Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Sofranızdaki Zehirlere Dikkat!

Yayınlanma:

,

İnsan sağlığına zararı kesinleşmiş birtakım maddeler önce doğaya karışıyor, sonra da soframıza kadar geliyor. Cıva, haşere ilaçları ve Bisfenol A bu maddelerden sadece birkaçı

Yaz geldi ve hemen hepimiz dışarıda daha çok vakit geçirmeye, dolayısıyla kontrolümüz dışında hazırlanan yiyeceklerle beslenmeye başladık. Yapılan araştırmalar, sağlıklı oluğunu düşündüğümüz birçok yiyeceğin aslında zehir içerdiğini gösterdiğinden beri bilim adamları, yaptıkları çalışmaların sayı ve kalitesini artırmaya başladı. Yiyeceklere karışan zehirli maddelerin kaynağı, maalesef yine daha çok kazanmak isteyen insanoğlu! Arıtma tesislerinin maliyetleri artırması ve ucuz hammadde arayışı, insan sağlığına zararı kesinleşmiş birtakım maddelerin doğaya karışmasına, oradan da soframıza gelmesine sebep oluyor. Cıva, haşere ilaçları ve Bisfenol A bu maddelerden sadece birkaçı.

TATLI SU BALIKLARINDA DA CIVA VAR
Cıva, yüksek dozda alındığında; bebeklerde zihinsel sorunlara, yetişkinlerde böbrek, kalp ve beyin problemlerine neden oluyor. İnsan bedenindeki cıva oranının ölçüldüğü araştırmalarda, kadınların yüzde 8’inin kanında tehlikeli olabilecek miktarda cıvaya rastlandı. Bu cıvanın yüzde 90’ı balıktan geliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yaptığı bir araştırma, cıvanın bedenimize nasıl girdiğini gözler önüne seriyor. Fabrika üretimi esnasında bacadan yükselen duman genellikle zararlı maddeler içerir. Zehir ihtiva eden bu duman gökyüzüne yükselir ve yağmur yağdığında toprağa ve okyanuslara karışır. Bu sularda yaşayan balıklar diğerlerine göre daha yüksek cıva taşır. Sadece deniz değil, tatlı su balıklarında da yüksek oranda cıvaya rastlandı. Havada asılı kalan ve yağmur vesilesiyle okyanusa karışan cıva, ilk olarak yosunlara yerleşir. Yosunla beslenen küçük balıklar, büyük balıklara yem olur ve soframıza kadar gelir.

SOMON DEĞİL TON BALIĞI TEHLİKELİ
Cıva zehirlenmesinin ilk ve en önemli belirtisi, beynimizin bulanmasıdır. Konsantre olamamak bu duruma verilebilecek bir örnektir. Titreme, saç dökülmesi, uykusuzluk, denge sorunu, kas ve eklem ağrısı gibi sorunlar da cıva zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alır. Yapılan bir araştırmada, en yüksek cıva oranına sahip olan balığın, ton balığı olduğu fark edildi. Halk arasında cıva oranı en yüksek balığın, somon balığı olduğu düşünülür. Oysa yapılan bu araştırmada birinci sırada ton balığı yer alırken, somon son sırlarda yer aldı. Somonun son sıralarda yer almasının sebebinin, genç bir balık olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Yaşlı balıklardaki cıva oranı, daha yüksektir. Yediklerimizle bedenimize giren bir diğer zehir ise Bisfenol A, yani BPA… BPA, plastiğin sertleşmesinde kullanılan bir maddedir ve yemek kaplarında kullanılması halinde kolaylıkla yediklerimize geçer. BPA’nın plastiği darbelere dayanıklı hale getiriyor olması ve şeffaf üretildiğinde ürüne pürüzsüz bir görünüm kazandırması; daha çok mama tabağı, plastik kaşık-çatal ve biberonlarda kullanılmasına sebep oluyor. Yapılan bir araştırmada, Amerikalıların yüzde 93’ünün vücudunda BPA bulunduğu tespit edilmiş. Bu, oldukça yüksek bir rakam. Son derece ilginç bir araştırma daha var ki o da markette satılan gıda maddelerinin ambalajlarının incelenmesinden oluşuyor. Konserve tenekelerinde BPA olduğunu söyleyen birini duysanız, muhtemelen böyle bir şeyin mümkün olmadığını düşünürsünüz. Oysa gerçek tam da böyle. Eğer elinizin altında konserve varsa, hemen deneyebilirsiniz. Tenekeden imal edilen konserve kutularını ikiye kestiğinizde ince bir parlama olduğunu göreceksiniz, işte bu kısım plastikten oluşuyor. Konserve gıdaların ambalaj içinde çok uzun zaman beklediği düşünüldüğünde, bu yüzde 93’lük oranın anlaşılması kolaylaşıyor.

