3 kişiden biri tansiyon hastalığının farkında değil

Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 40’ı yüksek tansiyon hastası. Ancak üç kişiden biri yüksek tansiyonu olduğunu bilmiyor. Tansiyonunuzu doğal yöntemlerle dengede tutmanız mümkün.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi yüksek tansiyon son derece ciddi bir sağlık problemi. Doktorunuz size ilk defa yüksek tansiyon teşhisi koyduğunda, bunun genel sağlığınız üzerinde ne anlama geldiğini anlayamayabilirsiniz. Ancak kalp hastalıkları ve inme, yüksek tansiyonun sebep olduğu problemlerin başında geliyor. Amerika’da günde 1000’den fazla kişi doğrudan ya da dolaylı olarak yüksek tansiyon sebebiyle hayatını kaybediyor.

Ülkemizde de nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı yüksek tansiyon hastası. Bu hastaların 3’te 1’ini ise tedavi görmeyenler oluşturuyor. Yani yüksek tansiyon hastası her 3 kişiden 1’i ya bir şekilde tedaviye ulaşamamış ya da tansiyon hastası olduğunun farkında değil. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre ise yüksek tansiyon hastası kişilerin 5’te 1’i belirtileri anlayamıyor ve yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmiyor.

Tansiyon hastalarının mutlaka doktorun verdiği ilaçları kullanmaları ve yine doktor söyleyene kadar bırakmamaları gerekiyor. Bununla birlikte bazı doğal yöntemler de kan basıncını dengede tutmak için tansiyon hastalarına ve risk grubundakilere yardımcı olabilir.

Düzenli egzersizi ihmal etmeyin

Birçok egzersiz türü uygulanarak yapılan çalışmalarda, egzersizin tansiyon üzerinde antihertansif ilaçlarınkine benzer düşürücü etkisi olduğu belirlenmiş. Egzersiz sayesinde kalp oksijeni daha verimli kullanıyor ve fazla yorulmuyor.

Derin nefes alın

Gergin olduğumuz zamanlarda kartizol ve adrenalin gibi stres hormonları kana karışır. Bu hormonlar kalbin hızlı atmasına, damarların daralmasına ve bu da kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Yoga ve meditasyon gibi nefes egzersizleri içeren basit ama etkili yöntemleri günlük yaşantınıza dahil ederek kan basıncını kontrol altında tutabilirsiniz.

Potasyum içeriği yüksek besinleri tercih edin

Beslenmenizde potasyum bakımından zengin gıdalara yer açın. Potasyum daha fazla sodyum atılımına, sodyum atılımı da kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Tuzu bırakın

Amerikan kalp birliğine göre sağlıklı kan basıncı için günlük alınması gereken tuz miktarı 5 gram. Ancak tansiyon hastalarının tuzu tamamen bırakmaları, yapamıyorlarsa da günlük 1,5 gramın altında tüketmeleri gerekiyor.

Bitter çikolata tüketin

Tansiyon problemi olanlar için tatlı seçimi önemli. Tatlı tercihini bitter çikolatadan yana kullanmak daha sağlıklı bir seçim olabilir. Tatlı kan damarlarını gevşetir, kan akışını hızlandırır, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Tabi ki kan basıncını düşürmek için sadece çikolataya odaklanmamak gerekir. Her şeyin olduğu gibi onun da fazlası zararlı.

Fazla mesai yapmamaya çalışın

Amerika’da 24 binden fazla kişi ile yapılan bir araştırmaya göre haftada 41 saatten fazla çalışmak, hipertansiyon riskini yüzde 17 arttırıyor.

Müzik dinleyin

Müzik dinleyerek de kan basıncını dengelemek mümkün. Yapılan bir araştırmada tansiyon ilacı kullanan 29 kişiyle günde 30 dakika klasik veya Hint müziği eşliğinde yavaş nefes egzersizleri yapıldı. 6 ay sonra deneklerin kan basıncının düştüğü görüldü.

Her gün süt için

Beslenmenizdeki karbonhidratları proteini yüksek süt ve süt ürünleri ile değiştirebilirsiniz. Bu değişiklik hipertansiyonu olanlarda kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır.

Horluyorsanız dikkat!

Kan basıncının yüksekliği ile horlamanın başlıca nedeni uyku apnesinin bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Alabama Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre kan basıncını arttırabilen aldosteron hormonu uyku apnesi hastalığı olanlarda daha yüksek seviyelerde olabiliyor. Araştırmacılar dirençli hipertansiyonu olan hastaların yüzde 85’inde uyku apnesine rastladı. Erkek hipertansiyon hastalarında ise, kadınlardan daha sık ve ağır uyku apnesi görülebiliyor.

Besinlerle de tansiyonu düşürmek mümkün

Yüksek tansiyon denince akla ilk tuz ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiği gelir. Bununla birlikte mutlaka tüketilmesi gereken besinler de var. Hipertansiyon hastaları için potasyum, kalsiyum, magnezyum ve C vitamini alımı son derece önemli. Beslenme şeklini kan basıncını yönetmek için özel olarak tasarlanmış DASH (Hipertansiyonu durdurmak için beslenme yaklaşımları) diyeti ile değiştirmek hipertansiyon düşmanı vitamin ve minerallerin alımını kolaylaştırır. DASH diyeti birçok sebze, meyve, az yağlı süt ve lif bakımından zengin yiyecekleri tüketmeyi vurgular.

                                                                                                                                                                DASH diyeti için tavsiye edilen gıdalar;

Az yağlı veya yağsız yoğurt, muz, kivi, çilek, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler, pancar, sarımsak, tatlı patates, yulaf ezmesi, somon, avokado, nar, kinoa, turpgiller (özellikle brokoli), şeftali, nektarin, kırmızıbiber, tuzsuz kabak çekirdeği, bitter çikolata, zeytinyağı, antep fıstığı

 

Konuyla ilgili farklı bir yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.