Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Klima Hasta Edebiliyor!

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
klima hasta edebiliyor

Klima içerisine bakterilerin yerleşmesi sonucu ortaya çıkan lejyoner hastalığı, nemli ortamlarda kolaylıkla barınabilir. Önemsenmediğinde ise ölümcül olabilir

Sıcak havaların bunaltıcı bir hal alması, klimaları günlük hayatımızın bir parçası haline getirdi. Öyle ki; evde, iş yerinde, arabada ve hatta açık ortamlarda bile klima serinliğine ihtiyaç duyar olduk. Klimalar, kapalı ortamların ısı ve nem seviyesini istenilen özelliklere getirme işlevine sahip olabiliyor. Fakat dikkat etmemiz gereken bir şey var: klima hasta edebiliyor! Klimaların soluduğumuz havayı doğrudan etkilediğini ve halk arasında klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığına sebep olabildiğini unutmamak gerek. Lejyoner hastalığı önemsenmediğinde ise ölümle sonuçlanabiliyor.

SEMPTOMLARINA DİKKAT EDİLMELİ

Klima içerisine bakterilerin yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık, nemli ortamlarda kolaylıkla barınabilme ve çoğalma özelliği gösterir.

Lejyoner hastalığı, Legionella bakterilerinin neden olduğu bir solunum hastalığıdır.
Bazen bakteriler, pnömoniye (akciğer enfeksiyonu) adı verilen ciddi bir enfeksiyona neden olur. Hastalık hafif bir grip vakasına benzer belirtilere sahip olarak kendini gösterebilir veya pontiac ateş olarak adlandırılan daha az ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

KULUÇKA SÜRESİ 10 GÜN

Lejyoner hastalığının kuluçka süresi iki ile 10 gün arasında değişir. Bakterilere maruz kaldıktan sonra hastalık semptomları ortaya çıkmadan önce geçen süre budur. Birkaç gün boyunca hasta yorgun ve zayıf hissedebilir. Hastaneye yatırılan hastaların çoğunda, genellikle 39.5 dereceden daha yüksek bir ateş oluşur. Öksürük, akciğer enfeksiyonunun ilk bulgusu olabilir. Öksürük, balgam üretimine neden olacak kadar şiddetli olabilir (mukus öksürüklüdür). Gastrointestinal mide semptomları, diyare; en belirgin belirti olmak üzere yaygındır. Birçok hasta; bulantı, kusma ve mide rahatsızlığı geçirir. Diğer yaygın belirtiler; baş ağrısı, kas ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

Legionella göller ve akarsular gibi tatlı su ortamlarında doğal olarak bulunan bir bakteri türüdür. İnsan yapımı su sistemlerinde de ortaya çıkabilen bu bakteri, yayıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bakterinin yayıldığı ortamlar şunlardır:

  • Duşlar ve musluklar
  • Ev veya araç klimaları
  • Her kullanımdan sonra yeteri kadar temizlenmeyen sıcak küvetler
  • Dekoratif çeşmeler
  • Sıcak su depoları ve ısıtıcıları
  • Büyük sıhhi tesisat sistemleri
  • Kapalı ve yeteri kadar klorlanmayan havuzlar

BAKTERİLER NASIL YAYILIYOR?

Legionella bakterileri öncelikle aerosol haline getirilmiş su damlaları yoluyla yayılmasına rağmen, enfeksiyon aşağıdaki yollarla da bulaşabilir:

Aspirasyon: Ağız içi sıvılarının yanlışlıkla akciğerlerinize girmesi, öksürük veya sıvı içerken tıkanmanız, lejyoner hastalığının gelişmesine neden olabilir.

Toprak: Bahçede çalıştıktan veya kirlenmiş saksı toprağı kullandıktan sonra lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz.

RİSK FAKTÖRLERİ

Lejyonella bakterilerine maruz kalmayan herkes hastalanabilir. Aşağıdaki durumlarda enfeksiyon gelişme olasılığınız daha yüksektir:

Sigara, akciğerlere zarar vererek sizi her türlü akciğer enfeksiyonuna daha duyarlı hale getirir.

HIV/AIDS veya belirli ilaçlar, özellikle de kortikosteroidler ve organ naklinden sonra organ reddini önlemek için alınan ilaçlar sonucu zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olanlar hastalığa yakalanabilir.

