Bel çevresinde oluşan kilolarınız varsa elma tipte vücuda sahipsiniz. Elma tipe sahip olmanın altında yatan faktör, stres ve basit karbonhidratlar yani şekerlerdir. Stres hormonu olan kortizol size açlık hissettirir ve en fazla canınızı şekerli şeylerin çekmesine sebep olur. Yedikçe rahatladığınızı düşünseniz de tam tersine yedikçe stresiniz artar. Çünkü şeker yiyince yağ hücreleri daha fazla kortizol salgılatır. Bu sebeple bu vücut tipine sahip kişilerin sakinleştirici gıdaları yemeleri gerekiyor.

  • Bunların en başında fındık, ceviz ve kaju geliyor. Bu kuruyemişler hem sağlıklı yağlar içeriyor hem de stresinizi azaltıyor. Tabi ki yediğiniz porsyona dikkat etmeniz gerekli. Kuruyemişlerde çinko var ve yapılan araştırmalara göre çinko içeren besinler yemek depresyon dahil bir çok psikiyatrik bulgunun gerilemesini sağlıyor.
  • Yapılan araştırmalara göre kuşkonmaz sadece bağırsak değil aynı zamanda beyin hücrelerinden de mutluluk hormonu sentezlenmesini artırıyor.
  • Çaylar…Siyah veya yeşil farketmez ve papatya çayı. Papatya çayı en fazla kullanılan uyku desteği olarak da bilinir.
  • %70 kakao içeren bitter çikolata. Araştırmalar insanların stresli olduğu dönemde çikolataya aşırı ilgi gösterdiğini söylüyor. Aşırısı değil ama az miktarı faydalı olabilir
  • Araştırmalara göre vücüdunuzdan stress hormonu olan kortizolü en hızlı uzaklaştıran destek c vitamin olduğu gösterilmiş. Bu yüzden C Vitamini içeren sebze ve meyveler elma tipi beslenmede önemli yer tutuyor. Ulaşılabilirlikleri açısından liste başında biberler, koyu yeşil yapraklı sebzeler (lahanagiller-brokoli dahil), meyve olarak en başta kiwi (çilek vs.) ve son olarak portakal var. Portakalı listenin sonuna ekledik çünkü bilindiğinin aksine aslında C Vitamin içeriği diğer meyvelere oranla daha azdır.

PAYLAŞ