Sosyal Medya

Güzellik

10 Soruda Kepçe Kulak Estetiği

Bilgehan Aydın

Yayınlanma:

,
kepçe kulak

Ağrısız kepçe kulak estetiği nasıl  yapılır?  Çocuklarda kaç yaş itibariyle yapılmalıdır? Kimler kepçe kulak ameliyatı olabilir? Neden “Cerrahi yöntem” tercih edilmelidir?  “Ağrısız çözüme ‘KULAK’ verin! Kepçe kulak ameliyatı ortalama 1.5 saat süren genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen ağrısız bir operasyondur.” 10 soruda Opr. Dr. Bilgehan Aydın’a kepçe kulak estetiğinin detaylarını sorduk ve tüm bilinmeyenlerin cevabını aldık.

Kepçe Kulak problemi nedir?

Kepçe kulaklardaki asıl problem kulak kepçesi ile kafatası arasındaki açının normalden daha fazla olması ya da kulak ucu ile kafatası arası mesafenin 20 mm. den daha fazla olmasıdır. Kulakların kafa ile yaptığı açının simetrik olmamasından kaynaklanan kepçe kulak sorunu, çocukluk döneminden itibaren görülmektedir. Bu sorunu ayna karşısında kendisine bakan herkes fark edebilir.

Kepçe kulak operasyonunda “ Ağrısız cerrahi yöntem” nedir ?

Lokal anestezi altında ağrı sızı olmadan, cerrahi olarak kulak arkasından ince bir kesiyle kulaktaki heliks kıvrımının antiheliks kıvrımının gerisinde olacak şekilde baş bölgesine olan açısının orantılanması için fazla kıkırdak dokunun çıkararak estetik dikişlerle şekillendirilmesi işlemidir. Cerrahi yöntemle başarılı sonuçlar elde edebiliyor, kişinin mutlu olmasını sağlıyoruz ve ilerleyen süreçte açılma riski ortadan kalkmış oluyor. Bunun nedeni, kulağı ilgilendiren problemin askı veya iple düzeltilecek olan sadece bir kıkırdağın baş bölgesine sabitlenmesi değil, şekillendirilme ve küçültme gerektiren kıkırdak fazlalığını ortadan kaldırmaktır.

Kepçe kulak estetiği kimlere yapılır?

5 yaş itibariyle üst yaş limiti olmadan görüntü olarak rahatsızlık duyan herkes uygun adaydır.

Operasyon süreci nasıldır?

Yetişkinlerde lokal anestezi altında çocuklarda ise genel anesteziyle ortalama 1-1,5 saat sürüyor. Lokal anestezi altında yaptığımız operasyonlarda yatış gerekmiyor. Hastalarımız aynı gün evine dönebiliyor.

Çocuklarda kepçe kulak estetiği ne zaman uygundur?

Çocukların psikolojik gelişiminin, bulunduğu sosyal ortamlarda  olumsuz etkilememesi adına okul çağı öncesinde 5-6 yaş arasında operasyon yapılmasını öneriyoruz.

Kepçe kulak estetiğinden sonra kaç gün içinde hasta çalışmaya başlayabilir ya da günlük hayata dönebilir?

Hastalarımızı aynı gün işine ve sosyal hayatına dönebiliyorlar.

Kulağın son halini alması için ne kadar zaman geçmesi gerekir?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası 7  gün bandaj uyguluyoruz. Devamında hasta  2-3 hafta süre ile geceleri tenisçi bandı takıyor.  Ödemin tamamen geçmesi 3-4 haftayı buluyor.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastalarımıza yüksek yastıkta ve sırtüstü yatmalarını öneriyoruz. Ağır yük taşımaktan ve hemen sonrasında aktif spor yapmaktan kaçınmaları gerekiyor.

Kepçe kulak estetiğinin riskleri nelerdir?

Cerrahi yöntemler dışında kulak, askı ve  ip gibi tekniklerle şekillendirildiğinde ilerleyen süreçte tekrarlama riskleri ortaya çıkabiliyor.

Kulak estetiğinde iz kalır mı?

Kulak estetiğinde kesi kulak kepçesinin arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında kafaya arkadan bakıldığında görünmez.

Sorunuzun cevabını bulamadıysanız Bilgehan Aydın’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Ayrıca sitemizin iletişim bölümündeki “Uzmanına Sorun” formunda, “Estetik ve plastik cerrahi” kategorisinde sorduğunuz sorular ile de kendisine ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum Yaz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Traşsız Saç Ekimi

Bilgehan Aydın

Yayınlanma:

,

Uzun zamandır beklenen güneş yüzünü gösterdi ve yaz geldi çattı. Yaz sezonunda akla gelen tek şey deniz, kum ve güneş değil tabii. Düğünler! Damatlar yazın gelmesiyle kendini saç ekim merkezlerine attı. Yeni geliştirilen traşsız saç ekimi yöntemi ile saçlarını kestirmek zorunda kalmadan saç ektirebilen damatlar saç ekim merkezlerini şimdiden doldurmaya başladı bile.

