Sosyal Medya

Bilinçli hasta

Bakımlı Ayaklar İçin Sarı Kantaron Yağı Kullanın

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,
Bakımlı Ayaklar İçin Sarı Kantaron Yağı Kullanın

Sağlıklı ayaklara sahip olmak için öncelikle onları temiz tutmalısınız. Ayağınızdaki çatlaklara zeytinyağı ya da sarı kantaron yağı iyi gelir. Mantar oluşumunu önlemek için de çorabınızı sık sık değiştirin ve ayakkabılarınızı havalandırın.

Kış ayları boyunca ayaklarınızı kalın çoraplar ve botların içine hapsederek bakımlarını ihmal ettiniz değil mi? Yazın habercisi bahar ayları geldi çattı. Sandaletler ve terlikler saklandıkları yerden çıktıklarında, kendinizi yüzlerce lira harcayacağınız kozmetik reyonlarına atmaktansa, doğal ve sağlıklı alternatifleri değerlendirin. Unutmayın, bakımlı ayaklar olduğunuzdan genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Ayaklarımız, tüm vücut ağırlığımızı taşıyan en önemli parçamızdır. Gün boyu onlarca kiloyu taşıyan ayak derisi; gerektiği gibi beslenip nemlendirilmediğinde, hızla sertleşerek tabiri caizse çirkin bir görünüm alır. Ayak derisinde mantar oluşumu, viral ve bakteriyel enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Derinin yapısı ve maruz kaldığı koşullar dikkate alındığında bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığının yüksekliğini anlayabiliriz. Bakteri ve virüslerin sebep olduğu bu durumlar, estetik kaygıdan çok daha önemli hastalıklara sebep olabilirler. Bu yüzden ayak sağlığına, sadece estetik açıdan değil, ciddi bir sağlık problemi olarak bakmak gerekir. En çok rastlanan ayak problemleri ve tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

ATLET AYAĞI MANTARI

Bu mantar tipinin ismi sizi yanıltmasın; son derece kötü bir görünüme sebep olan bu mantar tipi, herkesin başına gelebilecek bir durum. Nemli ortamlarda kolayca çoğalabilen, Tinea isimli bir mantarın sebep olduğu bu hastalık, genellikle parmak aralarında görülür. Ancak araştırmalar, ayak tabanında da gelişebildiğini gösterdi. Oluştuğu bölgede, pul pul dökülmelere sebep olan bu mantar, genelde kaşıntı şikayetiyle kendini belli eder. Hemen müdahale edilmediği takdirde ciltteki kuruluk artar ve bir süre sonra özellikle parmak arasındaki derinin adeta parçalanarak kopmaya başlamasına kadar gidebilir. Parçalanan deri, bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi için adeta mükemmel bir zemin oluşturur ve başlarda önemsenmeyen bu durum çok daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Tinea mantarı, gelişmek için nemli ortamlara ihtiyaç duyar. Çorap ve ayakkabılarınızı sık değiştirmek, özellikle ayakkabılarınızı havalandırmadan tekrar giymemek, bu hastalığa karşı alabileceğiniz en kolay ve geçerli tedbirdir. Ayaklarınızı temiz tutmak da yapmanız gerekenlerin başında gelir. Benzer bir durumla karşı karşıyaysanız, vakit kaybetmeden bir uzmana görünmenizde fayda var. Mantar tedavisi için piyasada etkisi kanıtlanmış merhem ve benzer ürünler bulunuyor. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda seçeceğiniz tedavi yöntemini mutlaka takip edin.

