Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Kulaklarınıza Dikkat Edin

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
kulaklarınıza dikkat edin

İşitme kaybı, sadece etrafınızdaki sesleri duymamanız demek değildir. Bu durum; diyabet, Alzheimer, Demans veya gizli tümörler gibi hayati hastalıkların habercisi olabilir

Zil ya da kulakta çınlama sesi, ağrı, baş dönmesi, zor işitme, kulak iltihabı ve denge sorunu gibi semptomlar, kulaklarınızda bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Bu semptomların erkenden fark edilip dikkate alınması gerekir. Kulaklarınızı dikkatle dinleyerek ani işitme kayıplarına karşı önlem alabilir, ağrılı enfeksiyonlardan ve kulak rahatsızlıklarından korunabilirsiniz. Kulaktaki semptomlar, genellikle işitme kayıplarına yol açar. Tipik işitme kaybı, artık çevrenizdeki hiçbir sesi duymamanız demek değildir; tanısı koyulmamış diyabet veya gizli tümörler gibi vücuttaki pek çok hayati hastalığın habercisi de olabilir. Yapılan araştırmalara göre; işitme kaybı olan insanlarda Alzheimer ve Demans (Bunama) hastalıkları gözlenmiş. Bu yüzden kulaklarınıza dikkat edin. Peki kulak hastalıklarının semptomları neler? İşte o tuhaf işaretler:

YAŞ FAKTÖRÜ

İşitme, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha zayıf bir hal alır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; 65-74 yaş arasındaki her üç kişiden birinde işitme kaybına rastlanmış. 75 yaş üzerindeki insanların ise neredeyse yarısının işitme güçlüğü çektiği belirtilmiş.

YÜKSEK SES

İşitme kaybı sadece yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan bir durum değil. Yaşam tarzı, kulak sağlığında büyük bir rol oynamaktadır. Yüksek sesli müzik dinleme, yüksek sesli ortamlarda uzun süre vakit geçirme, sigara içme ve genetik faktörler, işitme kaybını önemli ölçüde etkiler. İşitme kaybı, tek kulakta ortaya çıkabildiği gibi iki kulakta da eş zamanlı ortaya çıkabilir.
Her iki kulakta ortaya çıkan işitme kaybı, eşit şekilde ilerleyip tedaviye sonuç vermeyen düzeylere gelebilir. Bir konser sonrası kulaklarınızın saatlerce çınladığını duyabilirsiniz. Uzun süre yüksek sese maruz kalmak, iç kulaklarınızdaki hücrelerde kalıcı hasar meydana getirebilir.
Elbette işitmeniz birkaç gün sonra normale dönecektir. UCLA Tıp Merkezi Odyoloji Direktörü Alison M. Grimes’a göre; yetişkinlerdeki işitme kaybının bir numaralı nedeni gürültüye maruz kalmadır.

KULAK ÇINLAMASI

Kulak çınlaması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

ZİHİN YÖNETİMİ

Kaygı, depresyon ve ruh halindeki sürekli değişkenlik, kulak çınlamalarına neden olabilir. Newman’a göre, kulak çınlaması, ruh sağlığını tehdit edici şekilde kendini hissettiriyorsa; beyin, kulak çınlamasına daha fazla dikkat ediyor. Bu durum da negatif düşünceleri ve olumsuz ruh hallerini ortaya çıkarıyor.

DURUŞ

Bir şeyler izlemek için bilgisayar başında olan kişilerde ya da mobil cihazlarda çok fazla vakit geçiren insanlarda, kulak çınlaması meydana gelebilir. Dik oturmak, fark yaratabilir.

DİŞ SAĞLIĞI

Çiğneme; çınlama tetikleyicisi olabilir. Çiğneme için kasları kontrol eden beyin merkezleri ile işitme sistemine bağlı olanlar arasında bir bağ bulunur. 2012 yılında yapılan bir araştırma; çınlama bozukluğunu, çene ağrısının şiddetiyle ilişkilendirmiş. Diğer araştırmalar, çene sorunları olan kişilerin kulak çınlamasına daha yatkın olduklarını ve bazen de çenelerini hareket ettirerek başlarındaki sesi kontrol edebildiğini gösteriyor.

İLAÇ KULLANIMI

Bazı depresyon ve antidepresan ilaçları, kulak çınlamasını artırabilir ve ciddi boyutlara gelmesine sebep olabilir. Kanser ilaçları, antibiyotikler ve hatta bazen ağrı kesiciler de kulak çınlamasını olumsuz etkileyebilir. Eğer çınlamanın kullandığınız ilaçla arttığını düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza görünün.

UYKU DÜZENİ

Uyku alışkanlığınızı iyileştirmek, kulak çınlamalarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Mesela öğleden sonra kahveden uzak durarak kafein almaktan kaçınarak düzenli bir uyku alışkanlığı sağlayabilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce sizi rahatsız edebilecek tüm faktörlerden kaçınmaya çalışın.

