Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Sofranızdaki Zehirler

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

İnsan sağlığına zararı kesinleşmiş birtakım maddeler önce doğaya karışıyor, sonra da soframıza kadar geliyor. Cıva, haşere ilaçları ve Bisfenol A bu maddelerden sadece birkaçı

Yaz geldi ve hemen hepimiz dışarıda daha çok vakit geçirmeye, dolayısıyla kontrolümüz dışında hazırlanan yiyeceklerle beslenmeye başladık. Yapılan araştırmalar, sağlıklı oluğunu düşündüğümüz birçok yiyeceğin aslında zehir içerdiğini gösterdiğinden beri bilim adamları, yaptıkları çalışmaların sayı ve kalitesini artırmaya başladı. Yiyeceklere karışan zehirli maddelerin kaynağı, maalesef yine daha çok kazanmak isteyen insanoğlu! Arıtma tesislerinin maliyetleri artırması ve ucuz hammadde arayışı, insan sağlığına zararı kesinleşmiş birtakım maddelerin doğaya karışmasına, oradan da soframıza gelmesine sebep oluyor. Sofranızdaki zehirler cıva, haşere ilaçları ve Bisfenol A gibi maddeler ve daha fazlası!

TATLI SU BALIKLARINDA DA CIVA VAR

Cıva, yüksek dozda alındığında; bebeklerde zihinsel sorunlara, yetişkinlerde böbrek, kalp ve beyin problemlerine neden oluyor. İnsan bedenindeki cıva oranının ölçüldüğü araştırmalarda, kadınların yüzde 8’inin kanında tehlikeli olabilecek miktarda cıvaya rastlandı. Bu cıvanın yüzde 90’ı balıktan geliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yaptığı bir araştırma, cıvanın bedenimize nasıl girdiğini gözler önüne seriyor. Fabrika üretimi esnasında bacadan yükselen duman genellikle zararlı maddeler içerir. Zehir ihtiva eden bu duman gökyüzüne yükselir ve yağmur yağdığında toprağa ve okyanuslara karışır. Bu sularda yaşayan balıklar diğerlerine göre daha yüksek cıva taşır. Sadece deniz değil, tatlı su balıklarında da yüksek oranda cıvaya rastlandı. Havada asılı kalan ve yağmur vesilesiyle okyanusa karışan cıva, ilk olarak yosunlara yerleşir. Yosunla beslenen küçük balıklar, büyük balıklara yem olur ve soframıza kadar gelir.

SOMON DEĞİL TON BALIĞI TEHLİKELİ

Cıva zehirlenmesinin ilk ve en önemli belirtisi, beynimizin bulanmasıdır. Konsantre olamamak bu duruma verilebilecek bir örnektir. Titreme, saç dökülmesi, uykusuzluk, denge sorunu, kas ve eklem ağrısı gibi sorunlar da cıva zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alır. Yapılan bir araştırmada, en yüksek cıva oranına sahip olan balığın, ton balığı olduğu fark edildi. Halk arasında cıva oranı en yüksek balığın, somon balığı olduğu düşünülür. Oysa yapılan bu araştırmada birinci sırada ton balığı yer alırken, somon son sırlarda yer aldı. Somonun son sıralarda yer almasının sebebinin, genç bir balık olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Yaşlı balıklardaki cıva oranı, daha yüksektir.

Yediklerimizle bedenimize giren bir diğer zehir ise Bisfenol A, yani BPA… BPA, plastiğin sertleşmesinde kullanılan bir maddedir ve yemek kaplarında kullanılması halinde kolaylıkla yediklerimize geçer. BPA’nın plastiği darbelere dayanıklı hale getiriyor olması ve şeffaf üretildiğinde ürüne pürüzsüz bir görünüm kazandırması; daha çok mama tabağı, plastik kaşık-çatal ve biberonlarda kullanılmasına sebep oluyor. Yapılan bir araştırmada, Amerikalıların yüzde 93’ünün vücudunda BPA bulunduğu tespit edilmiş. Bu, oldukça yüksek bir rakam. Son derece ilginç bir araştırma daha var ki o da markette satılan gıda maddelerinin ambalajlarının incelenmesinden oluşuyor. Konserve tenekelerinde BPA olduğunu söyleyen birini duysanız, muhtemelen böyle bir şeyin mümkün olmadığını düşünürsünüz. Oysa gerçek tam da böyle. Eğer elinizin altında konserve varsa, hemen deneyebilirsiniz. Tenekeden imal edilen konserve kutularını ikiye kestiğinizde ince bir parlama olduğunu göreceksiniz, işte bu kısım plastikten oluşuyor. Konserve gıdaların ambalaj içinde çok uzun zaman beklediği düşünüldüğünde, bu yüzde 93’lük oranın anlaşılması kolaylaşıyor.

PLASTİKLERİ ATIN, CAM KULLANIN

Aldığınız gıdaların cam ambalajlarda olmasına gayret etmelisiniz çünkü BPA; obezite, kısırlık, meme kanseri, prostat kanseri, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Plastiğe adeta muhtaç bırakıldığımız en önemli gıda maddesi ise su. Arşivden pet şişeler ve içeriğini ifade eden numaralandırma sistemi hakkında yazdığım yazıya ulaşabilir ve su şişelerindeki tehlikelerden uzak durmayı başarabilirsiniz. BPA’dan uzak durmanın tek yolu, BPA içermeyen plastikleri tercih etmek ya da muhakkak cam kaplar kullanmaktır. Ancak plastikten uzak durmak neredeyse imkansız olduğundan hiç değilse mikrodalga fırınlarda plastik kap kullanmamaya çalışmalısınız.

HAŞERE İLACI SİNİR SİSTEMİNİ BOZAR

Gelelim haşere ilaçlarına… Haşere ilaçları, kansere neden olduğu gibi sinir sistemimizi de mahvedebiliyor. Ne var ki ülkemizde satılan sebze ve meyvelerin üçte biri bu zehirli maddelerle kaplı. Haşere ilaçları toksin içerir. Nörotoksin de buna örnektir. New York’ta küçük çocuklar üzerinde bir araştırma yapıldı, araştırma üç yıl boyunca sürdü. Araştırmada belli bir haşere ilacı miktarı ölçüldü. Çocuklarda bu madde ne kadar yüksekse; hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu da o kadar artıyordu. Otizm ve öğrenme güçlüğü de dahil…

SEBZELERİ SİRKELİ SUYLA YIKAYIN

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma daha var ki, oldukça ilginç. Aynı miktarda besinle beslenen hayvanlar iki gruba ayrılmış ve gruplardan birinin besinine insanların maruz kaldığı ölçüde haşere ilacı eklenmiş. Aynı koşullarda yaşatılan hayvanların haşere ilacına maruz bırakılanlarının, diğerlerine oranla daha fazla kilo aldığı gözlemlenmiş. İki grup arasında yüzde 10 oranında kilo farkı olduğu ve bu fazlalığın karın bölgesinde toplandığı tespit edilmiş. Obezitenin sebeplerinden biri de bu ilaçlar olabilir. Bu tehlikeden uzak durmanın ilk yolu, sertifikalı organik gıdaya yönelmektir. Maddi imkansızlıklar söz konusu olduğunda organik gıda alınamayacak ise sebze ve meyveler sirkeli suda yıkanıp bol su ile durulanmalıdır.

Bir başka yazımızda meyve ve sebze temizleme yöntemlerinden bahsediyoruz. O yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.