Saçlarınızı kazıtmak daha gür çıkmalarını sağlayabilir mi? Hamile bir kadının saçını boyatması ne kadar doğru? Siz de kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilere inanıyorsanız; işte bilimsel gerçekler

Güneş ışınları, boya ve kimyasallar, her gün çektirdiğiniz fönler veya elinizden düşmeyen şekillendiriciler… Her sabah yastığınızda gördüğünüz saç tellerinin artan sayısı, ileride kel bir birey olacağınız inancını tetikliyor ve etrafınızda gördüğünüz gür saçlara sahip kişilere özenmeye başlıyorsanız, bu durumdan kurtulmak için aldığınız tavsiyeleri uygulamaya başlayacak kıvama gelmişsiniz demektir. Bu durumu yaşayan hemen herkes bir kez olsun saçlarını kazıtması gerektiği tavsiyesini işitmiştir. Günümüzde yetişkinler için uygulanması zor olan bu yöntem, genellikle küçük yaştaki çocuklar üzerinde deneniyor. Aile büyükleriyle dışarı çıkan çocukların bir kısmı bu inanış sebebiyle saçları kazıtılarak geri geliyorlar.

KAZITMAK ÇÖZÜM MÜ?
Bu yöntem gerçekte işe yarar mı? Bu sorunun cevabını bundan yıllar önce merak eden bilimadamları bir araştırma yapmışlar. 1928 yılında bir grup gönüllü üzerinde yürütülen araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Gönüllülerin saçlarının bir kısmına hiç dokunulmazken belirlenen bir kısmı kazınmış. Yeniden uzayanlar ve hiç kazınmamış saçlar eşit şartlarda incelenmiş ve aralarında hiçbir fark görülmemiş! Tek bir araştırmanın sonucuna yüzde 100 itimat etmeyen bilimadamları bu alanda çalışmalar yapmaya devam ettilerse de toplamda beşe ulaşan araştırma sonuçları ilk verileri değiştirememiş. Bizzat deneyenlerin ya da yakınları üzerinde bu yöntemi test edenlerin, ‘Bizzat şahit oldum, saçlar kazındıktan sonra yeni gelenler çok daha kuvvetli ve canlı’ dediklerini duyar gibi oluyorum. Her konuda delil ile hareket eden tıp bilimi, size böyle düşündüren sebepleri de araştırmış ve tamamen psikolojik bir etki olduğunu saptamış.

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