KULAK TEMİZLİĞİ

Kulak kepçenizi narin hareketlerle temizleyebilirsiniz ancak kulak içi temizliğinin sakıncalı bir davranış olduğunu unutmamak gerekir. Bazı insanlarda yoğun balmumu birikimi oluşturabilir ve bu birikim kulak zarını tahriş edebilir. Kulağınızı, kulak çöpü gibi yabancı cisimlerle kesinlikle temizlememelisiniz. Bu davranış, işitme kaybıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle doktora gidip muayene olmanızda fayda var.

SARI KİR İŞİTME KAYBI NEDENİ

Kümülatif işitme hasarı: MP3 çalar kulaklığı sizi kalıcı olarak sağır bırakmaz ancak kendinizi yüksek seslere maruz bıraktıkça, hasar da o kadar kötüleşir ve erken yaşta kulak sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Spor yaparken kulaklığınızın sesini açmak, araba kullanırken son ses müzik dinlemek ya da kapalı ortamda yüksek sese maruz kalmak, kulak sorunlarını beraberinde getirir. İşitme kaybı, bu nedenlerden ötürü gençlerde de görülebilir. Eğer bir ortamda yanınızda bulunan kişiyle normal ses seviyesinde konuşamıyorsanız ve aynı kişi sizi duymakta zorlanıyorsa, kulağınız risk altında demektir.

Tümör: Sık görülmese de, kulağı beyne veya iç kulağa bağlayan tümörlerin işitme kaybıyla ilgili olduğu söylenebilir. Hem işitme kaybı, hem baş dönmesi tümör habercisi olabilir. Bu tür semptomlarda detaylı muayene için doktora görünmek gerekir.

Basınç: Özellikle uçak seyahatlerinde, uçağın yükselmesi ve alçalması durumunda hissedilen basınç tamamen normaldir. Şişmiş bir boğaz veya kulak, orta kulaklarınızı boğazınıza bağlayan östaki tüpünüzü kapatabilir ve kulak zarlarının çevrenizdeki basıncı dengelemesini önleyebilir. Yutkunma, esneme, sakız çiğneme gibi hareketlerle basıncın dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Travma: Kafa travması, potansiyel olarak geri döndürülemez işitme hasarına neden olabilir. Kulağa alınan bir darbe kulak zarını patlatabilir, darbe sonrası ortaya çıkan kafa travması, orta kulaktaki kemikleri bozabilir. Eğer darbe şiddeti fazla ise işitme sıvısının iç kulağa boşalması, işitme kaybının kalıcı olarak kaybolmasına neden olabilir.

FAZLA HASSASİYET

Diyabet: Diyabet ve diyabete bağlı işitme kaybı, Amerika’nın en yaygın sağlık sorunları arasında bulunuyor. ABD’de yaklaşık 30 milyon insan, bu hastalıklarla uğraşıyor. Diyabetli insanlar, şeker hastalığı olmayan kişilerden yaklaşık iki kat daha fazla işitme kaybı yaşayabiliyor. Kesin neden bilinmemekle birlikte, araştırmacılar; diyabetin iç kulaktaki sinirlere ve kan damarlarına zarar verebileceğini düşünüyor.

Kalp hastalığı ve yüksek kolesterol: Kalp hastalığı, periferik vasküler hastalık, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol; kulak hasarına ve işitme bozukluğuna neden olabilir çünkü bu hastalıklar kan akışını engellerler.

Enfeksiyon: Kulak enfeksiyonları; ağrı, şişme ve acı hissine neden olabilir. Özellikle çocuklar için, kulak enfeksiyonları kalıcı olarak işitme duyularına zarar verebilir.

Kulak tıkacı oluşumu: Bu durum, tedavi edilebilir ve önlenebilir. Kulak tıkacı, kulakta kirin birikmesiyle meydana gelir. Herkesin kulağı balmumu yapar ve bazıları diğerlerinden daha fazla balmumu üretir. Buradaki bal mumu aslında hepimizin bildiği sarı kulak kiridir. Önemsiz gibi görünen kulak tıkacı oluşumu, işitme kaybına neden olabilir. Kulak kürenizi evde kulak çöpü gibi şeylerle temizlemeye çalışmak, sorunu daha da kötüleştirebilir.

Hiperaküs veya gürültüye duyarlılık: Hiperaküs, dünyadaki en ufak seslerin bile size yüksek gelmesi durumudur. Musluk sesi, kağıt buruşturmak, buzdolabının çalışma sesi, kalem oynatmak gibi günlük hayat sesleri size acı verebilir. Bu hastalığa neyin sebep olduğu belirsizdir.

Kulak sağlığı hakkında bilinmesi gerekenlerin bulunduğu bir başka yazımız için buraya tıklayın.

Devamını Oku
Yorum Yaz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.