Sosyal Medya

Beslenme

Şok Diyet Kalbe Zararlı

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
şok diyet

Kalp hastalarına uygulanan obezite cerrahisinin kalbe zarar vermektense koruduğu, kalbi asıl yoranın şok diyet olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sağlıklı bir kalbimiz olması gerekir ve bu ikisi daima doğru orantılıdır. Kalp sağlığına dikkat etmek ve bu süreci iyi yönetmek, yaşlanma etkilerini azaltarak, uzun ve sağlıkla yaşanan bir ömre kavuşmamıza yardımcı olur.
Kalp ile ilgili en fazla bilinen gerçek boyutudur, genellikle bir insanın yumruğu kadar büyüklüktedir. Sadece boyutunu doğru bildiğimiz kalbimizin aslında ne kadar büyük bir iş yaptığının genellikle farkına varamıyoruz. Bunu her fırsatta dile getirmeyi çok seviyorum çünkü kendisi fiziki boyut olarak olmasa da yaptığı iş açısından adının ifade ettiği kadar büyük bir organımız.

Bir insan kalbi, günde 100 binden fazla kez atarak yaklaşık 7 tondan fazla kan pompalamaktadır. Bu rakamlar, çalıştığını bile hissetmediğimiz bir organ için oldukça şaşırtıcı. Biz, bir su bardağı ile (ki bu kalbin bir seferde pompaladığı miktarın yarısını oluşturuyor) 7 ton civarındaki suyu bir günde su deposundan yere boşaltabilir miyiz acaba? Aslında bu rakamların büyüklüğü bize kalbimizi daha fazla düşünmemiz ve korumamız gerektiğini söylüyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, toplumun yüzde 5’lik kesiminin kalp krizi deneyimi olan insanlardan oluştuğu görülmüş. Bütün toplumun da yaklaşık 1/3’ünden fazlası potansiyel kalp hastası olma riskini taşıyor. Ancak neredeyse bu kadar insanın da kalp krizi konusunda hiçbir fikri yok.

Kalp krizi ‘geliyorum’ der!

Bedenimiz, neredeyse tüm hastalıkların bulgularıyla bizlere çeşitli mesajlar verir. Kalp krizi, kronik şeker hastaları dışında bariz bir baskı tarzında göğüs ağrısı ile hissedilebilir. Bu ağrı; göğüste yaygın, yer yer çeneye ve sol kola uzanan bir yapıda olabilir. Ancak kalp bölgesindeki ağrı duyularını taşıyan sinirler, komşu doku ve organlardan da ağrı duyularını taşıdığı için bu komşu organların problemleri de kalp krizi ağrısı ile karışabilir. Örnek olarak, mide ülseri ağrısı veya göğüs kafesini örten kasların spazmının ağrısı ile karıştırılabilir. Hangi kaynaktan gelirse gelsin, göğüs bölgesinde bir ağrı hissedildiği zaman mutlaka bir uzmana görünmek gerekir. Kalp krizi genellikle damar duvarının bir strese maruz kalmasıyla ortaya çıkar. Hastalar ağır bir yemek, yorucu bir egzersiz veya çalışma ya da stresli bir duygu durumu sonrası kalp kriziyle hastanelere baş vurmaktadır. Tabii ki sebepler sadece bunlar olmayabilir. Başka birçok etken kalp krizine sebep olabilir. ancak kalp krizinin oluşabilmesi için damarlarda daralmaya yol açan plakların bulunması gerekir.

Hisetiğimizde ne yapmalıyız?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112’den yardım istemelidir.

Ağır spor yapılmamalı

İnsan hayatının uzun ve kaliteli olmasını sağlayan ve kalp-damar hastalıklarından koruduğu bilimsel araştırmalara dayanan abartılı olmayan dengeli sporun kalp ameliyatı sonrasında da yapılmasını öneriyoruz. Kılavuzlara göre, haftada üç kez 40’ar dakika terlemeye yol açacak egzersiz, geri kalan günlerde ise yarım saat yürüyüş önerilmektedir. Kalp hastalığından korunma amaçlı yayınlanan bu kılavuz bilgisi, kalp ameliyatı sonrasında da geçerliliğini korumaktadır. Ancak kalp ameliyatı sonrasında terlemeye yol açacak maksimal efora ameliyat sonrası rehabilitasyon tam olarak tamamlandıktan sonra çıkılmalı, o zamana kadar sadece yürüyüş yapılmalıdır.

Obezite ameliyatları kalbe zarar verir mi?