PLASTİKLERİ ATIN, CAM KULLANIN
Aldığınız gıdaların cam ambalajlarda olmasına gayret etmelisiniz çünkü BPA; obezite, kısırlık, meme kanseri, prostat kanseri, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Plastiğe adeta muhtaç bırakıldığımız en önemli gıda maddesi ise su. Arşivden pet şişeler ve içeriğini ifade eden numaralandırma sistemi hakkında yazdığım yazıya ulaşabilir ve su şişelerindeki tehlikelerden uzak durmayı başarabilirsiniz. BPA’dan uzak durmanın tek yolu, BPA içermeyen plastikleri tercih etmek ya da muhakkak cam kaplar kullanmaktır. Ancak plastikten uzak durmak neredeyse imkansız olduğundan hiç değilse mikrodalga fırınlarda plastik kap kullanmamaya çalışmalısınız.

HAŞERE İLACI SİNİR SİSTEMİNİ BOZAR
Gelelim haşere ilaçlarına… Haşere ilaçları, kansere neden olduğu gibi sinir sistemimizi de mahvedebiliyor. Ne var ki ülkemizde satılan sebze ve meyvelerin üçte biri bu zehirli maddelerle kaplı. Haşere ilaçları toksin içerir. Nörotoksin de buna örnektir. New York’ta küçük çocuklar üzerinde bir araştırma yapıldı, araştırma üç yıl boyunca sürdü. Araştırmada belli bir haşere ilacı miktarı ölçüldü. Çocuklarda bu madde ne kadar yüksekse; hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu da o kadar artıyordu. Otizm ve öğrenme güçlüğü de dahil…

SEBZELERİ SİRKELİ SUYLA YIKAYIN
Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma daha var ki, oldukça ilginç. Aynı miktarda besinle beslenen hayvanlar iki gruba ayrılmış ve gruplardan birinin besinine insanların maruz kaldığı ölçüde haşere ilacı eklenmiş. Aynı koşullarda yaşatılan hayvanların haşere ilacına maruz bırakılanlarının, diğerlerine oranla daha fazla kilo aldığı gözlemlenmiş. İki grup arasında yüzde 10 oranında kilo farkı olduğu ve bu fazlalığın karın bölgesinde toplandığı tespit edilmiş. Obezitenin sebeplerinden biri de bu ilaçlar olabilir. Bu tehlikeden uzak durmanın ilk yolu, sertifikalı organik gıdaya yönelmektir. Maddi imkansızlıklar söz konusu olduğunda organik gıda alınamayacak ise sebze ve meyveler sirkeli suda yıkanıp bol su ile durulanmalıdır.

Devamını Oku

Bilinçli hasta

Çocuk Sağlığını Tehdit Eden Yerler : Ortak Kullanım Alanları

Yayınlanma:

,

Hastalıklar kapalı ortamlarda daha hızlı yayılır. Pek çok hastalığın temelinde ise kişisel hijyen vardır. Ebeveynler, çocuklarına, başta el yıkama olmak üzere her türlü hijyen kuralını öğretmeli

Okullar, çocuk eğitimi için şüphesiz en ideal öğretim alanlarıdır.
Ancak çocuk sayısının fazla olması ve pek çok ortak kullanım alanlarının bulunması, hastalık riskini de beraberinde getirir. Özellikle mevsim geçişleriyle birlikte bağışıklık sisteminin zayıflaması, okul çağındaki çocukları hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilir. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, hastalıklar en hızlı kapalı ortamlarda yayılır ve pek çok hastalığın temelinde kişisel hijyen yer alır. Söz konusu okullar olunca, ebeveynlerin, çocuk hijyeni konusunda daha duyarlı olması gerekebilir. Nitekim, kalabalık ortamlar hastalığın yaygınlaşmasında aktif rol oynar. Çocuğunuzun kişisel hijyenine önem vermesi hem kendi sağlığı, hem de diğer okul arkadaşlarının sağlığı açısından önemlidir. Çocuğunuzun okuldaki enfeksiyon ve mikroplarla temasını engelleyemezsiniz.
Ancak hijyen alışkanlıkları edinmesini sağlayarak hastalık riskini azaltabilirsiniz.