Amfizem veya diyabet, böbrek hastalığı, kanser veya kronik akciğer hastalığınız varsa ve 50 yaş üstündeyseniz yine lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz.

HASTALIĞA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Lejyoner hastalığı, her ne kadar klima sebepli bilinse de başka nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Duş başlığı ve kirli küvet de hastalığın ortaya çıkmasının başka nedenleridir. Çoğu zaman, duş başlığındaki bakteriler iyi ve zararsız bakterilerdir. Amerika’da Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre; bazı bakteriler bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca aynı açıklamada, duş başlığında bakterilerin olmasının akciğer veya cilt enfeksiyonları için yüksek risk taşımadığı belirtilmiştir. Yine de birkaç konuya dikkat etmekte fayda var:

Metal bir duş başlığına geçin

Araştırmalar, bakterilerin plastik fikstürlerde birikmelerinin daha olası olduğunu göstermektedir.

Düzenli olarak temizleyin

Duş başlığınızı temiz tutun ve duşakabininizi düzenli olarak temizleyin. Sağlam bir plastik şişeyi doğal bir dezenfektanolan sirke ile doldurabilir ve daha sonra duş başlığının üzerine ve kabininize püskürtebilirsiniz. Diş fırçası, duş başlığınızı temizlemenize yardımcı olur.

Sıcaklığı 25 dereceyi geçmemeli

Şüphesiz ki klima, dikkat edilmesi gereken faktörlerin en üst sıralarında yer alıyor. Yazın ortam sıcaklığı 25 dereceyi geçmemeli ve klima bu sıcaklığa göre ayarlanmalıdır. Klima filtrelerinin temizliği ihmal edilmemelidir. Ayrıca klima direkt yüze ve göğüs bölgesine vurmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Özellikle kapalı havuzlara dikkat

Havuzlar yeteri kadar klorlanmadığında lejyoner hastalığı başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir. Havuza girmeden önce klor seviyesinden ve temizlenme sıklığından emin olun. Ayrıca havuzdan çıktıktan sonra kurulanmaya özen gösterin. Havuz suyundan arınmakiçin duş alın.

Göğüs ağrısını ihmal etmeyin

Göğüs ağrısı çoğunlukla kalp hastalıklarını çağrıştırır. Bu ağrı, her zaman olmasa da bazen kalp hastalığı habercisi olabilir. Göğüs ağrısının sinyal verdiği bir diğer hastalık klima hastalığıdır. Hastaların çoğu nefes alamamaktan, tıkanıklık hissinden ve göğüs ağrısından bahseder. Bu semptomlar, hastalığın en yaygın belirtileri arasında görülür.

İshaliniz düzelmiyorsa doktora gidin

İshal vakalarının yüzde 25’inde lejyoner hastalığına rastlanabilir. Nadir de olsa ishal kanlı olabilir ve uzun süre geçmeyebilir. Bulantı, karın ağrısı ve kusma ile birlikte ortaya çıkan ishal durumunda mutlaka doktora gitmek gerekir.

TEŞHİS VE TEDAVİ

Hastalığın tanısında uzmanlaşmış laboratuvar testleri gereklidir ve ne yazık ki birçok hastanede bu testler mevcut olmayabilir.

Kültür ortamı, bakteri için besin maddeleri sağlar. Hastaların balgamı kültür ortamına konduğunda, bakteri bu ortam üzerinde çoğalır ve tanımlanabilir.

Lejyoner hastalığı, ağır geçebilen ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde ölümcül olabilir. Bunun sebebi, hastalığın içilebilen ve içilemeyen su kaynaklarında hızlıca yayılabilmesi, klima ile solunum yollarına bulaşabilmesidir. Lejyoner hastalığı olan hastaların yoğun bakım ünitesine yatırılması nadirdir. Ancak bu, hastalığın ciddiye alınmaması anlamına gelmemelidir. Lejyoner hastalığı bulaşıcı değildir. Özel bir önlem gerekmez. Hastalık; enfekte kişiler tarafından değil, içme suyu yoluyla ve klimada barınan bakterilerle yayılır. Hastalığın tedavisinde genellikle antibiyotikler kullanılır. Tedavi, doktor kontrolünde gerçekleşir ve ortalama 2-3 hafta sürer.

Devamını Oku
Yorum Yaz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.