1 / 7
{klavye yön tuşlarını kullanın} ← →

Kalp hastalarına uygulanan obezite cerrahisinin kalbe zarar vermektense koruduğu, kalbi asıl yoranın şok diyetler olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlandı

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sağlıklı bir kalbimiz olması gerekir ve bu ikisi daima doğru orantılıdır. Kalp sağlığına dikkat etmek ve bu süreci iyi yönetmek, yaşlanma etkilerini azaltarak, uzun ve sağlıkla yaşanan bir ömre kavuşmamıza yardımcı olur.
Kalp ile ilgili en fazla bilinen gerçek boyutudur, genellikle bir insanın yumruğu kadar büyüklüktedir. Sadece boyutunu doğru bildiğimiz kalbimizin aslında ne kadar büyük bir iş yaptığının genellikle farkına varamıyoruz. Bunu her fırsatta dile getirmeyi çok seviyorum çünkü kendisi fiziki boyut olarak olmasa da yaptığı iş açısından adının ifade ettiği kadar büyük bir organımız.
Bir insan kalbi, günde 100 binden fazla kez atarak yaklaşık 7 tondan fazla kan pompalamaktadır. Bu rakamlar, çalıştığını bile hissetmediğimiz bir organ için oldukça şaşırtıcı. Biz, bir su bardağı ile (ki bu kalbin bir seferde pompaladığı miktarın yarısını oluşturuyor) 7 ton civarındaki suyu bir günde su deposundan yere boşaltabilir miyiz acaba? Aslında bu rakamların büyüklüğü bize kalbimizi daha fazla düşünmemiz ve korumamız gerektiğini söylüyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, toplumun yüzde 5’lik kesiminin kalp krizi deneyimi olan insanlardan oluştuğu görülmüş. Bütün toplumun da yaklaşık 1/3’ünden fazlası potansiyel kalp hastası olma riskini taşıyor. Ancak neredeyse bu kadar insanın da kalp krizi konusunda hiçbir fikri yok.

1 / 7
{klavye yön tuşlarını kullanın} ← →