HİJYEN NEDEN ÖNEMLİDİR?
Çocuğunuz hastalığa yakalandıktan sonra, mikroplar evinizdeki ailenin geri kalanına çabucak yayılabilir. Çocuklarda sık görülen soğuk algınlığı ve bağırsak enfeksiyonu, diğer aile bireylerine de geçebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun hijyen konusunu anlamasına yardımcı olmak; onun ve ailenin geri kalanının sağlıklı kalmasını sağlar.

El yıkama alışkanlığı kazanmalı 
Ellerin sık sık dezenfekte edilmesi, iyi bir hijyenin olmazsa olmazıdır. Özellikle okul gibi ortak kullanım alanlarının yaygın olduğu kurumlarda kapı kulpları, masa, sıra, tahta, tebeşir, tuvalet gibi alanlar enfeksiyon riski barındırır. Dolayısıyla el yıkama, okul kaynaklı enfeksiyonlarınönlenmesinin en etkili yoludur. Bu noktada sizlere düşen görev; çocuğunuza, ellerini hangi sıklıkla ve nasıl yıkaması gerektiğini öğretmektedir. İşe, çocuğunuza ortak kullanım alanları ve eşyalarını anlatmakla başlayın. Ellerin, ovuşturularak ve parmak aralarına su geçirilerek ortalama 20 saniye yıkanması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuza ayrıca aşağıdaki durumlardan sonraellerin yıkanması gerektiğinden bahsedin: 
 Tuvaleti kullandıktan sonra 
 Yemekten önce 
 Dışarıda oynadıktan sonra 
 Kirli bir şeye dokunduktan sonra 
 Öksürdükten, hapşırdıktan veya burnuna dokunduktan sonra 
 Hayvanları okşadıktan sonra 
 Eller kirli görünüyorsa 

Kahvaltıyı geçiştirmeyin 
Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür.
Yataklarından çıkmakta zorlanan çocuklarınızın beş dakika daha uyumalarına izin vererek, kahvaltılarını geçiştirmelerine neden olduğunuzu unutmayın. Okul çağı çocuklarının tükettiği besinlerde çeşitliliğin sağlanması gerekir. Unutmayın, çocukların boyları bu dönemde uzar. Bu dönemde, nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin sık tüketilmesi, yağ ve şekerin sınırlandırılması, vitamin ve minerallerin yeterli düzeylerde alınması gerekir.
Çocuğunuzun üç ana, üç ara olmak üzere günde altı öğün beslenmesine ve yediklerinin evde pişirilmiş olmasına özen göstermeniz yeterli. 7-14 yaş arası, en hızlı boy uzamasının yaşandığı dönemdir. Bu yaş grubundaki çocuklar, diğerlerine oranla çok daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarlar.
Süt, yoğurt, peynir ve ayran gibi gıdalar bu yaş aralığındaki çocukların günlük diyetlerinde mutlaka yer almalıdır.

Kantin ve yemekhaneler önemli 
Eminim okul seçiminde öncelikli kriterleriniz farklıdır ancak çocuğunuzun başarısı için okullarda sunulan yemek alternatifleri, mutlaka ilk üçte yer almalıdır.
Özel okulların birçoğunda, tabldot usulü yemek servisi yapılıyor. Böyle durumlarda yemeklerin nereden geldiğini ve nasıl bir ortamda hazırlandığını mutlaka irdeleyin. Yemek servisi yapılmayan okullarda durum daha tehlikeli. Çocuğunuz, genelde fastfood mönülerin bulundurulduğu okul kantinlerine mahkumlarsa, üşenmeyecek ve beslenme çantası hazırlayacaksınız demektir! Unutmayın, çocuklar duyduklarından çok gördüklerini yaparlar.

