Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Kulak Sağlığı Hakkında

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
Kulak Sağlığı Hakkında

Son derece hassas bir sistemle çalışan kulak, sadece işitmekle değil aynı zamanda vücudun dengede durmasıyla da görevlidir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklaşan kulağa su kaçma vakaları ve maruz kalınan yüksek ses, kulak hastalıklarında artışa sebep oluyor.

İşitme, insan hayatındaki en önemli duyulardan biridir. Buna rağmen şiddetli ağrılar yaşayana kadar hep ihmal edilir. Oysa dayanılması güç kulak ağrılarının sayısız sebepleri arasında, kalıcı hasar bırakma ihtimali olanlar da vardır. Bu sebeple kulak sağlığı önem verilmesi gereken bir konu ve sağlıklı kalması için ona zaman ayırmalıyız. Kulak da tıpkı diğer organlar gibi muhteşem bir sisteme sahiptir. Kabaca tarif edildiğinde üç kısımdan oluşur: Dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Bu kısımların her biri birbirleriyle bağlantılıdır.

Dış kulak, dışarıdan baktığımızda gördüğümüz, içeriye doğru bir kanalın uzanmaya başlamasıyla son bulan bölümdür. Kulak zarı bu kanalın sonunda yer alır ve dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayırır. Örs, çekiç ve üzengi adı verilen kemikçikler, orta kulakta yer alır ve sesin iç kulağa iletilmesinde görev alır. İç kulakta, sese son derece hassas hücre ve beyne giden işitme sinirleri yer alır. Ses, kulağa titreşim ve ses dalgaları halinde gelir. Sesin ilk çarptığı yer kulak zarıdır ve burada meydana getirdiği titreşim, orta kulakta bulunan kemikçiklerce hissedilir, böylece ses iç kulakta fark edilir ve buradaki işitme sinirince algılanır. Ardından sinir uyarıları haline dönüşerek beyne gider. En basit tarifiyle işitme böyle gerçekleşir. Son derece hassas bir sistemle çalışan kulak, sadece işitmekle değil aynı zamanda vücudun dengede durmasıyla da yakından ilgilidir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, basınç değişikliğine sebep olan uçak yolculukları, deniz ve havuzlarda yaşanan kulağa su kaçma vakaları ve maruz kalınan yüksek ses sebebiyle gelişen kulak hastalıklarında artış görülüyor.

UÇAK YOLCULUĞUNUN KULAĞA ETKİLERİ

Yaz aylarında uçak yolculuklarında ciddi bir artış oldu. Uçak yolculuğu sırasında yaşanan basınç farklılıkları birçok kişi için kabus gibi saatler geçirmek anlamına gelir. Orta kulakta meydana gelen basınç değişikliğine bağlı sıkışma ve benzer durumlar, şiddetli kulak ağrısından işitme kaybına kadar birçok önemli duruma neden olabilir. Yapılan araştırmalar, uçak yolculuğu esnasında kulak problemi yaşayanların sayısının hiç de az olmadığını gösterdi. Araştırma sonuçlarına göre, çocukların 3/2’si, yetişkinlerinse hemen hemen yarısı hayatı boyunca bir kez olsun uçak yolculuğuna bağlı kulak ağrısı yaşamış. Özellikle uzun uçak yolculuklarında basit yöntemler uygulayarak yolculuğunuzun rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Peki çoğu zaman dayanılmaz olan, hatta bazen hasar bırakan bu ağrılar, neden olur? Östaki borusu adı verilen kanal, burnun arka tarafından başlayarak geniz ile orta kulak arasındaki bağlantıyı sağlamakla görevlidir. Östaki borusu, hava akımını sağlayarak orta kulağın dış ortamda gerçekleşen basınç değişikliklerine uyum sağlamasına yardım eder.

