Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Kırışıklığın Nedenleri

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
kırışıklığın nedenleri

Dudaklarınızın devamlı büzülmesi, kırışıklıklara neden olabiliyor. Uzmanlar, sigara içerken veya sakız çiğnerken yüz kaslarınızda sürekli oluşan hareketlerin, kırışıklığın nedenleri olduğunu söylüyor.

Cildiniz, en önemli giysinizdir. Hayatınız boyunca onu giyeceğinizi düşündüğünüzde, maksimum özen göstermeniz gerektiğini fark edersiniz. Yaş almak, beslenme şekliniz ve maruz kaldığınız ortam başta olmak üzere sayısız etken, cildinizin tahrip olmasına neden olur. Elbette biyolojik bir saat vardır ve onu durdurmak imkansızdır. Ancak cildinize iyi baktığınız ölçüde onu yavaşlatabilirsiniz. Kurallar benimseyip onlara zorlanarak uymaktansa, alışkanlıklar edinip farkında olmadan doğru adımlar atmak, en iyisidir. Günlük yaşantınıza entegre edeceğiniz ufak püf noktaları sayesinde cildinizi korumanız aslında mümkün. Parlak cilt, birçoğumuz için doğuştan gelen bir avantaj. Cilt güzelliğinde genetik faktörleri inkar etmek neredeyse imkansız. Peki diğerleri kadar şanslı doğmadınız diye güzel bir cilde sahip olamayacak mısınız? Tabii ki hayır!

Uzmanlar, genel kaideler doğrultusunda cildinin güzelliği kabul görmüş gönüllülere, günlük alışkanlıklarını sormuşlar. Verilen cevaplar doğrultusunda birkaç madde etrafında birleşildiğini tespit eden bilimadamları, bu davranışların bir listesini hazırlamış. Bakalım günlük davranışlarımız arasına dahil etmemiz gereken yeni alışkanlıklar neler? Yapılan araştırmalar, sigara içerken yüzünüzün aldığı şeklin kalıcı kırışıklıklara sebep olduğunu gösterdi. Konu sigara olunca sayısız zararından bahsetmek mümkün elbette ancak cilt kırışıklılarına olan etkisi, sigara içerken yüzünüzün ve dudaklarınızın aldığı şekille yakından ilişkili. Aynı durum pipetle bir şeyler içerken de geçerli. Dudaklarınızın devamlı büzülmesi, kalıcı kırışıklıklara neden olabiliyor. Uzmanlar, sakız çiğnerken yüz kaslarınızda oluşan hareketlerin de ilgili alanda kalıcı kırışıklığa sebep olduğunu söylüyor.

CİLDİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN!

Cildinizi güneşten korumanız gerektiği söylendiğinde hemen hemen hepinizin aklına, yüksek faktörlü güneş kremlerini kullanmanız gerektiği gelir. Doğru, ancak eksik! Az önce bahsettiğim araştırmaya gönüllü olarak katılan -neredeysekusursuz güzellikte cilde sahip hanımların büyük kısmı, koruma faktörlü kremleri bulutlu, hatta yağmurlu günlerde dahi sürdüklerini söylemişler. Hatta hiç de azımsanmayacak sayıdaki katılımcı, güneşli yaz günlerinde şapka ve güneş gözlükleri olmadan asla dışarı çıkmadıklarını da eklemişler. Uzun saatler araba kullanmak zorunda kalan hanımlar, arabalarının camlarını uygun filmlerle kaplatarak, yolculuk esnasında da korunma yoluna gittiklerini ifade etmişler!

