Varis, özellikle kadınların şikâyetçi olduğu, bacaklarda gelişen toplardamar genişlemesidir. Bu hastalık daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Sürekli ayakta durulan ya da oturmak zorunda kalınan bir işte çalışmak, aşırı sigara ve alkol kullanımı, hamilelik, kilo alma, hızlı kilo verme gibi durumların sonucunda varis hastalığının görülme sıklığı artmaktadır. Özellikle gece ağrıları ile bilinen varis, gündüzleri ise kaşıntı, aşırı şişkinlik gibi değişik belirtiler ile kendini göstermektedir. Pek çok bireyin günlük yaşamını etkileyen bu rahatsızlığın tedavisi ise mümkündür. Eğer kişinin çok ilerlememiş bir varis hastalığı varsa uzmanlar öncelikli olarak ameliyatsız varis tedavisi yöntemini tercih etmektedir. Ancak bu ameliyatsız yöntem sonucunda beklenen iyileşme sağlanamazsa bu kez ameliyat söz konusu olabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi denilince insanların aklına ilk olarak ameliyat gelmektedir. Fakat şunu belirtmekte fayda var ki, ameliyat varis tedavisinde tek çözüm değildir. Çünkü ameliyat, çok ilerlemiş ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden bir cevap alınamamışsa başvurulabilir bir yöntemdir. Ameliyat ile varis tedavisi sonucunda kalıcı sonuçlar elde edilse de, ameliyat korkusu olan bireyler tarafından kaçınılan bir durumdur. Bu sebeple ameliyatsız yöntemler daha sık uygulanmakta ve varis çeşidine göre uygulanan ameliyatsız yöntem değişiklik göstermektedir. Varis tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Köpükle varis tedavisi
  • Radyo frekans ile tedavi
  • Lazerle varis tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Bacaklarda görülen bir toplardamar hastalığı olan varis, kişilerin özellikle ilerleyen yaşlarda yaşadıkları rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.  Oluşan bu rahatsızlığı gidermek adına çeşitli ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri uygulandığından daha önce de bahsetmiştik. Bunlardan köpükle tedavi; varisli bölgeye enjekte edilen ve köpüren bir ilaç yardımıyla yapılmaktadır. Bu ilaç, varisli görünümü ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanmaktadır.

Lazerle tedavi yöntemi ise, büyük varislerde çok işe yaramamakla birlikte kılcal damarlarda görülen varislerde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Lazer ışınları yardımıyla varisli bölge yakılarak damarların normal görünümüne ve sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.

Son olarak radyo frekans yöntemi ile varis tedavisinde, radyo dalgaları varisli bölgeye gönderilmektedir. Toplardamar sağlığı adına oldukça etkili olan bu yöntem ile varisli damarlar ısıtılmakta ve hastanın şikayetlerinden kurtulması amaçlamaktadır.

Varisle ilgili farklı bir yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulmak için hemen randevu alın.  +90 551 379 72 56