Hamilelikle ilgili bilgi ve tavsiye aradığınızda birçok kaynak bulabilirsiniz. Bunların bazıları doğru bilgileri içerirken, bazıları ise nesilden nesile aktarılan yanlış bilgilerle dolu oluyor

Bazı önemli gerçekleri bilmek daha mutlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olabilir. Kısaca hamilelik dönemiyle ilgili bilinen bazı yanlışları düzeltmek istiyorum:

HATA: GENLERİNİZİ KONTROL EDEMEZSİNİZ
İnsan DNA’sının; göz rengi ve saç tipi gibi değiştirilemeyen özelliklerin belirlendiği bölgeleri olduğu gibi, bir de kilo ve zeka kapasitesini belirleyen ve dış etkenlerden etkilenen bölgeleri vardır. Hamilelik süresince anne adayının DNA’sı bebeğinin gelişimi için bir kopya makinesi gibi çalışır. DNA’ların kopyalandığı esnada anne adayının aldığı besinler ve maruz kaldığı toksinler, tabiri caizse bu kopya makinesinin çalışma kalitesini belirler. Bu dönemde yapılabilecek hatalar bu sistemi bozabilir. Anne adayı bebeğine geçirdiği DNA’ları aslında kontrol edemez. Epigenetik biliminin amacı; bu genlerin geçişini engellemek değil, gebelik sürecinde hangi genlerin açılıp kapanacağını kontrol etmektir. Hamileliklerin yüzde 50’si plansız gerçekleştiği için birçok kadın embriyolojik gelişimin erken haftalarında bu fırsatı kaçırmaktadır. Anne adayları bazı toksinlere maruz kalma ihtimallerini kısıtlamalıdır.

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