Düğün sezonu açılmasıyla birlikte saç ekim taleplerinde artış görüldü. Estemylife Estetik Birimi Direktörü, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Aydın “Son yıllarda ülkemizde giderek bilinir hale gelen saç ekimi operasyonları bu sezona bomba gibi düştü. Yazın saç ekimi tercih edenler artık sadece gurbetçiler değil düğününü bekleyen damatlar oldu. Gelinlerle çekilecek fotoğraflar ve videolarda daha estetik görünmek için damatlar soluğu saç ekim merkezlerinde alıyor” diyor.

Ömür boyunca hatırlayacağınız o ihtişamlı günde kusursuz gözükmek tüm çiftlerin hayali. Yıllardır üzerinde düşündüğünüz, planlar yaptığınız, hayal kurduğunuz gün geldi çattı. Peki ne yapacaksınız? Çok iyi gözükmelisiniz tüm misafirler sizi konuşmalı ve geldiği en güzel düğünün bu olduğunu hatırlamalı. Bu hayalin gerçek olması için çiftler değişime ilk olarak gelin ve damattan başlıyor. Bir sene önceden başlayan hazırlıkların başında; saç ekimi, saç PRP’si, yağ aldırma ve botoks geliyor.

Düğünden En Az 1 Ay Önce Saç Ekimi Operasyonu Yaptırılmalı

Ekilen saçlar 1 ay sonra çıkmaya başlar ama en iyi sonucu almak 6 ay ile 1 sene arasında değişir. Bu nedenle bir daha ki sezona hazır girmeyi hedefleyen damatlar 1 sene önceden yerlerini ayırtmaya başlamalı. Artık zamanı kalmayan ama yine de hızlıca iyi bir görünüme sahip olmak isteyenler ise saçlarını kestirmeden uygulanan traşsız saç ekimini ya da saç PRP’sini tercih ediyor. Traşsız saç ekimi operasyonunda donör bölgesinden alınan saç kökleri saçlarınızı kesmeden safir uçlu bıçaklar ile açılan kanallara yerleştirilir ve çevrenizdekiler fark etmeden hızlıca saçlarınıza kavuşursunuz. Saç PRP’si ile ise kanınız alındıktan sonra ayrıştırılır ayrıştırılan kana vitamin, mineral, aminoasit kitleri eklenir ve saçınıza enjekte edilir. Saçlarını güçlendirir, parlatır ve gürleşmesini sağlar.

Saç Ekimi Operasyonu ile Saçlar Gürleşir

Saç ekimi operasyonları ile saçların arasındaki boşluklar doldurur, saçlar gürleştirilir ve yeni saç çizgisi tasarlanır. Saç ekimi operasyonunda saçların çıkış yönü ve açısı, saç köklerindeki boşluklar, kişinin genetik yapısı, saç pigmenti gibi kişiye özel saç yapısı inceleniyor. Saç ekimi operasyonları saçınızda sizi rahatsız eden boşluklar dolduruluyor, saçlar gürleştiriliyor ve yeni saç çizgisi tasarlanıyor. Saç ekimi operasyonunda saçların çıkış yönü ve açısı, saç köklerindeki boşluklar, kişinin genetik yapısı, saç pigmenti gibi bölümler incelenerek kişiye özel saç ekimi yolu tasarlanıyor.

Saçlarını kaybetmeden gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen gelinlerde damatlarla birlikte saç ekim merkezlerini tercih ediyor. Saç PRP’si ile saç güçlendirme ve traşsız saç ekimi yöntemiyle cinsiyet ya da yaş fark etmeden işlem yapılabiliyor. Buda sezon boyunca saç ekim merkezlerinin aktif olmasına sebep oluyor.

Saç ekimi ile ilgili bir diğer yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Beslenme

Saçları Güçlendiren Besinler

Halit Yerebakan

Yayınlanma:

,

saçları güçlendiren besinler

Vitamin eksikliğinin saçlarınızı yıpratıp dökülmeye sebep olduğunu bilmeyen yoktur. Öğle yemeğinde salatanıza bir avuç badem ekleyin, saçlarınızı güçlendirin.