Epidemiyolojik kanıtlar göz önünde bulundurulduğunda obezitenin toplum sağlığına olumsuz etkileri adeta global olarak bir salgını göstermektedir. Her türlü yaş ve sosyoekonomik grubu etkileyen bu hastalık, kalp-damar hastalıkları açısından uluslararası bir yük haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü; 2005 yılında yayınladığı verilerde, dünyada 400 milyon kişinin obez olduğunu ve 2015 sonunda bu rakamın ikiye katlanacağını ön görmüştür. Obeziteye yönelik geleneksel tedaviler (örnek verecek olursa, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve davranış terapileri) kalp hastalıklarını önlemek için uzun dönemde faydalı olduğu görülmüştür.

Obezite cerrahisinin uygulandığı ölümcül obez sınıfındaki ve eşlik eden kronik hastalığı olan ikinci derece obezler kalp hastalığı açısından en büyük riski taşırlar. Yapılan araştırmalar, bu ameliyatın uygulandığı kişilerde kalp-damar hastalığından müdahale ihtimalinin 5 yılda yüzde 72 azaldığı, tüm sebeplerden ölüm riskinin 15 yıllık takipte azaldığı ve kalp hastalıklarından ölüm ihtimalinin ise yüzde 59 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Tüm bu rakamların ışığında ve bugüne kadar yapılmış bu konudaki araştırmaların verileri göz önünde bulundurulduğunda, obezite cerrahisinin kalbe zarar vermektense kalp hastalıklarına karşı koruyucu dahi olduğu Amerikan Kalp Birliği gibi derneklerin bilimsel bildirilerinde kanıt olarak yayınlanarak yerini almıştır.

Kalp ameliyatı olan bir kişi mide küçültme ameliyatı olabilir mi?

Eğer obez kişiler; damar daralması sebebiyle koroner by-pass cerrahisi geçirmişlerse, kalp ameliyatı sonrası tam rehabilitasyon tamamlandıktan, obezite ameliyatı öncesi risk değerlendirmesi konsey tarafından yapıldıktan sonra bu kişilerin mide küçültme ameliyatı olmasında herhangi bir engel görülmemektedir.
Yine Amerikan Kalp Birliği bilimsel bildirisinde yayınlandığı üzere obezite cerrahisinin daha önce tespit ve tedavi edilmiş kalp-damar hastası olan kişilere uygulanmasının, bu kişilerde de yine koruyucu olduğu gösterilmiştir.

Hızlı kilo vermek kalp krizini tetikler mi?

Obezite cerrahisi sonrası hastalar, hızlı ama planlı ve yoğun takip altında kilo verdikleri için kalp krizi riskiyle karşı karşıya değildir. Ancak günlük kalori alımının plansız olarak 1200 kalorinin altına düşürüldüğü, vücudumuzda gerek su, gerek çeşitli mineral eksikliklerine sebebiyet veren ve halk arasında şok diyet olarak bilinen bu diyetlerin kalbimiz başta olmak üzere birçok hayati organ sistemimize zarar verdiği yine bilimsel araştırmalarla bilinmektedir. Bu şok diyetlerin kalp üzerindeki en olumsuz etkileri aslında diyet sonlandıktan sonra ortaya çıkar. Yo-yo etkisi olarak bahsedilen şok kilo vermenin ardından şok kilo alımı kalp krizi riskini artırdığı çeşitli bilimsel kaynaklarda yer almaktadır. Ancak bu durum, obezite cerrahisi geçiren kişilerin ameliyat sonrası verdikleri şok kilolarla bir tutulmamalıdır.

Beslenme

Saçları Güçlendiren Besinler

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

saçları güçlendiren besinler

Vitamin eksikliğinin saçlarınızı yıpratıp dökülmeye sebep olduğunu bilmeyen yoktur. Öğle yemeğinde salatanıza bir avuç badem ekleyin, saçlarınızı güçlendirin.

