Şikayetini anlatamayacak yaşta çocuğu olan aileler, çocuklarının geniz ve burun akıntılarının renginden hastalık teşhisi koyurlar. Peki bu ne kadar doğru?

Hastalıklar, adeta kusursuz bir makina gibi işleyen bedenimizde bir şeylerin ters gitmeye ya da değişmeye başlamasıyla gelişirler. Kusursuz bir örtüyle örtünen bedenimiz, içeride neler olup bittiğini görmemizi engeller. Biz yetişkinler tam olarak mesajı alamasak da vücudumuzu dinleyebiliriz. Ya çocuklar? Şikayetini tam olarak anlatamayacak yaşta çocuğu olan ebeveynler, bebeklerinin vücudunda olup bitenleri anlamak için onları çok daha dikkatli izlerler.

AİLELER KORKUYOR
Özellikle şikayetlerini dile getiremeyecek yaşta bebeği olan ebeveynler, bebeklerinin sümük ve geniz akıntılarını yakın takibe alırlar. Bebeklerinde görmeye alışık olduklarının dışına çıkan her türlü renkteki sümük ve benzeri akıntılar, birçok kişi için acil doktor randevusu anlamına gelir. Özellikle koyu yeşil balgam veya sümük salgılanması, ebeveynlerin korkuya kapılmaları için yeterlidir. Şüpheye düşen aileler, genellikle soluğu doktor odalarında alıyorlar. Antibiyotikler, doğru ve yerinde kullanıldığında hayat kurtarır. Ancak özellikle çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı, ileriki yıllarda tahmin bile edemeyeceğiniz sonuçlar doğurabilir. Konumuz olan yeşil renkte geniz akıntısı görülen çocuklara reçete edilen antibiyotik miktarının çokluğu, araştırmacıları bu alanda çalışmaya itmiş.

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