1 / 7
{klavye yön tuşlarını kullanın} ← →

[pull_quote_left]Kadınlarda görülen kalp krizinin pek çok nedeni var. Depresyon, aşırı kaygı hali, kaliteli uyku uyuyamamak, yorgunluk hissi, baş dönmesi, terleme ve nefes daralması gibi şikayetler, kalp krizi işareti olabilir[/pull_quote_left]

Daha önce kalp krizi geçiren birini görmediyseniz, kriz geçiren biri için aklınızda canlanan ilk görüntü, film sahnelerindekine benzer. Genelde eliyle göğsünü tutan bir adam, aniden yere yığılır; konan tanı da kalp krizidir. Kalp krizinin, kadınlardan ziyade erkeklerde görüldüğü kanısı hakimdir. Kısmen doğru olan bu bilgi, kadınların kalp krizi geçirmeyeceği anlamına gelmiyor. Bedenimiz, olup bitenler hakkında bize sinyaller verir. Önemli olan bu mesajları doğru ve zamanında okumaktır. Kadın ve erkek bedeni farklı işleyen sistemlerdir. Bu nedenle aynı hastalık, iki cinste farklı işaretler verebilir. Kalp krizi de bunlardan biridir. Yorgunluk, mide ekşimesi, hazımsızlık, ani baş dönmesi ve kaliteli uyku uyuyamama gibi sorunlarınız varsa; bunlar, kalp krizi riski altında olduğunuzu işaret edebilir. Ancak saydığım bu belirtileri yaşayanlar, bu semptomları farklı sebeplere bağlarlar. Stres, yoğun iş ve şehir hayatı bu sebeplerin başında gelir. Oysa bunlar, dikkat edilmesi gereken sinyallerdir. Kadınlarda kalp krizine işaret eden nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
Yorgunluk, günümüz şartlarında en sık şikayet edilen durumlardan biri. Uykusuzluk, grip ve kullandığınız ilaçların yan etkileri, yorgun hissetmenize sebep olabilir. Ancak şikayetinizin gerçek sebebinin bunlardan biri olduğu anlamına gelmiyor. Kalp krizi geçiren kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; kalp krizi geçiren kadınların yüzde 70’inden fazlası, kriz öncesi dönemde geçmek bilmeyen yorgunluk hissi yaşadıklarını belirtmişler.

Kaynak Sabah.com.tr

1 / 7
{klavye yön tuşlarını kullanın} ← →