En önemli amacınız mutfağınızdaki doymuş kati yağları sağlıklı omega 3 yağları ile değiştirmek olmalıdır. Bu yağlar oda sıcaklığına uygundur ve bu nedenle beyin, kalp ve eklemlerin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Beyinde yeni nöron yolları oluştururlar. Bu şekilde stres ile bas etmemizde bize yardımcı olurlar. Biz Türkler bu anlamda çok şanslıyız. Türkiye’de omega 3 yağları içeren bir çok besin var. O yüzden bunlardan faydalanalım. İşte benim favorilerim:

Semizotu: Herhangi yenilebilir bitkiler arasında en yüksek omega 3 içeren sebze. Karaciğerin LDL yani kotu kolesterol üretim oranını düşürme özelliğine sahip.

 • Somon  doğal omega 3 kaynağıdır. Kalp sağlığı faydalarını sağlamak için haftada 2 kez omega 3 açısından zengin balıklardan yiyin.

 • Kuruyemişler: Kuruyemişler kalp dostu omega 3 yağları ile yüklüdür. Omega 3 açısından zengin ilk üç kuruyemiş fındık, ceviz ve sam fıstığıdır. Kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdek tohumunda da yüksek seviyede omega 3 vardır. Piknikler için harika bir atıştırmalık. Fındık ayrıca sizi tok tutar ve zararlı abur cuburlardan uzak tutar.

 • Zeytin yağı/kanola yağı: Enflamasyonu azaltan ve kardiyo vaskuler kalp sağlığına yardımcı olan tekli ve çoklu doymamış omega 3 yağları içerir. Bu yağlar bir şeyler pişirmek için de mükemmel bir seçimdir. Kaliteli ve yüksek oranda faydaları için renkli ve taze sebzelerden yaptığınız salatanıza ekleyin. Harika bir tat ve düşük kalorili bir yemek.

 • Greyfurt: Turunçgiller özellikle greyfurt kalp hastalığı ve felce sebep olan enflamasyonu azaltan C vitamini, flavonoidler ve antioksidanlar içerirler. Salatanıza ya da salata sosuna ekleyin. Yaz aylarında serinletici bir meyve suyu alternatifi olabilir.

 • Nar:  Nar polifenol denilen antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar LDL kotu kolestereol ve kan basıncını düşürerek ve artelerde plak oluşmasını yavaşlatarak  kalp hastalıklarından korunmada yardımcı olurlar. Nar suyundaki bu antioksidanlar yeşil cay ve kırmızı şaraba göre 3 kat daha faydalıdır. Salataya, donmuş yoğurt ya da hafif tatlılara ekleyerek sıcak havalarda serinleyin.

  • Sarımsak:  Arterlerde yağ depolanmasını yavaşlatarak ve kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarından korunmada yardımcı olur. Makarnanıza yaptığınız domates sosuna ya da tam buğday ekmeğine ekleyebilirsiniz. Diğer baharat ya da otlarla karıştırarak yaz aylarında sos olarak kullanabilirsiniz.

 • Avokado: Kolesterolu düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış ve sağlıklı yağ içeren bir meyvedir. Avokado ayrıca folat, E, C ve B6 vitaminleri açısından da zengindir. Salataya, çorbaya ve ya hazırladığınız soslara ekleyin, hem renk hem de zengin bir lezzet katarsınız.

 • Kızılcık: Kızılcıkta kalbi koruyan antioksidanlar bulunur. Aslında karaciğer tarafından düzenlenen kolesterol atımını arttırır. Kızılcıkta bulunan Antosiyanin adlı flavanoidler hücrelerin hasar görmesine karsı korur ve hasar görmüş hücreleri onarır. Kan damarlarının rahatlamasına ve kotu kolesterolun düşürülmesine yardımcı olur. Mor renkli meyve ve sebzeleri haftada 4-5 kez tüketin.

PAYLAŞ