Sosyal Medya

Beslenme

Beslenme Bozukluğu Dikkate Alınmalı

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
beslenme bozukluğu

Kontrolsüzce yemek yemek, yediklerinden pişmanlık duyup çıkarmak veya çok az yemek… Siz de bunlardan birini yaşıyorsanız, sağlığınızı kaybetmeden önce hekime gitmelisiniz

Beslenme bozukluğu, günde üç öğünden az ya da çok yeme şeklinde kendini gösteren bir beslenme şekli bozukluğudur. Bu bozukluğun önemsenmemesi hayatınızı tehlikeye sokabilecek hastalıklara neden olabilir. Uluslararası Yeme Bozuklukları Dergisi’nin yer verdiği makaleye göre 50 yaşındaki kadınların yüzde 13’ünün, diyet programları sırasında yeme bozukluğu yaşadığı saptanmıştır.
Ulusal Yeme Bozuklukları Birliği’ne göre, 25-45 yaş arasındaki kadınların yüzde 67’si kilo vermeye çalışıyor. Sağlık Araştırma ve Kalite Ajansı’nın verilerine göre ise, 1999-2009 yılları arasında 45-65 yaş arasındaki insanların, beslenme bozukluğu şikayetiyle hastaneye yatma oranı yüzde 88’lik bir artış göstermekte. Beslenme bozukluğu, kişinin kilo almaktan korkmasıyla ilintili bir hastalıktır. Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve atipik beslenme bozukluğu (kontrolsüz yeme ve binge-eating disorder) olarak üç gruba ayrılır:

Anoreksiya nevroza

Özellikle genç yaştaki kadınlarda ya da ergenlik çağındaki çocuklarda görülen, çok az yemek, uykusuz kalmak ve buna rağmen aktif olmakla sonuçlanan psikolojik bir yeme bozukluğudur. Anoreksik olan insanlar genellikle kalori sayısını ve yediği yiyecek türlerini sınırlar. Anoreksiya, her yaştan, cinsiyetten, cinsel eğilimden, ırktan ve etnik kökenden insanları etkileyebilir.
Tarihçiler ve psikologlar, yüzlerce ya da binlerce yıldır anoreksiya belirtileri gösteren kişilerin kanıtlarına rastlamışlardır.
Aynı araştırmacılar, Çin ve Afrika kırsalındaki gibi Batılılaşmamış bölgelerdeki insanlara anoreksiya nevroza teşhisi koymuştur. Bir kişinin anoreksik olması için zayıflaması veya kilolu olması gerekmez. Çalışmalar, daha büyük gövdeli kişilerin de anoreksiya olabildiklerini ancak yağ ve obeziteye karşı kültürel önyargı nedeniyle teşhis edilme olasılığının düşük olduğunu bulmuştur.
Anoreksiya nevroza tanısı için aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır:
1. Enerji alımının; yaş, cinsiyet, gelişimsel yörünge ve fiziksel sağlık bağlamında önemli ölçüde düşük vücut ağırlığına neden olan gereksinimlere göre kısıtlanması.
2. Kilolu olmasına ya da şişmanlığa rağmen şişman olma korkusu.
3. Kişinin mevcut düşük vücut ağırlığının ciddiyetinin inkar edilmesi.

KANSIZLIĞA NEDEN OLUR

Anoreksiya nevroza hastalığının semptomları

 • Mide krampları, diğer spesifik olmayan gastrointestinal şikayetler (kabızlık, asit reflüsü, vb.)
 • Anormal laboratuvar bulguları (anemi, düşük tiroid ve hormon seviyeleri, düşük potasyum, düşük kan hücresi sayıları, yavaş kalp hızı)
 • Baş dönmesi, bayılma
 • Her zaman üşümek
 • Uyku sorunları
 • Yara iyileşmesinde zayıflık
 • Sık hastalanma

Bulimia nevroza

Açlık krizinden sonra çok fazla öğün tüketilmesi ve kilo alma korkusu ile bu öğünlerin kusma yoluyla isteyerek çıkarılmasıdır. Atletlerin, vejetaryenlerin ve ergenlik çağındaki gençlerin sık hastalanması, kilo alma korkusuyla yeteri kadar beslenememesinden kaynaklıdır.
Hastaların çoğunda aşırı yemek yeme sonrası, bunu telafi etme davranışları gözlenmektedir. Bulimia hastaları aynı zamanda madde bağımlısı, depresyon hastalığı ve kaygı bozuklukları gibi ruhsal diğer hastalıklardan birini taşıyor olabilir. Bulmia nevroza hastalığı için aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır:

1. Aşırı yemek isteği atakları
2. Yemek yeme sırasında kontrolden çıkma, nerede duracağını bilememe
3. Kendinden kaynaklı veya istekli kusma