ÇATLAK TOPUKLAR

Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bu durum, çorapların içine gizlenemediği yaz ayları geldiğinde son derece bakımsız ve sağlıksız bir görünüme sebep olur. Gerektiği anda müdahale edilmediği takdirde, çatlaklar derinleşip geri dönüşü daha zor bir hal almaya başlar. Araştırmalar; derinleşen bu çatlakların, ağrı ve kanamalara yol açtığını gösteriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durumun en önemli sebebi kuruluk. Gerektiği gibi nemlendirilmeyen ayak derisi bir süre sonra gerilir ve çatlaklar oluşmaya başlar. Kalbe en uzak organımız, ayaklarımızdır. Dolayısıyla kan akışının tabiri caizse en verimsiz olduğu bölge de yine ayaklarımızdır. Bu sebeple, çatlak oluşumu hızlı, tedavisi ise yavaş gerçekleşir. Zamanında gerektiği gibi nemlendirmediyseniz ve topuklarınızda çatlaklar oluştuysa; bitkisel çözümlerin yanı sıra üre ve laktik asit içeren bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Öncelikle doğal yöntemleri denemek istiyorsanız; ayaklarınıza uygulayabileceklerinizin başında vazelin geliyor. Doğal zeytinyağı ve sarı kantaron yağı da faydaları gözlemlenmiş seçenekler arasında yer alıyor. En yüksek faydayı sağlamak için bu yağları, duştan sonra ya da gece yatmadan hemen önce ayağınıza sürün ve pamuklu bir çorap giyerek bölgede kalmalarını sağlayın. Çok kısa bir süre sonra çatlakların kaybolduğunu göreceksiniz.

AYAĞINIZI DOĞAL YÖNTEMLERLE NEMLENDİRİN

Sağlıklı bir ayağın öncelikli şartı, onu temiz tutmaktır. Temizleme işleminin ardından parmak araları dahil iyice kurulamak, ayaklarınızı mantar riskine karşı korumanıza yardımcı olur. Bulaşıcı tehlikelere karşı alınabilecek önlemlerin başındaysa, ortak kullanım alanlarında dikkatli olmak gelir. Başkasına ait çorap, ayakkabı ya da terlikleri giymemek, kendinize ait olmayan havluları kullanmamak ve benzer önlemler; alışkanlık haline getirmeniz gereken davranışlardan sadece birkaçı. Doğal ve kolay yöntemlerle ayaklarınızı nemlendirmeniz gerektiğini de unutmayın.

ELMA SİRKESİ AYAK SİĞİLLERİNİ İYİLEŞTİRİR

AYAK TABANI SİĞİLLERİ:

Bu siğiller, vücudun diğer bölgelerinde görülen siğillere oranla daha kalın ve sert bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tedavileri daha zordur ve zaman alır. Ayak tabanı siğilleri, genellikle iki ya da daha fazla olur. Birbirlerine yakın oldukları için lezyon gelişebilir. Ayrıca bir araya gelip mozaik siğillere dönüşebilirler. Genellikle ayağın yere temas ettiği alanlarda ortaya çıkarlar. Vücut ağırlığı yüzünden dışarı doğru değil, içeri doğru büyürler ve yürümeyi zorlaştıran ağrılara sebep olurlar. Dışarıdan bakıldığında, kolayca fark edilebilen, sert ve pürüzlü bir yapıları vardır. Hemen hemen tüm siğiller; virütik ve bulaşıcı dır. Bu yüzden ortak kullanılan alan ve eşyalara çok dikkat edilmelidir. Ayak tabanı siğilleri; ortak kullanılan havuz ve hamam gibi ıslak zeminli ortamlarda çabuk yayılırlar. Siğiller; tıraşlama, dondurma ve yakma gibi yöntemlerle tedavi ediliyor. Kimi siğiller, kendiliğinden geçse de bulaşıcı oldukları için vücudu tamamen terk etmeleri zaman alabiliyor. Ayağınızda siğiller oluştuysa, öncelikle bir ayak sağlığı uzmanına danışın. Ancak henüz başlangıç aşamasındaysa, faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, siğil oluşmaya başlayan bölgeye bir miktar elma sirkesi damlatıp bir süre bekletmek.

