Baharatlar, pişirdiğiniz yemeklerin daha sağlıklı olmasını sağlayan, doğada bulunan lezzet silahlarıdır. En iyi tarafları ise; kanserden kilo vermeye, şekerden ağrılara kadar pek çok hastalığa iyi gelmeleridir

Yemeklerinize baharat eklemek, aslında onların birçok şekilde sınıf atlamalarına sebep olur. En başta tat zenginliği sağlarken diğer taraftan içerisinde bulunan antiokisdanlar, vitaminler ve özel tıbbi etkileriyle sağlıklı bir yemek haline dönüşmesine de neden olurlar. Bunlardan bazıları kansere iyi gelirken bazıları da kilo vermenize yardımcı olabilir.

MİKROPLARI KIRIYOR
Baharatların özelliklerini anlatmaya geçmeden önce, herkesçe yapılan bir hatayı da söylemekte fayda var. Evinize bir baharat girdiyse sonsuza dek o evde kalıyor… Mısırlılar baharatları ile defnedilirmiş, hatta bazıları hangi baharatları yanında götürmek istediğini bile dile getirirmiştir. Siz siz olun, mutfağınızda eskiyen baharatları atın, onlarında bir ömrü var! Baharat deyince bazı bitkilerden elde edilen tohumları, kökleri, meyveleri ve bazı bitkilerin yapraklarını kastediyoruz. Baharatların birçoğunun mikrop kırıcı özelliği vardır, bu sebeple sıcak iklimlerde daha fazla kullanıldığı düşünülmüştür. Sağlık uygulamaları bir tarafa, baharatları ülke olarak yemeklerimize lezzet katmaları için de yaygın olarak kullanıyoruz fakat bu kadar hayatımızın içindeyken birçoğunun ne işe yaradığını bilmiyoruz.

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