Bulmia nevroza hastalığının semptomları

 • Mide krampları
 • Gastrointestinal şikayetler (kabızlık, asit reflüsü, vb.)
 • Baş dönmesi, bayılma
 • Kas güçsüzlüğü
 • Sarı cilt
 • Soğuk, benekli eller ve ayaklar veya ayak şişmesi
 • Dişlerde renk değişikliği
 • Saç ve vücut kıllarında dökülme

SAĞLIKSIZ TELAFİ YÖNTEMLERİ

Atipik yeme bozukluğu

Tutku ve saplantı düzeyinde zayıflama arzusu ve bunun beraberinde gelen yeme bozukluğudur. Hastalığın en büyük belirtisi, aşırı yeme isteği ve sonrasında sağlıksız telafi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Atipik yeme bozukluğu, ağır beslenme bozukluğu olarak da bilinmektedir. Psikolojik bunalım ve çöküşlerle sonuçlanabilen bu hastalık, günümüzde tedavi edilebilir. Hastalığın kriterleri şunlardır:
1. Aşırı yemek yeme isteği atakları. Bu atak iki şekilde sonuçlanır. Bunlardan ilki, ön görülenden fazla yemek, ikincisi, birbirine yakın zaman periyotlarında yemek. Örneğin; iki saatte bir yemek.
2. Yemek yeme sırasında kontrol eksikliği hissi yaşamak. Yemek sırasında ne yediğini kontrol etme hissi ve devamında kontrolsüzlük yaşamak.
3. Aşırı yemek yeme, ortalama olarak haftada bir oluşur. Sonrasında telafi davranışları gözlemlenir.

Atipik yeme bozukluğunun semptomları

 • Kısa süreler içinde büyük miktarda gıdaların kaybolması ya da büyük miktarda yiyecek tüketimi
 • Başkalarının yanında rahatsız edici bir şekilde yeme şekli
 • Başkaları ile yemek yeme korkusu
 • Yiyecek çalmak veya çantada yiyecek taşımak
 • Yemek atlamak veya düzenli yemeklerde küçük porsiyon yiyecekler almak
 • Tekrarlayan diyet yapma
 • Kiloda belirgin dalgalanmalar
 • Mide krampları
 • Gastrointestinal şikayetler (kabızlık, asit reflüsü, vb.)
 • Aşırı çiğneme

Ağır depresyon, sürekli yorgunluk hali ve suçluluk duygusu
Beslenme bozukluğu olan bir kişi, genelde bu işaret ve semptomların hepsini bir kerede almaz ve yeme bozuklukları semptomları değişiklik gösterir. Sosyokültürel özellikler, çevresel ve kalıtsal faktörler, yeme bozukluklarının ortaya çıkması ve yaygınlaşmasında etkili rol oynar. İşte yeme bozukluğuna neden olan diğer etkenler:

Dağılımlar

Evliliğin veya herhangi bir arkadaşlık ilişkisinin bitmesi, ruh sağlığı üzerinde duygusal tahribatlara neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre; ruh sağlığı üzerindeki değişimler, düzensiz beslenmelere neden olabilir.

Başlangıçlar

İş yeri değiştirmek, taşınmak ya da yeni bir aktivite grubuna dahil olmak, yemek yeme düzenini etkileyen faktörlerdir. Günlük yaşamdaki bu tip başlangıçlar, kaygı ve endişeleri beraberinde getirebilir.

SEVDİKLERİNİZİ EGZERSİZE VE AKTİF YAŞAMA TEŞVİK EDİN

 • Aç olduğunuzda yemek yiyin. Ne zaman tok hissederseniz o zaman yemek yemeyi bırakın. Tüm gıdalar sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. İyi veya kötü gıda yoktur, bu nedenle bazen meyveler, sebzeler ve hatta tatlılar da dahil olmak üzere farklı gıdalar yemeye çalışın. Atıştırmalık farklı türler deneyin. Bazen kuru üzüm iyi olabilir, bazen peynir, bazen bir kurabiye, bazen havuç veya fıstık ezmesine batırılmış kereviz tüketebilirsiniz.
 • Diyet yapmayın. Yapılan araştırmalar; hekim kontrolsüz diyet programlarının, zayıflamanın aksine kilo alımına sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diyet yerine çeşitli meyveler yiyin ve biraz egzersiz yapın. Unutmayın, daha ince olmak, sağlıklı ve mutlu olmaktan farklıdır.
 • Egzersiz yapmak ve aktif halde kalmak sizi daha sağlıklı yapacaktır. Beğendiğiniz bir spor (yüzme, basketbol veya futbol gibi) veya bir etkinlik (dans veya karate gibi) bulmaya çalışın ve bunu yapın. Çizim, okuma, müzik dinleme gibi farklı hobileri deneyin. Sevdiğiniz aktiviteler için zaman ayırın. İnsanlar iyi, sağlıklı ve kontrol altında iken şişman kişilerin kötü, hasta ve kontrolsüz olduğuna inanır. Bu doğru değildir ve zararlıdır. İnsanları tanımaya ve kendiniz bulmaya çalışın. Sevdiklerinizi egzersiz yapmaya ve aktif olmaya teşvik edin.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum Yaz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme

Saçları Güçlendiren Besinler

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

saçları güçlendiren besinler

Vitamin eksikliğinin saçlarınızı yıpratıp dökülmeye sebep olduğunu bilmeyen yoktur. Öğle yemeğinde salatanıza bir avuç badem ekleyin, saçlarınızı güçlendirin.