Özellikle yoğun çalışma temposu sebebiyle, güneşlenme fırsatı bulduğunuz tatil günleriniz, bir hafta ile sınırlı kalıyor. Siz de bu kısacık bir haftanın sonunda kendinizi bronzlaşmış görmek istiyorsunuz. Estetik kaygı barındıran bu isteğinizi makul bulmak mümkün. Gelişen teknoloji ve bilim, güneşin zararlı ışınlarından korurken bronzlaşmanızı da sağlayan kremler üretmeyi başardı. Evet, diğerlerine göre biraz daha pahalılar ancak unutmayın, sağlığınız para ile ölçülemeyecek kadar değerlidir. Gönüllü katılımcıların büyük çoğunluğu, ciltlerini temizlerken hassas davrandıklarını söylemişler. Son derece ciddi meblağların söz konusu olduğu kozmetik piyasasında, her geçen gün yeni ürün ve aparatlar piyasaya çıkıyor. Yüzünüzü ölü deriden temizlediğini iddia eden sert yüzeyli aparatlar da bunlardan biri. Aynı zamanda iri ve sert taneler barındıran peeling kremleri de en çok satılanlar arasında yer alıyor. Oysa cildiniz sandığınızdan çok daha hassastır. Yapılan araştırmalar, cildini sert bir madde ile ovan kadınların, bu yöntem sayesinde kendilerini çok daha temiz hissettiklerini gösteriyor. Yani yüzlerini bastırarak ya da sert malzemelerle ovarak temizleyen kadınlar, daha temiz hissediyorlar. Oysa durum çok farklı! Bu tip temizleme yönetmeleri, cilt yüzeyinde çizilmelere sebep olarak yüzeyde ciddi oranda tahribata neden oluyor.

MAKYAJINIZI TEMİZLEMEDEN ASLA YATMAYIN!

En sık yapılan hatalardan biri de cildi makyajdan arındırmadan yatmaktır. Çok yorgun olmak ve vakit bulamamak gibi sayısız sebeple yapılan bu hata cildin en önemli düşmanlarından biridir. Yapılan araştırmalar, yastık ve yastık kılıfı hijyeninin cilt güzelliğiyle doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor. Bütün bir gece boyunca yüzünüze direkt temas eden yastık yüzeyi, temiz olmadığında barındırdığı bakterileri cildinize adeta sürer. Böylece sivilce ve benzer sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Sırf bu bilgi bile yüzünüzü temizlemeden yatmanıza engel olmaya yetmeli diye düşünüyorum. Bahsedilen araştırmaya gönüllü olarak katılan kadınların büyük kısmı ne kadar yorgun olurlarsa olsunlar, yüzlerini arındırmadan yatmadıklarını söylemişler.

YÜZÜNÜZÜ YIKADIĞINIZ SUYUN DERECESİ ÖNEMLİ!

Genel olarak tüm cildiniz nem kaybederek kurumaya meyillidir ancak yüzünüz daha hızlı nem kaybeder. Kuru bir cilt ise sizi olduğunuzdan daha yaşlı göstermek için yeterlidir. Yapılan araştırmalar, sıcak ya da soğuk suyun cildin nem dengesini bozabildiğini ve kolaylıkla kurumasına sebep olduğunu gösterdi. Araştırmaya dahil olan hanımların büyük kısmı, yüzlerini ılık su ile yıkadıklarını beyan etmişler. Hatta sıcak su dolu bir küvete girmiş dahi olsalar sıra yüzlerini yıkamaya geldiğinde, ılık suya geçtiklerini söylemişler.

SİVİLCELERİNİZİ SIKMAKTAN VAZGEÇİN

Biliyorum bu, birçoğunuz için çok zor. Aynaya baktığınızda hiç olmadık bir yerde oluşmuş iltihap dolu bir sivilceyi görüp ona dokunmadan durabilecek kişi son derece sınırlıdır. Ancak bilinçsizce sivilce sıkmak, iltihabı daha derinlere iterek apse oluşmasına, sıkma esnasında cildin ya da ellerinizin temiz olmaması sebebiyle daha ciddi iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu tip sivilceler beyaz uçlarını vermeden önce hafif sızı vererek oluşuyor oldukları mesajını verirler. İşte tam da o anda yüzde 1 hidrokortizon içeren bir kremden yardım alın. İlgili bölgeye günde birkaç kez uygulamanızda sakınca olmayan bu tip kremler, oluşmuş sivilceler üzerinde de son derece etkilidir. Güzellik ürünleri satan yerlerde kolayca bulabileceğiniz bu kremler, kurtarıcınız olacaktır. Araştırmaya dahil olan hanımlar, oluşan sivilcelerini asla sıkmadıklarını beyan etmişler.

STRES, CİLDİN EN BÜYÜK DÜŞMANI

Stres, sayısız hastalığın temel nedeni arasında sayılıyor. Tüm vücudu etkileyebilen stres, cildiniz üzerinde de son derece etkili. Unutmayın cildiniz, içinizde var olan ışığı yansıtan bir örtüdür.

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.