Sağlıklı saçlar, genellikle sağlıklı bir vücudun önemli bir göstergesidir. Saçınız sürekli cansız görünüyor ve kolayca kırılıyorsa; bu durum vücudunuzun yeterli vitamin ve besinleri alamadığı anlamına gelebilir. Konu hakkında yapılan araştırmalar, sağlıklı saçlara kavuşmanın yollarının çeşitliliğini ortaya koyar. Beslenmeden yıkamaya, kurutmadan kesmeye kadar sayısız püf noktasına ulaşmak mümkün. Şüphesiz saç, bedenin görsel açıdan en çok önemsenen parçasıdır. Çevresel faktörler, vitamin-mineral eksiklikleri ve sağlıksız beslenme; saç sağlığınızı riske atabilir. Saçlarınızı güçlü tutmak ve tüm bu faktörlere dayanmasına yardımcı olmak için ihtiyacı olan vitamin ve mineraller neler, hep birlikte inceleyelim. Aşağıda saçları güçlendiren besinler ve faydalarını listeledim…

BİYOTİN

B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun sağlıklı cilt, saç ve tırnak hücresi üretmesi için gerekli olan proteinleri metabolize etmesine yardımcı olarak önemli bir rol oynar. Güzellik vitamini olarak bilinen biyotinin vücuda en önemli faydası, hücre gelişimine katkıda bulunmak ve kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaktır. Özellikle kadınların fazlasıyla önem verdiği saç ve tırnak sağlığına olan pozitif etkisi ile biyotin, günümüzde birçok kozmetik ürününde kullanılır. Biyotini; ıspanak, pazı, badem, ceviz, yumurta, inek veya keçi sütü, ahududu ve çilek gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

BADEM

Fındığın vücudunuzu çeşitli şekillerde besleyen sağlıklı yağ ve protein ile dolu olduğunu zaten biliyoruz. Ancak badem, özellikle saç büyümesinde rol oynar. E vitamini ve biyotin bakımındanzengin olan badem, saçlarınızı güçlendirmeye ve saç derisini beslemeye yardımcı olur. Öğle yemeğinde salataya kapalı avuç içiniz kadar badem koymayı ya da ara öğünde bu saç dostu besini atıştırmayı deneyin. Badem; yüksek miktarda protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da oldukça zengindir.
Bu da cildinizin ve saçlarınızın sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca badem, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 61’ini sağlar. Bu da şeker isteğini azaltmaya, adet öncesi sendromu ile ilgili krampları yatıştırmaya, kemik sağlığını iyileştirmeye, kas ağrısını ve spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

TATLI PATATES

Saçınızın parlaklığını kaybettiğinden endişeleniyorsanız, beslenmenize tatlı patatesi ekleyebilirsiniz. Kolajen yapısı ve üretimi için önemli bir bileşen olan C vitamini ile dolu tatlı patates ile beslenme, saçlarınızın sağlıklı ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Yemeklerinizdekullandığınız patatesi; tatlı patates ile değiştirin.

NOHUT

Nohut, saçlarınızın sağlığı için önemli bir besin olan folik asit olarak da bilinen B9 vitamini bakımından zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerden lahana ve ıspanak, büyük bir folik asit kaynağıdır. Folik asit, vücuda oksijen ileten ve tüm besin maddelerinin saçın ihtiyaç duydukları yere ulaşmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırır.

KABAK

Canlı, turuncu renkli meyveler ve kabak gibi sebzeler saç sağlığı için oldukça iyidir. Saça parlaklık ve nem katan sebum adı verilen sağlıklı bir yağ üretmek için gerekli olan beta karoten, A vitamini ile doludur. Yalnız aşırı miktarda A vitamini almanın saç dökülmesine yol açabileceğini unutmayın. Bu yüzden, besin takviyesinden değil, doğal beslenme ile almayı hedefleyin.

YAĞSIZ KIRMIZI ET

Demir ve çinko, saç foliküllerinde büyümeyi teşvik eder ve yağsız kırmızı et bu besinlerin büyük bir kaynağıdır. Besin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte tüketin.

TARÇIN

Tarçın, kafa derisi de dahil olmak üzere vücutta kan dolaşımınızı geliştirir. Bu durum, saç köklerine daha fazla besinin gitmesini ve saçlarınızın daha hızlı büyüyüp daha sağlıklı olmasını sağlar.

PROTEİN

Keratin ve kolajen, güçlü saçlar için gerekli olan proteinlerdir. Eğer beslenmenizde proteine yeteri kadar yer vermiyorsanız, vücudunuz kendisine gereken proteinden tasarruf etmek için saç uzamasını engeller. Günde, vücut ağırlığınızın başına 0.36 gr. protein almayı hedefleyin. Balık, tavuk, fasulye ve fındıktan protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Keratin gibi kolajen de cilde pürüzsüz ve dolgun bir görünüm veren doğal bir yapısal proteindir. Keratin üretimi yaşlandıkça azaldığı için kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bu konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için buraya(Aloe Vera ile saç bakımı yazımız) veya buraya (Saç Dökülmesini Önlemek yazımız) tıklayabilirsiniz.

www.sabah.com.tr’de orjinalini bulabileceğiniz bu yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku...

