Connect with us

Alternatif Sağlık

Ağrılar için Egzersiz Yapın

Tarih:

on

Ağrılar için egzersiz

Vücudumuz temeli kemiklerden yani iskelet sisteminden oluşmaktadır. Tüm vücudu yani iskelet sistemini saran kaslar vücuda hareket yeteneği kazandırırken aynı zamanda kemiklerimizin üzerini örterek bir nevi koruyucu bir kılıf olarak görev yapar. Bu yüzden kaslarımız vücudumuz için çok önemlidir. Önemli olduklarından dolayı bakımı da elzemdir. Ağrı hissettiğiniz zaman bu ağrılar için egzersiz yapmamız gerekir. Çünkü kaslarımızın en temel ihtiyacı ise hareket etmektir, bu hareketlerin kontrollü ve spesifik olarak yapılması ise egzersizdir. Egzersiz yaparak kaslarımızı optimum kuvvette tutarız. Kaslar insan vücudunda hareketlere izin verecek kadar esnek, aynı zamanda yer çekimine karşı koyacak kadar güçlü olmalıdır. Egzersiz bu nokta da devreye giren en önemli yardımcımızdır.

Oluşan herhangi bir anormal duruma karşı kaslarımız tepki verir. Hareket kısıtlılığı, ağrı, zayıflık, ödem gibi semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bu durumların hepsinin nedeni kasların optimum performanslarını sergileyememesidir. Doğru değerlendirme sonrası kısa olan kasların boyunun uzaması zayıf olan kasların güçlendirilmesi ile kaslar optimum performanslarını geri kazanır. Kas kuvveti yeterli olan bir vücudun dayanıklılığı, oluşan patolojik olaylara karşı cevap verebilme kapasitesi daha iyi olacaktır. Bel ağrısında kaslar yeterli esnekliğe ulaştıktan sonra mutlaka kuvvetlendirme egzersizleri verilmelidir. Zayıf olan kaslar her zaman vücudunuzu yaralanmaya açık bir hale getirir. Bel bölgesi kaslarının güçlendirilmesi ile omurgamızın üzerine binen yükler dengeli bir şekilde karşılanır ve oluşabilecek ağrı cevabı en aza indirir. Zayıf olan kaslar üzerine binen yükü karşılayamadığı zaman vücut bu yükü tolere etmek için farklı modifikasyonlar geliştirir; farklı kas grupları yüklenir, omurgada hareketsizlik yada rotasyonel hareketler ortaya çıkar. Normalde olmaması gereken bu durumların hepsi ağrı kaynağı olabilir. O yüzden sorunun en başına dönerek kaslarımızı profesyonel bir destek ile güçlendirip yaralanmalara karşı vücudumuzu en uygun şekilde hazırlayabiliriz. Yapılan çalışmalarda bu bilgileri doğrulamaktadır. 2017 yılında Pol Merkur Lekarski dergisinde yayımlanan makalede diz ekleminde ağrı olan hastalarda yapılan güçlendirme egzersizleri ile birlikte hastaların ağrılarında azalma ve fonksiyonel olarak ilerleme kaydedilmişir.

Olayı bir de tersinden ele almak gerekirse kuvvetlenen kas hissedilen ağrıyı azalttığına göre zayıf kas ağrı oluşturur mu?

Kas kuvveti düşük olan vücudun ağrı hissetmesine bakalım. 2017 yılında Rev Bras Reumatol Engl Ed. Adlı dergide yayımlanan bir makalede 92 kişi kişiden kronik bel ağrısı çeken 26 kişinin kas kuvvetlerinin daha az olduğu bulunmuştur.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

CEVAP BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Tarih:

on

Sağlıklı beslenme tüm vücudunuzun genel sağlığı için ilk koşul. Saç sağlığından tırnak sağlığına kadar…

Son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz…

Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerek.

Sağlıkla kalın…

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Aile Sağlığı

Endişe Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Tarih:

on

Öncesi1 of 12
Klavye ok tuşlarını kullanabilirsiniz. ( ← | → )

Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Anksiyete hayatın bir parçasıdır ve herkesin hayatında bazen kontrolü ele alabilir. Hatta bazıları tüm hayatlarını endişe içinde geçirebilir. Bazıları da özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde ilk kez endişe ve kaygı içinde yaşamayı deneyimliyor olabilir.

Anksiyete kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de sanıldığı kadar korkutucu değil. Hayatınızı endişeye teslim etmek ve sizi yönetmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Endişe ve kaygı bozukluklarını ve bu durumun vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, kontrolü ele almak için o kadar donanımlı olursunuz.

Okumaya Devam Et

Alternatif Sağlık

Böceklere Karşı Doğal Çözümler

Tarih:

on

Böcekleri evinizden uzak tutmak için kullandığınız tüm kimyasalları bir kenara bırakabilirsiniz. Şimdi doğal yöntemler deneme zamanı.

Bahçenizden, verandanızdan veya balkonunuzdan böcekleri ve haşereleri uzak tutmak için bir dizi farklı bitki, çalı ve çiçek var.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu bitkiler ve faydaları kimyasal içerikli ürünler yerine doğal çözümler sunuyor.

 

Sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirici içerik paylaşımı yaptığımız youtube sayfamızı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar

bosch kombi yetkili servis | amana | seo uzmanı | güzel web siteleri