Sağlıklı saçlar, genellikle sağlıklı bir vücudun önemli bir göstergesidir. Saçınız sürekli cansız görünüyor ve kolayca kırılıyorsa; bu durum vücudunuzun yeterli vitamin ve besinleri alamadığı anlamına gelebilir. Konu hakkında yapılan araştırmalar, sağlıklı saçlara kavuşmanın yollarının çeşitliliğini ortaya koyar. Beslenmeden yıkamaya, kurutmadan kesmeye kadar sayısız püf noktasına ulaşmak mümkün. Şüphesiz saç, bedenin görsel açıdan en çok önemsenen parçasıdır. Çevresel faktörler, vitamin-mineral eksiklikleri ve sağlıksız beslenme; saç sağlığınızı riske atabilir. Saçlarınızı güçlü tutmak ve tüm bu faktörlere dayanmasına yardımcı olmak için ihtiyacı olan vitamin ve mineraller neler, hep birlikte inceleyelim. Aşağıda saçları güçlendiren besinler ve faydalarını listeledim…

BİYOTİN

B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun sağlıklı cilt, saç ve tırnak hücresi üretmesi için gerekli olan proteinleri metabolize etmesine yardımcı olarak önemli bir rol oynar. Güzellik vitamini olarak bilinen biyotinin vücuda en önemli faydası, hücre gelişimine katkıda bulunmak ve kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaktır. Özellikle kadınların fazlasıyla önem verdiği saç ve tırnak sağlığına olan pozitif etkisi ile biyotin, günümüzde birçok kozmetik ürününde kullanılır. Biyotini; ıspanak, pazı, badem, ceviz, yumurta, inek veya keçi sütü, ahududu ve çilek gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

BADEM

Fındığın vücudunuzu çeşitli şekillerde besleyen sağlıklı yağ ve protein ile dolu olduğunu zaten biliyoruz. Ancak badem, özellikle saç büyümesinde rol oynar. E vitamini ve biyotin bakımındanzengin olan badem, saçlarınızı güçlendirmeye ve saç derisini beslemeye yardımcı olur. Öğle yemeğinde salataya kapalı avuç içiniz kadar badem koymayı ya da ara öğünde bu saç dostu besini atıştırmayı deneyin. Badem; yüksek miktarda protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da oldukça zengindir.
Bu da cildinizin ve saçlarınızın sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca badem, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 61’ini sağlar. Bu da şeker isteğini azaltmaya, adet öncesi sendromu ile ilgili krampları yatıştırmaya, kemik sağlığını iyileştirmeye, kas ağrısını ve spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

TATLI PATATES

Saçınızın parlaklığını kaybettiğinden endişeleniyorsanız, beslenmenize tatlı patatesi ekleyebilirsiniz. Kolajen yapısı ve üretimi için önemli bir bileşen olan C vitamini ile dolu tatlı patates ile beslenme, saçlarınızın sağlıklı ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Yemeklerinizdekullandığınız patatesi; tatlı patates ile değiştirin.

NOHUT

Nohut, saçlarınızın sağlığı için önemli bir besin olan folik asit olarak da bilinen B9 vitamini bakımından zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerden lahana ve ıspanak, büyük bir folik asit kaynağıdır. Folik asit, vücuda oksijen ileten ve tüm besin maddelerinin saçın ihtiyaç duydukları yere ulaşmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırır.

KABAK

Canlı, turuncu renkli meyveler ve kabak gibi sebzeler saç sağlığı için oldukça iyidir. Saça parlaklık ve nem katan sebum adı verilen sağlıklı bir yağ üretmek için gerekli olan beta karoten, A vitamini ile doludur. Yalnız aşırı miktarda A vitamini almanın saç dökülmesine yol açabileceğini unutmayın. Bu yüzden, besin takviyesinden değil, doğal beslenme ile almayı hedefleyin.

YAĞSIZ KIRMIZI ET

Demir ve çinko, saç foliküllerinde büyümeyi teşvik eder ve yağsız kırmızı et bu besinlerin büyük bir kaynağıdır. Besin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte tüketin.

TARÇIN

Tarçın, kafa derisi de dahil olmak üzere vücutta kan dolaşımınızı geliştirir. Bu durum, saç köklerine daha fazla besinin gitmesini ve saçlarınızın daha hızlı büyüyüp daha sağlıklı olmasını sağlar.

PROTEİN

Keratin ve kolajen, güçlü saçlar için gerekli olan proteinlerdir. Eğer beslenmenizde proteine yeteri kadar yer vermiyorsanız, vücudunuz kendisine gereken proteinden tasarruf etmek için saç uzamasını engeller. Günde, vücut ağırlığınızın başına 0.36 gr. protein almayı hedefleyin. Balık, tavuk, fasulye ve fındıktan protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Keratin gibi kolajen de cilde pürüzsüz ve dolgun bir görünüm veren doğal bir yapısal proteindir. Keratin üretimi yaşlandıkça azaldığı için kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bu konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için buraya(Aloe Vera ile saç bakımı yazımız) veya buraya (Saç Dökülmesini Önlemek yazımız) tıklayabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Beslenme

Sağlığa Iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Beslenme

Sağlığa iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.