Bilinçli hasta

Yolda Telefon Kullanmak Ölüme Yaklaştırıyor

Yayınlanma:

,

yolda telefon kullanmak

YOLDA TELEFON KULLANMAK ÖLÜME YAKLAŞTIRIYOR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Üstelik bu sayı her yıl katlanarak artıyor, sebebi ise yolda telefon kullanmak! İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını belirterek, akıllı telefonların tükenmişlik sendromu yarattığını söyledi.

Uzmanlara göre sadece ABD’de değil dünyanın her yerinde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla trafik kazalarında belirgin oranda artış söz konusu. Yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Araç kullanırken telefonuyla ya da diğer teknolojik cihazlarla dikkatini bölen sürücülerin de etkisiyle trafik kazası oranında da hayatını kaybedenlerin sayısında da ciddi bir artış var.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Özlem Kelle, Türkiye’de de yayaların telefonla meşgul olması nedeniyle çok sayıda kazaya neden olduklarını söyledi. Kelle “Akıllı telefonların kullanımına kadar sürücülerden kaynaklı trafik kazaları yaygındı. Son dönem yapılan araştırmalar gösteriyor ki akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yayalardan kaynaklanan kazalarda artış var. Yayalar açısından baktığımızda, yol boyunca hem yürüyor olmak hem mesaj ya da aramayla bir kişiyle irtibat halinde olmak, sosyal medya ile ilgileniyor olmak dikkatte bölünmeye sebep oluyor. O an karşıya geçiyorsak, tehlikeli bir yerdeysek, caddeye, trafiğe odaklanmak yerine zihnimiz başka yerde olduğundan kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“YÜRÜRKEN TELEFON KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’de akıllı telefon kullanımın trafik kazalarıyla ilişkisine dair bir araştırma olmadığına vurgu yapan Kelle, “İsveç, Amerika, Almanya gibi ülkelere baktığımızda devlet politikalarının yürürlükte olduğunu görüyoruz. İsveç’te artık trafik levhaları gibi levhalar var, “bu yolda yürürken telefon kullanımınıza dikkat edin” gibi ya da Amerika’da artık şoförlere bir yaptırım getiriliyor. Zaman zaman akşam haberlerinde, gazetelerin 3. sayfalarında rastlıyoruz ama öngörümüz akıllı cihazların kullanımının trafik kazalarında artış göstereceği yönünde” ifadelerini kullandı.

“AKILLI TELEFONLAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YARATIYOR”

Kelle, teknolojik cihazların hayatımızı işgal ettiğini belirtti. Kelle, “Ne kadar çok teknolojik cihazlara maruz kalıyorsak, günlük rutinimizden, keyif alacağımız şeylerden kendimizi o kadar mahrum bırakıyoruz. Bu ortamdan keyif alıyorum ya da bu ortam beni sıkıyor kararını vermekten ziyade kendimizi sadece sosyal medya akışına bırakıyoruz. O da bizi andan koparmaya, en sonunda tükenmişlik sendromuna, hatta hayattan zevk almamaya kadar götürüyor. Depresif belirtiler de görülmeye başlıyor. Pek çok kişi o teknolojik cihaza maruz kaldığı an ne yediğinin ne içtiğinin farkında değil. Sonrasın da sosyal çevreden kopmayla içe dönük depresif bir karakter oluşuyor” dedi.

Devamını Oku...

Bilinçli hasta

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

En çok Merak Edilen Sağlık Soruları

Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğunu düşündüğümüzde internetten araştırma yapmak mantıklı. Ancak sağlık konusundaki bilgi kirliliği kafanızı karıştırabilir. Bugünkü yazımda, sizlere biraz yol göstermek için, özellikle internette en çok merak edilen sağlık soruları ve cevaplarını derledim.

Günümüzde neredeyse herkesin sağlıkla ilgili birçok sorusu bulunuyor. Elbette sağlıklı ve uzun yaşamanın yolları hepimiz için oldukça önemli. Araştırmalara göre, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 80’i sağlık bilgisi arıyor. Dijital dünyanın hayatımızın tam merkezinde olduğu böyle bir dönemde internetten bilgi aramak oldukça doğal olmakla birlikte, bazen doğru bilgiyi bulmakta zorlanabilir, hatta biraz da kafamız karışabilir.