ORTA KULAKTA KAN BİRİKEBİLİR

Orta kulak basıncı, uçak inişe geçtiğinde hızla düşmeye başlar. Orta kulakta meydana gelen hızlı basınç düşmesi, iç kulak zarının orta kulağa yani içe doğru çekilmeye başlaması demektir. Bu durum yaşanırken östaki borusu, vazifesini gerektiği gibi yapamazsa orta kulakta sıvı ve kan birikmesi meydana gelebilir. Bazı durumlarda, zincirleme olaylar gelişerek kulak zarı delinmesine kadar gidebilir. Basınç değişikliğine bağlı orta kulak problemleri; şiddetli kulak ağrısı, baş dönmesi, işitme kaybı gibi durumlarla sonuçlanabilir. Eminim birçoğunuz uçak iniş ve kalkışı esnasında sakız çiğnemek ya da ağzımızı açıp kapatmak gerektiğini duymuşsunuzdur. Bu hareketler, östaki borusunu açarak gerekli basınç dengesini sağlamaya yarar. Orta kulağa hava akımını sağlayan yapılar, yutkunma hareketinden etkilenerek basınç dengesinin sağlanmasına yardımcı olurlar. Bu sebeple iniş ve kalkış esnasında su içmek, uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Grip ya da nezle olanlar, hamileler ve hali hazırda kulak problemi yaşayanlar, uçak yolculuğundan önce mutlaka bir uzmana gitmeliler çünkü bu basit hareketler, onlar için yetersiz olabilir.

YÜKSEK SESİN KULAK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Devamlı yüksek sese maruz kalındığında, işitmeyle doğrudan ilgisi olan iç kulaktaki sinir hücrelerinde tahribat meydana gelir. Yüksek sese maruz kalındığında tahribata uğrayan hücreler, durumun devam etmesi neticesinde ölürler.

SİNİR HÜCRELERİ ÖLÜRSE HER ŞEY BİTER

Ölen sinir hücreleri içinse her şey bitmiş demektir çünkü bu durumun geri dönüşü yoktur. Peki ses, hangi düzeyde iken tehlike oluşturur? Sese olan hassasiyet kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak herkes için ortak sayılabilecek bazı noktalar vardır. Örneğin, kendi sesinizi duymak için bağırmanız gerekiyorsa, gürültü kulağınızda ağrıya sebep oluyorsa, çınlama başladıysa ve gürültü kesildikten sonra -geçici de olsa- işitme kaybı yaşıyorsanız; maruz kaldığınız sesin şiddeti sinir hücrelerinize zarar verecek seviyede demektir. Bunu fark ettiğinizde ortamdan uzaklaşamıyorsanız, kulağınızı pamuk ve benzer bir maddeyle tıkamak fayda sağlayacaktır. Sesin yoğunluk ve şiddeti; desibel, sesin saniyedeki titreşim sayısı ise frekans olarak ifade edilir. Uzmanlar, insan sağlığı için tehlikeli sınırın 85 desibel olduğunu söylüyor. Tehlikeli seviyedeki sese maruz kalma süresi, bırakacağı hasarla da doğru orantılıdır.

KULAĞINIZA SU KAÇARSA NE OLUR?

Özellikle çocuklar, kendilerini yeterince koruyamadıklarından sıklıkla kulaklarına su kaçırırlar. Peki kulağa su kaçarsa ne olur? Kulak, sadece işitme duyusu olarak vazife görmez. Aynı zamanda vücudun dengede durmasını sağlamakla da görevlidir. Bu sebeple kulağa giren herhangi bir yabancı cisim, en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Kulağa su kaçması, en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Fark edilmemesi imkansız bu durumun ilk belirtisi şiddetli ağrıdır. Sonrasında işitme kaybı, hatta iltihaplanmaya kadar gidebilir. Kişi bunu hissettiğinde, başını önce su kaçmayan tarafa sonra da su kaçan kulağın olduğu tarafa doğru hızlı ve hafif sert bir şekilde sallamalıdır. Bu yöntem işe yaramadıysa su kaçan kulak aşağıda kalacak şekilde uzanmalı ve yer çekiminin de etkisiyle sıvının dışarı çıkmasını beklemelidir. Daha önce kulak problemi olanlar ve kulak zarı delik olanlar için durum daha ciddidir ve sıvının orta kulağa inmesi çok daha kolaydır. Bu kişiler mutlaka kulak tıpası kullanmalıdır.

Kulak sağlığının öneminin vurgulandığı bir başka yazımız için buraya tıklayın.

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.