Alerjik hastalıklara göre yiyecek listesi yapın
Aktif enfeksiyon kadar alerjik rahatsızlıklar da eğitim döneminin aksamasına neden olabilecek bir konudur. Alerjik rahatsızlıklar yetişkin bireylerin keyfini kaçırabildiği gibi çocuklarda da huysuzluğa neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu okul öncesinde doktor kontrolüne götürün ve alerjik durumu ile ilgili bilgi alın. Ayrıca okul evinize uzaksa, olabilecek alerjik reaksiyonlara karşı okulun bulunduğu konuma yakın hastanelere göz gezdirin. Çocuğunuzun gıda alerjisi bulunuyorsa, evden ayrılmadan önce bir yemek listesi hazırlamanız size yardımcı olacaktır. Çocuğun beslenme çantasında, alerjisi bulunmayan aperatif yiyecekler, meyveler ve gıdalar yer almalıdır. Ayrıca olası bir alerjik reaksiyon durumunda ilaçlarının yanında olduğundan emin olun.

Su tüketimine teşvik edin
Çocuğunuza su tüketimi için, susamayı beklememesini aşılayın. Su, hem insan bedeni, hem de ekolojik dengenin devamı için hayati öneme sahip en önemli şeydir desek abartmış olmayız. Eminim birçoğunuz, insan bedeninin dörtte üçünün sudan oluştuğunu söyleyen birilerini duymuşsunuzdur. İnsan bedeni, yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek için gün boyu su kaybına (dehidrasyon) uğrar. Dehidrasyon yok sayılacak olduğunda insan bedeni, tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmek için günde 2-6 litre suya ihtiyaç duyar. Ayrıca suyun bağışıklık sistemini hastalıklara karşı koruma gücü bulunuyor.

Devamını Oku...

Alternatif Sağlık

Refleks Terapi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Yayınlanma:

,

1-Refleks Terapi Nedir?

Tamamlayıcı Tıp yöntemlerinden birisi olarak kullanılan refleks terapi genelde yüzden yapılan el ve ayaktan da uygulamaları olan beyinle ilgili sinir noktalarının uyarılması ile beynin yeniden eğitilmesini, adapte olmasını, hücreler arası bağlantıların artmasını sağlayan bir tedavi şeklidir.

2-Refleks Terapinin, Refleksolojiden farkı nedir?

Refleks terapi de beyinle ve organlarla ilgili sinir noktaları direk yüzde olduğu için refleksolojiye göre daha etkili bir yöntemdir. En önemli farklı ise refleksoloji genelde tek düzedir ve refleksolojiye ait ayakaltından uygulanan harita herkese, her hastalığa aynı şekilde uygulanır. Bu da farklı hastalık grupları için aynı şekilde uygulanan refleksoloji tedavisinin ne kadar etkili olabileceği noktasında soru işareti oluşturmaktadır. Ancak refleks terapi tamamen kişiye özgü olarak planlanan içerisinde sinir noktaları, organ haritaları, lenfatik sistem, hormonal sistem, kas iskelet sitemi, beyin loblarının olduğu daha komplike bir tedavi seçeneğidir. Refleks terapinin en büyük gücü ise kişinin ihtiyaçlarına göre tedavi programının belirlenmesidir. Refleksolojinin tekdüze, refleks terapinin ise daha komplike bir sistem olması refleks terapi için başarı ihtimalini arttırmaktadır. Bizler refleks terapi sonrası yüzden yaptığımız uygulamalara ek olarak bazı hasta gruplarında ayakaltından çalışmaktayız ancak yaptığımız bu çalışmada tespit edilen blokasyonlara göre belirlenip kişiye uygulanmaktadır. Bu yüzden tamamlayıcı tıp yöntemleri arasında kullanılan refleks terapi oldukça etkili bir yöntemdir.

3- Blokasyon nedir?

Tedavi sırasında terapistin elinin altında hissettiği kum tanesi veya fındık büyüklüğünde olan bölgelerdir. Bu noktaların en çok veya en büyük olanına göre tedavi şekillenir. Blokasyon oluşan noktalar oluştuğu bölgeye göre o meridyenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olurlar.

4-Şuan hangi organa çalışıyorsunuz hissetme imkanım var mı?

Tedavi sırasında en çok sorulan soru olabilir. Örneğin kişiye mide cevabını verdiğimiz zaman kişi ‘mideme çalıştığınız için bu değişimi hissedebilir miyim’ diye sormaktadır. Aslında blokasyon nedir kısmında bu soruyu kısmen de olsa cevaplamıştık. Biz sadece mide bölgesine değil mide ile bağlantılı olan meridyene çalışıyoruz. Bu sistemi içerisinde sıvı akan bir boruya benzetirsek herhangi bir bölgede oluşan problem tüm meridyeni etkileyebilir. O yüzden mide üzerine yapılan çalışmayı genelde kişiler hissetmezler.

