Hiç iki dilim baklava ile doydunuz mu? Bu mümkün değil. Rafine olsun veya olmasın, tüm şekerler kan şekerinizde hızla yükselmeye ve ani düşüşlere neden olur

Araştırmalara göre karbonhidrattan fakir beslenen insanlarda, yani daha az şekerli gıdalar yiyenlerde, depresyon benzeri bulgular ortaya çıkıyor. Bu araştırmayı yorumlayarak Ramazan ayı süresince oruç tutan kişilerde gözlemlediğimiz gerginliği açıklayabiliriz. Daha önce de defalarca vurguladığım gibi; eğer otuç tutmayı veya gündelik diyetimizi akıllı tercihler yaparak planlamaz isek, bu tip sorunlarla karşılaşabiliriz. Şimdi ise tatil zamanı; o halde bu dönemde de akıllı tercihler yapmamız gerekiyor.

MISIR ŞURUBU TEHLİKELİ
Geleneklerimiz gereği bayramlar ikramlarla geçer. Çalınan her kapıda şeker ile hazırlanmış bir tatlının önünüze gelmemesi neredeyse mümkün değil. Şeker, özellikle rafine beyaz şeker, birçok tatlının ana besin kaynağıdır. Geçmiş bayramı fırsat bilip sizlere şekerin bedeninize yaptıklarına kısaca değinmek istiyorum. Bir de tabi yüksek fruktozlu mısır şurubu var… Son zamanlarda Amerika’da adı mısır şekeri olarak değiştirilip kötü ünününden kurtulmaya çalışılsa da bu pek mümkün değil. Biz doktorlar, yapılan araştırmaları değerlendirdiğimizde, yüksek fruktozlu mısır şurubunu, yüzyılın en kolay ulaşılabilir zehiri olarak adlandırıyoruz. Bu isim değişikliği üzerine tartışmalar sürse de, kullanımının insan sağlığına olumsuz etkilerini bizler anlatmaya devam edeceğiz.

 

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