Ciltte bozulmalara, kalp yetmezliğine hatta komaya sebep olan alkol, vücudunuzun hızla yaşlanmasına sebep oluyor. Sağlıklı besin öğelerinin eksilmesine de yol açıyor

Alkollü içeceklerin yaşlanma sürecini nasıl etkilediği, oldukça merak edilen bir konu. Alkol, iddia edildiği gibi yaşlanmayı hızlandırır mı? Doğrusunu söylemek gerekirse bu sorunun cevabı kırışıklıklara sebep olması dolayısıyla, evet. Alkolün cilt üzerindeki etkilerini sayacak olursak; piramatür kırışıklıklar, kolojen kaybı, elastikiyet kaybı, kızarıklık ve dehidrasyon ilk akla gelenler arasında yer alırlar. Her şeyde olduğu gibi tüketim miktar ve sıklığı bu etkilerin gücünü belirlemedeki en önemli faktördür. Son yıllarda alkolün insan vücuduna etkilerini araştıran bilim adamlarının bir kısmı, orta düzeyde alkollü içki tüketmenin sağlık açısından bazı faydaları olduğunu bildiren araştırmalar yayınlamışlardır.

BESİN İÇERMEZ

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki alkol, hiçbir besin maddesi içermez. Hatta alkol tüketimi, vücudunuzda oksijen taşımaya yardımcı sağlıklı besin öğelerinin eksikliğine sebep olarak sizin besin değerlerinize de zarar verir. Alkol özellikle cildiniz ve vücudunuz için son derece önemli bir antioksidan olan ve yeni hücrelerin üretilmesinde hayati önem taşıyan A vitamini düzeyini de negatif etkiler. A vitamini, kolajen üretimi için de çok önemlidir. Kolajen miktarındaki azalmalar derinizin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur. Kolajen ve elastisite cildinizin dolgun, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Fazla alkol tüketmek, kolajen kaybını hızlandırarak elastikiyette azalmaya yol açtığından yaşlanma sürecini hızlandırır. Özellikle yüz deriniz, vücudunuzdaki diğer derilere göre çok daha narindir. Yaşamımız boyunca hava kirliliğine, duman ve güneşe sürekli maruz kalıyoruz. Zaten yaşlanmamıza sebep olan bu etkilerin yanında bir de alkol tüketiyor olmak, saatin daha hızlı ilerlemesine sebep oluyor Amerikan hükümetinin, beslenme yönetmeliğine göre; orta düzeyli alkol içmenin sınırı, kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için ise günde iki kadehtir. Bir kadeh içki, 150 ml. şarap, 350 ml. bira ve sadece 40 ml. yüzde 80’lik liköre eş değerdir.

Yazının devamı için Sabah.com.tr

PAYLAŞ