Sağlıklı saçlar, genellikle sağlıklı bir vücudun önemli bir göstergesidir. Saçınız sürekli cansız görünüyor ve kolayca kırılıyorsa; bu durum vücudunuzun yeterli vitamin ve besinleri alamadığı anlamına gelebilir. Konu hakkında yapılan araştırmalar, sağlıklı saçlara kavuşmanın yollarının çeşitliliğini ortaya koyar. Beslenmeden yıkamaya, kurutmadan kesmeye kadar sayısız püf noktasına ulaşmak mümkün. Şüphesiz saç, bedenin görsel açıdan en çok önemsenen parçasıdır. Çevresel faktörler, vitamin-mineral eksiklikleri ve sağlıksız beslenme; saç sağlığınızı riske atabilir. Saçlarınızı güçlü tutmak ve tüm bu faktörlere dayanmasına yardımcı olmak için ihtiyacı olan vitamin ve mineraller neler, hep birlikte inceleyelim. Aşağıda saçları güçlendiren besinler ve faydalarını listeledim…

BİYOTİN

B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun sağlıklı cilt, saç ve tırnak hücresi üretmesi için gerekli olan proteinleri metabolize etmesine yardımcı olarak önemli bir rol oynar. Güzellik vitamini olarak bilinen biyotinin vücuda en önemli faydası, hücre gelişimine katkıda bulunmak ve kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaktır. Özellikle kadınların fazlasıyla önem verdiği saç ve tırnak sağlığına olan pozitif etkisi ile biyotin, günümüzde birçok kozmetik ürününde kullanılır. Biyotini; ıspanak, pazı, badem, ceviz, yumurta, inek veya keçi sütü, ahududu ve çilek gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

BADEM

Fındığın vücudunuzu çeşitli şekillerde besleyen sağlıklı yağ ve protein ile dolu olduğunu zaten biliyoruz. Ancak badem, özellikle saç büyümesinde rol oynar. E vitamini ve biyotin bakımındanzengin olan badem, saçlarınızı güçlendirmeye ve saç derisini beslemeye yardımcı olur. Öğle yemeğinde salataya kapalı avuç içiniz kadar badem koymayı ya da ara öğünde bu saç dostu besini atıştırmayı deneyin. Badem; yüksek miktarda protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da oldukça zengindir.
Bu da cildinizin ve saçlarınızın sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca badem, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 61’ini sağlar. Bu da şeker isteğini azaltmaya, adet öncesi sendromu ile ilgili krampları yatıştırmaya, kemik sağlığını iyileştirmeye, kas ağrısını ve spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

TATLI PATATES

Saçınızın parlaklığını kaybettiğinden endişeleniyorsanız, beslenmenize tatlı patatesi ekleyebilirsiniz. Kolajen yapısı ve üretimi için önemli bir bileşen olan C vitamini ile dolu tatlı patates ile beslenme, saçlarınızın sağlıklı ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Yemeklerinizdekullandığınız patatesi; tatlı patates ile değiştirin.

NOHUT

Nohut, saçlarınızın sağlığı için önemli bir besin olan folik asit olarak da bilinen B9 vitamini bakımından zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerden lahana ve ıspanak, büyük bir folik asit kaynağıdır. Folik asit, vücuda oksijen ileten ve tüm besin maddelerinin saçın ihtiyaç duydukları yere ulaşmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırır.

KABAK

Canlı, turuncu renkli meyveler ve kabak gibi sebzeler saç sağlığı için oldukça iyidir. Saça parlaklık ve nem katan sebum adı verilen sağlıklı bir yağ üretmek için gerekli olan beta karoten, A vitamini ile doludur. Yalnız aşırı miktarda A vitamini almanın saç dökülmesine yol açabileceğini unutmayın. Bu yüzden, besin takviyesinden değil, doğal beslenme ile almayı hedefleyin.

YAĞSIZ KIRMIZI ET

Demir ve çinko, saç foliküllerinde büyümeyi teşvik eder ve yağsız kırmızı et bu besinlerin büyük bir kaynağıdır. Besin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte tüketin.

