizi düzeltmeniz için bu öneriler size yardımcı olabilir.

Birçok insan COVID-19 sürecinde günlük yaşamın bozulması, evden çalışmak, daha az doğal ışık almak, belirli bir programı takip etmemek ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladı.

Bu oldukça yaygın bir sorun. Ancak uzmanların bu önerileri ile uyku sürecinizi düzenleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Böbrek Taşını Önlemenin 7 Yolu

Tarih:

on

Böbrek taşı ağrısı çekmemeniz için bazı öneriler derledik.

Böbrek taşı oluşumundan ve tekrarlamasından korunmak mümkün.

Bu önerilerimizi mutlaka uygulayın.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar