Sosyal Medya

Beslenme

Şeker Hastalığı Organlara Zarar Verebilir

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
Şeker Hastalığı Organlara Zarar verebilir

Şeker hastalığı, uç organ hasarı denilen problemlere yol açabilir. Yüksek seyreden şeker ve akabinde bozulan damarlar ile organların küçük damar sistemleri hasarlanır ve organ sorunları ortaya çıkar. Kalp dışında bu hastalıktan en çok etkilenen organlar arasında böbrekler ve gözler gelir.

Şeker hastalığının vücutta hangi organlara hasar verdiğini anlamak amacıyla bazı testler yapılmaktadır. İdrarda protein testi, şeker hastalığının böbreklere zarar verip vermediğinin izlenmesinde kullanılır. Diğer taraftan göz dibi muayenesinde şeker hastalığının göz damarlarını etkileyip etkilemediği izlenir.

YEDİKLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Şeker hastalarının en önemli sorunları aslında hastalıklarının onları fazla etkilemediği başlangıç dönemlerinde sanki hiçbir problemleri yokmuş gibi beslenmeye devam etmeleridir. O esnada kendimizi hasta hissetmiyorsak gerekli önlemleri almayız genelde. Tıpkı sigara veya alkolü hasta olana ve içemeyecek duruma gelene kadar bırakmamak gibi şeker hastaları da doğru beslenmeye başlamakta geç kalıyorlar. Son günlerde yediklerinizi gözden geçirmelisiniz. Kan şekerini sadece şeker ve şekerli yiyecekler yükseltmez. Şeker, bal, reçel, pekmez, marmelat, tatlılar, dondurma ve meşrubatlar; kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve beslenme alışkanlıklarınızın arasından mutlaka çıkartılmalıdırlar. Daha yavaş olmakla birlikte ekmek, pilav, makarna, çorba, simit, leblebi, kuru baklagiller, meyve, sebze, süt ve yoğurt gibi yiyecekler de kan şekerini yükseltir. Vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılayabilmek için ikinci gruptaki kan şekerini yavaş yükselten yiyecekler tercih edilmeli ve bunlar belirli ölçülerde yenmelidir.

KARBONHİDRATI AZALTIN

Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri artırdıysanız, bunları kabul edilebilir düzeye indirmeniz gerekir. Şeker hastalarında günlük kalorinin yüzde 50’si karbonhidrattan oluşmalıdır. 1600 kalori alınıyorsa 800 kalorisi karbonhidrat olmalıdır. Bu karbonhidratın da glisemik indeksi düşük olan yani şeker oranı düşük (yüzde 50 ve altında) olanlar tercih edilmelidir. Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlara başlıca kompleks karbonhidrat diyoruz. Çünkü bedenimiz bunları sindirim esnasında parçalarken daha fazla zaman harcıyor ve emilim geciktiği için de kan şekeri ani yükselmeleri ile karşılaşmıyoruz. Rafine şeker, şeker ile yapılan tatlılar, glikoz veya früktoz şurupları ihtiva eden her türlü hazır gıda, beyaz unla yapılan gıdalar, pilav, patates, börek ve çörek tüketilmemelidir. Günlük öğünlerin içermesi gereken beş besin grubu vardır. Bunlar; tahıl ve nişasta, et ve alternatifleri, sebze, meyve, süt ve alternatifleridir. Bu da; çeyrek tabak meyve, çeyrek tabak sebze, çeyrek tabak protein, çeyrek tabak tahıl ve bir bardak süttür.

ÇOK SUSUYORSANIZ …

Şeker tadında olup da enerji vermeyen tatlandırıcıları; çay, kahve, ıhlamur, süt gibi içeceklerle komposto, sütlaç, muhallebi gibi yiyecekleri tatlandırmada kullanabilirsiniz. Tablet tatlandırıcılar, pişirme ile tat değişikliğine uğrayabileceğinden, hazırlanan yiyecek ocaktan indirildikten sonra ilave edilmelidir. Alınan su miktarı gözden geçirilmelidir. Beklenmeyen sıvı kayıpları (kusma, aşırı terleme, ishal, aşırı idrar) olmadığı sürece 70 kg ağırlığında bir insan için ortalama 1.5-2 litre sıvı tüketilmelidir. En iyi içecek sudur, ancak kafeinsiz ve şekersiz diğer sıvılar da tüketilebilir. Diyet ve su tüketiminde anormallik yoksa bir hastalık başlangıcı kan şekerini yükseltmiş olabilir. Özellikle kusma, ishal gibi durumlar, infeksiyon, infarktüsler kan şekerinde yükselmeye yol açabilir. Zaman geçirmeden bu hastalıkların tedavisinin yapılması gerekir. Bahsetmiş olduğumuz durumların normal olduğu ve kurallara uyulduğu halde kan şekeriniz yüksek seyrediyorsa, belki de artık kullandığınız ilaçlar şekeri kontrol etmekte yetersiz olabilir; bu durumda doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

BİLGİLENDİRME KARTI CÜZDANINIZDA OLSUN

Umulmadık zamanlarda kan şekeri çok yüksek veya düşük olabiliyor. Özellikle şeker hastalarında yanlış beslenme ile ani ve çok yükselen şeker veya insülin dozu problemi ile oluşan ani şeker düşmeleri ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Şekerin yüksekliği bazen kanın fazla asitli hale gelmesi ile koma gibi bir duruma sebebiyet verebilirken diğer taraftan ani düşen ve düşük seyreden şeker beyninizde sorun yaparak metabolik kaynaklı şuur kayıplarına sebep olabilir. Bu sebeple şeker hastalarına hep, yanlarında şeker hastası olduklarını belirten bir tanıtım kartını bulundurmaları gerektiği önerisinde bulunuyorum. Bu özellikle hipoglisemi yani şeker düşüklüğü komasında çok işe yarayacaktır. Bu kartınıza endokrinoloğunuzun ve yakın ailenizin irtibat bilgilerini de yazabilirsiniz. Unutmayın ki baygın bir hastaya yapılacak olan doğru yardımı ancak o kişinin sağlık geçmişini bilmek sağlar. Bu sebeple bilgilendirme kartlarının cüzdanınızda olması hayatınızı kurtarabilir.

HİPOGLİSEMİ İÇİN ŞEKER YİYİN

Kan şekeri düşüklüğü yani hipoglisemi atağı için üç-dört kesme şeker yiyebilirsiniz. 15 dakika sonra şekeri ölçün; hâlâ düşük ise tekrar aynı şekeri alın. 15 dakika sonra ölçün yine düşük ise artık sağlık yardımı almanız gerekiyor demektir. Kan şekeri yüksekliği ile ilgili sorun yaşamamak için şeker ilaçlarınızı yanınızdan eksik etmemelisiniz. Eğer insülin kullanıyorsanız yanınızda her daim yeterli miktarda insülin bulunmalıdır. Kan şekeri düzenlenmesinde her hastanın kendine göre bir normali var. Kimisi 200-250 mg arasını kendisi için normal görüyor, kimisi ise 180-200 mg değerlerini normal görüyor. Esas olarak bizler için kan şekeri normalleri hiç değişmiyor ve hastaların da bu normallere riayet etmelerini istiyoruz. Kan şekeri hedefleri açlık 70-130 mg, yemekten bir-iki saat sonra 180 mg altında olmalıdır. Her ölçümde tutturamayabilirsiniz belki ama normal değerleri yakalayana kadar tedaviniz sürekli olarak düzenlenmelidir.

MUTLAKA BİR DOKTORA DANIŞIN

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bazen doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Özellikle kan şekerinde karşılaştığınız yukarı veya aşağı yönlü aşırı anormallikler başta olmak üzere şeker doktorunuz adeta diğer sağlık problemlerinizde de size yönlendirme konusunda yardımcı olacaktır. Kan şekeriniz, ölçümlerde iki kezden daha çok sayıda 250 mg/dl den yüksekse, kan şekeriniz sürekli düşük seyrediyorsa, başka bir hastalığa maruz kaldıysanız, yan etkiler sebebiyle başka ilaç kullanamıyorsanız, kalıcı midebağırsak sistemi ile ilgili şikayetleriniz varsa veya ne yapacağınızı bilemez haldeyseniz; mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Beslenme

Sağlığa Iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Beslenme

Sağlığa iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Beslenme

Kabızlığa Önlemler

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

Kabızlığa Önlemler

Olgunlaşmış muzlar, kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilecek iyi bir lif ve potasyum kaynağıdır. Ancak yeşil muz; şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir

Hemen hemen herkeste görülen şişkinlik ve kabızlık en büyük sağlık sorunlarımızdan birisidir. Sabahları rahatlıkla giyebildiğiniz kıyafetlerinizin, akşama doğru sizi sıkmaya başladığı oluyor mu? Cevabınız evetse, kabızlığın neden olduğu komplikasyonların günlük yaşam kalitenizi düşürmesine izin vermeyin. Bu haftaki önerilerime kulak verip kabızlığa önlemler alabilirsiniz.

Hazır gıdalara son!

Her fırsatta hazır gıdaların sağlığınıza ne gibi zararları olduğundan bahsediyorum. Bağırsaklarınızın sorunsuz çalışması için de doğru bir beslenme programına sahip olmanız gerekir. Hazır gıdalar, yağ oranları yüksek olduğu için sindirim sisteminizi yavaşlatır ve kabızlığa neden olur. Bu durumun en büyük nedeni ise hazır gıdaların raf ömrünü uzatan ancak doğal sindirim süreçlerimizi maalesef yok eden fruktanlar ve karbonhidratlarla dolu olmasıdır. Fruktanlar; ekmek, makarna ve krakerler gibi gıdalarda bulunur ve şişkinlik, kabızlık, ishal ve gaz gibi belirtilere neden olur. Hazır gıdalar yerine lif oranı yüksek olan meyveler, sebzeler, fasulye, fıstık, kahverengi pirinç, buğday ve yulaf gibi gıdaları beslenme listenize ekleyin. Uzmanlar, kabızlık problemi yaşamamak için günde 25 ile 30 gram arasında lif alınmasını öneriyor.

İKİ BARDAĞI GEÇMEYİN

Kafeinli içeceklerle vedalaşın

Kafein ve alkol; vücudunuzu, düzgün bir bağırsak hareketi yapmasını sağlayan hidrasyondan alıkoyabilir. Kabızlığın en sık görülme nedeni kişinin çok az miktarda su tüketmesinden kaynaklıdır. Fazla alkol ve kafeinli içecekler vücuttan suyu çektiği için kabızlığa neden olur. Alkol, anti-diüretik hormonu (ADH) engeller ve bunu yaparken de kişinin sık idrara çıkmasına neden olur. Kafein de bazı kişilerde ishale tam tersi etki yapabilecek bir uyarıcıdır. Yeterli su tüketilmemesinden kaynaklanan kabızlığı engellemek için günlük 2 litre su tüketmeye çalışılması gerekir.

Süt ve süt ürünlerinin fazlası zarar 

Süt ve süt ürünleri tüketiminde zaman zaman aşırıya kaçılması da kabızlığa neden olan bir başka etkendir. Araştırmalarda günlük olarak 1 litre veya üzeri süt tüketen kişilerde kabızlık vakaları ile karşılaşılmıştır. Bu durumun nedeni İmmunoglobin G (IgG) isimli, kabızlığa neden olan bir süt proteini türüdür. Bu nedenle günlük iki bardağı geçmeyecek şekilde süt içmekte, aşırıya kaçmamakta fayda var.

Hareketsiz yaşam olumsuz etkiliyor 

Egzersiz yapmanın vücudu düzenleyici bir etkisi olduğunu biliyorsunuz. Tam tersi hareketsizlik ise birçok olumsuz duruma neden olur; kabızlık da bu durumlardan birisi. Az miktarda fiziksel aktivite kabızlık için büyük bir risk faktörüdür. Bağırsak hareketinin azalması, bağırsakta daha az kan akımı ile ilgilidir. Egzersiz, sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudun hayati organlarına olan kan akışını artırır ve metabolizmayı artırır. Yaşlılar, genç insanlara kıyasla daha sakin bir yaşama eğilimi gösterirler ve bu nedenle kabızlık riski daha yüksektir. Fiziksel açıdan aktif insanların, aktif olmayan insanlara göre kabızlığa yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme ve yoga gibi herhangi bir egzersiz türü, kabızlıklarla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Yeterli miktarda su için 

Eğer kabızlıktan muzdaripseniz, daha fazla sıvı içmek bu durumu rahatlatmayabilir. Bununla birlikte düzenli olarak bol miktarda su içmek kabızlık riskini azaltır. Birçok gazlı içecek, dehidrasyona neden olan ve kabızlığı kötüleştirebilen kafeini içerir.

Doktorunuza danışın 

Demir ve kalsiyum takviyeleri kabızlığa neden olabilir çünkü bu takviyeler sindirim sisteminin kasılmalarını yavaşlatabilirler. Ancak bu tip vitaminleri alırken dikkat etmek gereklidir. Takviyeler, doktorlar tarafından belirli bir eksiklik varsa önerilir. Bu nedenle eğer bu takviyeleri almanızı gerektiren tıbbi bir durumunuz varsa ve bağırsakta herhangi bir yan etki oluşturduysa, doktorunuzdan alternatif seçenek isteyebilirsiniz.

Yeşil muz kabızlığın nedeni 

Olgunlaşmış muzlar, kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilecek iyi bir lif ve potasyum kaynağıdır. Ancak olgunlaşmamış muzlar ise tam tersi kabızlığa neden olabilir. Yeşil muz, genel olarak sağlıklı kabul edilmekle birlikte bazı kişilerde şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun nedeni ise yeşil muzda kabızlık riskini artırabilen nişastanın bol miktardabulunmasıdır.

KAHVERENGİSİNİ TERCİH EDİN

Pastadan uzak durun 

Hamur işleri ve pastalar, yağ oranı yüksek, lif oranı ve sıvı miktarı düşük seçeneklerdir. Bu nedenle her ne kadar görünümleri size oldukça cazip gelse de pastalar ve hamur işi ürünler yüksek oranda işlenmiş gıdalar içerir ve kabızlığa davetiye çıkarır.

Pirinç sindirim sistemini zorlar 

Karbonhidratlar çoğunlukla bağırsak sağlığınız için iyidir ancak beyaz pirinç, kahverengi pirince göre lif açısından yoksundur. İkisi arasında bir seçim yapmanız gerekirse, daha sağlıklı bir bağırsak için kahverengi pirinci tercih edin.

Kabızlıkla ilgili bilmeniz gerekenler

 Kabızlık genellikle yiyeceklerden çok fazla su absorbe edildiğinde ortaya çıkar.
 Kabızlığın sebepleri arasında fiziksel hareketsizlik, bazı ilaçlar ve yaşlanma bulunur.
 Bazı durumlarda kabızlık yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir.
 Müshil gibi ilaçlar kabızlığa son çare olarak kullanılmalıdır.

Kabızlığın belirtileri

Kabızlığın ana semptomları, haftada iki defa dışkılama, dışkının yumrulu veya sert şekilde olmasıdır. Diğer semptomlar ise şöyledir:
 Karın ağrısı
 Karın krampları
 Şişkinlik ve mide bulantısı
 İştah kaybı

Tedavisi için…

Çoğu vakada, kabızlık herhangi bir tedavi veya sağlık riski olmadan kendiliğinden çözülür. Ancak tekrarlanan kabızlıkların tedavisi, daha fazla egzersiz yapma, lif tüketme ve yeterli miktarda su içme gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir. Genellikle, müshil gibi ilaçlar çoğu kabızlığı başarılı bir şekilde tedavi etse de yalnızca gerektiğinde kullanılmalıdır. Daha ciddi durumlarda, kişinin reçeteyle satılan bir ilaca ihtiyacı olabilir. Kabızlığın altında yatan nedeni anlamak önemlidir.

Kabızlık için doğal çözümler konulu videomuzu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.