Cilt Bakımı

Altın iğne Tedavisi

Bilgehan Aydın

Yayınlanma:

,

Altın iğne

Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşan ve cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan “Altın iğne” uygulaması ile cildinize hak ettiği değeri verin. Yaşlanma, çevresel etkenler, güneş ışınları ve akne oluşumuyla kalitesi düşen cildiniz artık kabus olmaktan çıkıyor. Kırışıkların, elastikiyet kaybının, ciltteki leke ve izlerin görünümünü iyileştirmede kullanılan Altın iğne tedavisi hakkında merak edilenleri Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Bilgehan Aydın yanıtladı.

Altın İğne Nedir? 

 Altın iğne cerrahi olmayan bir lazer tedavi şeklidir. Cihaz cildin alt katmanlarına yüksek frekanslı enerji gönderir, cilt altına kontrollü hasar vererek, kesintiye uğramadan vücudun doğal kolajenini ve iyileşme süreçlerini uyarır. Altın iğnenin diğer adı franksiyonel radyofrekans tedavisidir ve cilt üzerindeki pek çok sorunu çözümleyebilen etkili bir tedavidir.  

Altın İğne denilmesindeki etken nedir? 

Franskiyonel radyofrekans, kontrollü bir şekilde cilt altına hasar verme işlemidir.  Cihazın adını aldığı Altın iğneler, işlemde altın iğne uçlarının kullanmasından kaynaklanır. Böylelikle altın uçlarla cilde verilen enerji dağılmadan, cilt yüzeyine zarar vermeden sadece cilt altını etkileyerek ve deri yüzeyinde de gereksiz enerji kaybını önler ve cilt altına en yüksek enerjiyi gönderir. 

Altın iğne hangi durumlar için kullanılır? 

İnce kırışıklıkların giderilmesinde, elastikiyet kaybı ve sarkmalarda, cilt gençleştirme, sivilce, akne, yanık ve yara izi gibi sorunlarda, leke tedavisi, sebum dengelenmesi,  gözaltı morlukları, kilo kaybı ve  doğum sonrası deride oluşan çatlaklar, cilt gözeneklerini sıkıştırma, boyun ve dekolte bölgesini toparlamada kullanılmaktadır. 

 Altın iğne nasıl yapılır? 

Öncelikle uygulama yapılacak alan temizlenir ve anestezi etkisi olan krem uygulanır. Ucuna altın iğne aparatı takılan radyofrekans cihazı, cilde temas ettirilir. Ucunda çok sayıda altın kaplama bulunan mikro iğneler cildin hedeflenen derinliklerine epidermal hasar meydana getirmeden ulaşır. Bu sayede cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cilt alt tabakasında kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. Kırmızı ve mavi LED’ler sayesinde akne problemi ve kırışıklıkların çözülmesine olanak sağlar. 

Altın iğnenin Etkileri nelerdir?  

Altın iğne uygulaması ile ilk seanstan itibaren sonuçlar görülmeye başlanır. İşlem sonrası cilt atlında onarım devam eder ve ciltte canlanma günden güne daha fazla belirgin hale gelir.  

1 ay aralarla 3 seans uygulama idealdir. Cildin ihtiyacına göre seans aralıkları ve sayısı doktor tarafından belirlenir. 

İşlem sonrası sosyal hayata ne zaman dönüş yapılabilir? 

Hasta uygulamanın ardından normal yaşamına dönebilir ve ertesi gün işine başlayabilir. İşlem sonrasında ciltte oluşan kızarıklık da 1-2 saat içinde kendiliğinden geçer. 

Uygulama yapılan bölgenin güneşten korunması gereklidir. Bunun için de güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.  

İşlem süresi ne kadardır?  

Ortalama 20-40 dakika arasında  sürmektedir. 

Hangi cilt tiplerinde uygundur? 

Tüm cilt tiplerine uygun bir tedavi şeklidir. 

İşlem Esnasında Ağrı Olur Mu?  

İşlem esnasında lokal anestezik  krem uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez. 

Devamını Oku...

Öne Çıkanlar

www.dryerebakan.com Sadece bilgilendirme ve sağlık bilgilerinin eğlenceli olarak aktarılmasını amaçlamaktadır, teşhis veya tedavi için bir alternatifi değildir. Doktorunuz yerine geçmeyi yada Doktorunuzun size uyguladığı tedavi yerine geçmeyi hedeflememektedir. Web sitesi içeriğinden dolaşan tüm kullanıcılar, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

İletişim: info@dryerebakan.com

Copyright © 2017 DrYerebakan.com.