Sağlık iletişimi ile ilgili yıllardır yaptığım çalışmalarda, insanlara sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Toplum sağlığının geliştirilmesini hedef alarak geçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda, vereceğiniz bilgilerin doğrudan insan sağlığına etki edeceğinin bilincinde olmak, dikkat listemizin başında geliyor. Hele de ürettiğiniz içeriği herkese yönelik yapmaya çalışıyorsanız, sağlık iletişimi daha da zor olabilir.

48 SAATTEN UZUN SÜRERSE… 

 Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir. Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir. Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

 Her gün kaç gram protein almalıyım?

Cleveland Clinic’e göre sağlıklı yaşamak adına sıradan egzersiz yapan kişilerin, her gün kilo başına 0.9 gram proteine ihtiyacı vardır. Yani 150 kilo ağırlığınız varsa, her gün 75 ile 135 gram protein almanız gereklidir. Çoğu kişi; balık, tavuk, hindi, yumurta, soya bazlı gıdalar, süt, fasulye ve mercimek gibi birçok sağlıklı gıdada bulunan proteinden yeterince yararlanmaktadır. Eğer protein eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışın.

 Kendimi neden hep yorgun hissediyorum?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu soru çok çeşitli cevaplara sahiptir. Bununla birlikte, yorgunluğa neden olabilen yaygın yaşam tarzı faktörleri arasında egzersiz eksikliği veya fazla egzersiz, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği, bazı ilaçlar, sağlıksız diyet ve jet lag bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, yorgunluk akut karaciğer yetmezliği, kanser, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi durumların bir işareti de olabilir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde, yine de yorgun hissediyorsanız, mutlaka bir doktora görünün.

 Horlamayı nasıl durdurabilirsiniz?

Yaşlandıkça, boğaz kasları çoğu zaman rahatlarlar çünkü horlama yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir. Genişletilmiş bademcik veya burun polipleri gibi anormallikler, uyku pozisyonunuz veya uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da horlamaya neden olabilir. Tedavi, nedene bağlıdır. Eğer uyku pozisyonundan kaynaklı ise pozisyonunuzu değiştirin. Sırt üstü uyuma yerine yana doğru uyumaya çalışın. Unutmayın, sırt üstü yatmak yerine yan yatmak, horlamanızın azalmasını sağlayacaktır. Daha iyi ve sessiz bir nefes alabilmek için uzmanların önerdiği horlamayı durduran ağız egzersizlerini de deneyebilirsiniz.

MUZ, PİRİNÇ VEYA TOST YİYİN

 Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı olarak da bilinen taşıt tutması, iç kulakta meydana gelen bozukluktur. Hareket hastalığı yaşayan bireyler bedensel hareketlerini kontrol etmekte güçlük çeker ve denge sorunu yaşanır. Sallantı ve baş dönmesiyle birlikte midede bulantı hissi meydana gelir. Tüm bu süreç, taşıt tutması olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kelimesinin hareket hastalığı içinde geçmesi ise, bu hastalığın daha çok hareket halindeki araç, gemi ve uçakta ortaya çıkıyor oluşudur.

 Mide bulantısını ne azaltır?

Cleveland Clinic’e göre mideniz bulandığında, soğuk içecekler içmeli ve tuzlu krakerler gibi yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca muz, pirinç ve tost gibi gıdalar, kusma sırasında kaybedebileceğiniz potasyum gibi besin maddelerini geri almanızı sağlar. Mide bulantısını azaltmak için kızarmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının ve yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin.

SİGARA VE STRES TANSİYONU YÜKSELTİR

 Yüksek tansiyon neden olur?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre yüksek tansiyonun ortak risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaş ve yaşam tarzı bulunur. Fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme, özellikle fazla sodyum tüketimi, aşırı kilolu veya obez olmak ve çok fazla alkol tüketmek; kan basıncınızı artırabilir. Sigara ve stres de risk faktörleri arasındadır. Yüksek tansiyon; kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, inme, görme kaybı, kalp krizi, böbrek hastalığı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

BİTKİ ÇAYININ BUHARINI ÇEKİN

 Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler var mı?

Sıcak içecekler (bitki çayları gibi) alıp buharını burundan çekmek, gün içinde bol su (2 litre) içmek, burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklık olmamasını veya daha az olmasını sağlar. Mentollü şekerler veya sakızlar solunum havasından burun etlerini küçültücü etki ederek rahatlamaya neden olabilir.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Aile Sağlığı

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Yayınlanma:

,

Yazar:

Elektronik Eşyalar Yorgunluk Sebebi

Sabah uykudan uyandığınızda hala kendinizi yorgun hissediyorsanız sorun elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Son dönemlerde kişiler arasında artan en önemli sorunlardan biri yorgunluk olarak göze çarpıyor. Herkes kendini yorgun, bitkin, hatta uykudan uyansa bile bitkin hissediyor. Bu konu derinlemesine incelense de bir sonuca ulaşmadı. Bilim insanları da kişilerin bu kadar kendini yorgun hissetmesi ile ilgili araştırmalarını artırdı. Ve bazı araştırmalar sonucunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elektronik eşyaların yorgunluk sebebi olduğu anlaşıldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÖNEMLİ ETKENLERDEN

New Scientist’ta yer alan habere göre, ABD Massachussetts’teki Smith Koleji’nden nörobilimci Mary Harrington, konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdi ve sorunun günün saatine göre bedensel bazı aktivitelerimizi düzenleyen biyolojik ya da diğer adıyla sirkadyen saatteki bozulmalardan kaynaklı olabileceğini ortaya koydu. Bu bozulmaya ise yanımızdan hemen hemen hiç ayırmadığımız cep telefonu, televizyon ve bilgisayarların yaydığı yapay ışıkların neden olduğu belirtildi.

SİRKADYEN RİTMİ DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu sirkadyen ritim… Sirkadyen ritim; biyolojik, fizyolojik ve sosyal davranışlarımızın yirmi dört saatlik senkronizasyonundan sorumlu olduğu biliniyor. Dahili zamanlayıcılar günün saatine uygun olarak nasıl davranmamaız gerektiğini belirliyor.

Üst kayizmatik çekirdek olarak adlandırılan bir ana saat bütün bu süreci kontrol ediyor. Gün boyunca retinaya çarpan ışıkla ilgili üst kayizmatik çekirdeğe bilgi gönderiliyor. Çekirdek de bilgiyi sürekli olarak birden fazla yere iletiyor ve böylece kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi fizyolojik olayları düzenleyen hormonlar salgılanıyor.

KAYİZMATİK ÇEKİRDEK KARIŞIKLIK YAŞIYOR

Nörolog Harrington, çevredeki ışık miktarının oldukça belirleyici olduğunu belirtiyor. Harrington’a göre; gün içinde özellikle de cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi yapay ışıklara maruz kalmanın kayizmatik çekirdekte karışıklığa neden olduğunu bunun da vücut saatini bozduğunu ifade ediyor. Harrington ayrıca, “Eğer gündüz saatlerinde uykudan ayılamamış hissediyorsanız gece vakti ise uykunuz gelmiyorsa iyi ayarlanmamış bir biyolojik saat bunun sorumlusu olabilir. ” diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Bu yorgunluktan kurtulmak ise oldukça basit. Her sabah 20 dakikanızı dışarıda geçirin, akşamları ekranları 22.00’dan itibaren kapatın. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise egzersiz yapmak. Bilim insanları düzenli yapılan egzersizin düzenleyici çekirdeği ‘sıfırladığının’ altını çiziyor.

Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyaların uyku kalitemize etkilerinden bahsettiğimiz diğer yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.