5-Refleks Terapi nasıl etki ediyor?

Refleks terapi de yüz, el ve ayakta ki sinir noktalarına yapılan uyarılar ile ilgili organ/kas/hormon merkezi sinir sistemi sayesinde uyarılır ve sonuç olarak kaslarda, organlarda ve hormonlarda dengeleme cevabı açığa çıkar.

6-Refleks Terapiden sonra ne yapmam gerekir?

Tedavi sonrası terapistler olarak bizler kişiyi 5 dakika yatırıyoruz kalktıklarında bir anda baş dönmesi yaşamamaları için. Kişi terapi sonrası bol su içmelidir.

7-Yan etkisi var mı?

Herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece terapi sonrası uzun süre yatmaya bağlı kısa süreli baş dönmesi yaşanabilir. Aynı zamanda metabolizma hızlandığı için kişi daha fazla tuvalete çıkabilir. Bu ufak detaylar dışında genel olarak hiçbir yan etkisi yoktur.

8- Seans süresi ne kadar?

Seans sayıları kişiden kişiye değişmektedir. Mesela migren hastalığında ortalama 10-15 seans sürerken, nörolojik hastalıklarda 6 ay/ birkaç yıla kadar çıkmaktadır bu süre.

9-En çok hangi tip hastalar size başvuruyor?

Genel olarak nörolojik hastalıklar, engelli çocuklar, demans, alzeimer, zayıflama, hamilelik sonrası depresyon, öğrenme güçlüğü hatta kanser hastalarına bile çalışıyoruz. Ancak özellikle yüz felci konusunda birçok kişi kliniğimize başvuruyor. Bunun sebebi de refleks terapi bu alanda çok başarılı ve genel olarak da baktığımızda yüz felci geçirmiş hastaların birçoğu ilaç veya fizik tedaviden fayda göremedikleri için alternatif olarak refleks terapiye yöneliyorlar.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

Bel Ağrısı Nelerden Kaynaklanabilir?

Yayınlanma:

,

Tüm yapıları sağlıklı bir belde ağrı görülmez. Belim ağrıyor diyorsanız mutlaka herhangi bir yapıda; kas, eklem, bağ, omurlar arasındaki yastıkçıkların herhangi birinde patoloji var demektir.

Bel ağrısı yetişkinlerde çok yaygın görülen bir semptomdur. Her insan yaşamı boyunca bir defa da olsa bel ağrısı yaşamıştır. Az da olsa bilinemeyen sebeplerden dolayı oluşabilen bel ağrıları da vardır. Ağrı aniden başlayabilir, gittikçe şiddetlenebilir, tek veya çift taraflı olabilir veya kalçadan aşağıya doğru yayılabilir.

Peki bel ağrıları nelere bağlı oluşmaktadır?

Omurlarda, kalça kemiğinde, karında veya sinir çıkışlarında meydana gelen travmalardan kaynaklı olabilir.

Bel fıtığı veya postürel değişiklerden kaynaklı mekanik bel ağrısı olabilir

Omurilik kökenli bir hastalıktan kaynaklı olabilir; MS

Omurilikte, omurganın içinde veya dışında, karın içi bölgede veya bacağa giden sinirlerde tümörden kaynaklı olabilir.

Diyabet hastalarında bacağa giden sinirlerin etkilenmesine bağlı olabilir.

Osteoporoz gibi kemik dejenerasyonundan kaynaklı olabilir.

Enfeksiyona bağlı tüberküloz, brusella, diskit gibi durumlarda açığa çıkabilir.

Kalça kemiğinde ve omurlarda meydana gelen kırıklar ağrının kaynağı olabilir.

Bel ağrılarının kaynağı genelde disklere binen yüke bağlıdır. Disklerin zamanla deforme olması, hastalığa bağlı etkilenmesi veya travmatik yaralanmaları sonucu diğer yapılarda da problem açığa çıkmasına sebep olur.

Bu ağrıların %30’u kronikleşmektedir ve sürekli meydana gelmektedir. Doğru teşhis ve tedaviyle ortadan kaldırılabilir.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve tıbbi tavsiye amaçlıdır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.