TARÇIN

Tarçın, kafa derisi de dahil olmak üzere vücutta kan dolaşımınızı geliştirir. Bu durum, saç köklerine daha fazla besinin gitmesini ve saçlarınızın daha hızlı büyüyüp daha sağlıklı olmasını sağlar.

PROTEİN

Keratin ve kolajen, güçlü saçlar için gerekli olan proteinlerdir. Eğer beslenmenizde proteine yeteri kadar yer vermiyorsanız, vücudunuz kendisine gereken proteinden tasarruf etmek için saç uzamasını engeller. Günde, vücut ağırlığınızın başına 0.36 gr. protein almayı hedefleyin. Balık, tavuk, fasulye ve fındıktan protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Keratin gibi kolajen de cilde pürüzsüz ve dolgun bir görünüm veren doğal bir yapısal proteindir. Keratin üretimi yaşlandıkça azaldığı için kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bu konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için buraya(Aloe Vera ile saç bakımı yazımız) veya buraya (Saç Dökülmesini Önlemek yazımız) tıklayabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Beslenme

Sağlığa Iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Beslenme

Sağlığa iyi Gelen Besinler

Yayınlanma:

,

Yazar:

sağlığa iyi gelen besinler

Hastalıklardan korunmak için kişinin öncelikle tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. Sağlığa özellikle de kalbe iyi gelen belli başlı besinler var. Yapılan araştırmaya göre; yediğine ve içtiğine dikkat eden kişilerde kolestrol, diyabet, iltihaplanma ve kanser gibi rahatsızlıklar görünmüyor. Bu yazımızdaki konumuz, sağlığa iyi gelen besinler!

YULAF VE ARPA İLK SIRADA

Bunların başında yulaf ve arpa ilk sırada geliyor. Yulaf ve arpanın kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığına iyi geldiği ve kemoterapi (veya radyasyon) tedavilerinde vücudu koruyucu bir etki yarattığı ifade ediliyor. Yulaf ve bilindiği üzere ekmeğin içerisinde Beta- Glukan molekkülleri bulunur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 gram tüketilen Beta- Glukan molekülleri kolestrol düşürücü özelliğe sahip.

SOMON VE YAĞLI BALIKLAR OMEGA-3 BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN

Somon ve yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengin olduğu için kalp sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Kalp- damar sağlığını koruyarak kalp damarlarının daralmasının da önüne geçiyor.

KOYU YEŞİL BESİNLER

Ispanak, salata, lahana, pancar, kara lahana, hardal yaprakları, A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin. Ayrıca antioksidan oldukları için vucüdu temizler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum da içerdikleri için kalp sağlığına da oldukça yararlı.

FINDIK VE ÇEKİRDEK KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜCÜ

Fındık ve çekirdek de listenin hemen ardından geliyor. Tuzsuz olarak tüketilen bu yiyecekler kalsiyum, potasyum, magnezyum zengin olduğu için kolestrolü düşürücü etkisi var.

KABAK TATLISI VE BADEM

Bunun yanı sıra kabak tatlısı, badem kolestrolü düşürücü etkisinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

KETEN TOHUMU VE MACADAMİA FINDIĞI

Hatta keten tohumu, macadamia fındığı da kolestrol düşürücü olarak tüketilebilir.

PANCAR TURŞUSU KAN BASINCINA FAYDALI

Pancar turşusu da sağlıkta önemli bir yere sahip. Avustralya’da 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada kişilere pancar turşusu suyu içirildi. 6 saat sonra kişilerde sistolik kan basıncının düştüğü belirlendi. Bu besinlerin kalp hastalıklarına, iltahaba ve kanseri önlemede başrol oynadığı ifade edildi.

AVAKADO GÜNDE 1 KERE TÜKETİN

Avakado da diyet yaparken tüketebilecek besinlerden. Bilim insanları günde bir kere tüketilecek bu besinin kolestrolü düşüreceği ve insülünü dengeleyeceğini belirtiyor.

ZEYTİNYAĞI GÖĞÜS KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Zeytinyağı ise beyne ve kalbe yararlı. Daha çok Akdeniz diyetinde yemek yapmak ve salatalar için kullanılan zeytinyağı, diğer kullanılan yağlara göre kolestrolü düşürüyor. Ayrıca göğüs kanserinin de önüne geçiyor.

BAKLAGİLLER DE YARARLI

Listenin son sırasında baklagiller geliyor. Baklagilllerden özellikle yeşil mercimek, fasulye ve börülce salatası kolestrole karşı oldukça faydalı.

Diyet uzmanı Lisa Drayer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Sağlıklı besinleri nasıl tükettiğiniz önemli. Bunları yanlış şeyler yaparak sağlıksız da tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli tüketmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Bu yazı ve daha fazlası için buraya tıklayın.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.